account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Dogoterapia – co to jest i kiedy jest stosowana?

Olga Dąbska

18.01.2023

Aktualizacja: 18.01.2023

Dogoterapia to jedna z bardziej popularnych form terapii przy użyciu zwierząt. Stosowana jest zarówno wobec osób dorosłych, jak i wobec dzieci. Psy wykorzystywane do dogoterapii muszą mieć określone cechy i przejść odpowiednie szkolenie. Dogoterapia wykazuje pozytywny wpływ na ludzki organizm. Sprawdź, w jaki sposób jest stosowana i jakie są jej efekty.


dogoterapia-na-czym-polega-dla-kogo
pixabay.com

Polecane

flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
Zdrowie psychiczne
1 min.
Flegmatyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakteru?
27.07.2021
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
komunikacja-interpersonalna-co-jest-techniki
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest komunikacja interpersonalna?
19.01.2023
slow-life-co-to-jest-na-czym-polega-ten-styl-zycia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Slow life – na czym polega życie w wersji slow?
29.07.2022
Spis treści
 1. Dogoterapia – co to jest?
 2. Dla kogo jest dogoterapia?
 3. Dogoterapia – co daje? Efekty terapii z psami
 4. Dogoterapia – jakie psy są stosowane?
 5. Jaką formę może mieć dogoterapia?

Dogoterapia – co to jest?

Dogoterapia to terapia z udziałem psa, która wspomaga rehabilitację, leczenie i pielęgnację poprzez kontakt chorego z czworonożnym terapeutą. Dla jej określenia stosuje się również nazwę kynoterapia. To jedna z wielu rodzajów zooterapii (animaloterapii), czyli terapii z udziałem zwierząt. Inne jej rodzaje to m.in. hipoterapia (terapia z udziałem konia) i felinoterapia (terapia z udziałem kota). Terapia z udziałem psa została zapoczątkowana w Polsce w 1987 roku. Bardzo szybko zyskała na popularności. W 2004 roku powołany został Polski Związek Dogoterapii, który zrzesza wszystkie osoby zajmujące się tą formą oddziaływań terapeutycznych. W 2007 roku ustalono Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, który obchodzony jest 15 czerwca.

Dla kogo jest dogoterapia?

Dogoterapia uważana jest za jedną z najbardziej naturalnych form rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Stosowana jest w przypadku osób po urazach czy schorzeniach, które pozostawiły ślady w sprawności psychicznej czy fizycznej. Wykorzystywana jest wobec osób z zaburzeniami narządu wzroku i słuchu, samotnych, społecznie niedostosowanych, przebywających długotrwale w placówkach medycznych. Najczęściej jednak po dogoterapię sięga się w przypadku dzieci zmagających się z zespołem Downa, niedowładem kończyn, zespołem wiotkiego dziecka, porażeniem mózgowym, zanikiem mięśni, autyzmem, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeniami rozwoju motorycznego, deficytami uwagi (ADHD, ADD), opóźnieniem umysłowym. W rzeczywistości poza alergią na ślinę, sierść czy naskórek psa nie ma żadnych przeciwwskazań do uczestnictwa w dogoterapii.

Dogoterapia – co daje? Efekty terapii z psami

Pozytywny wpływ dogoterapii można zaobserwować zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Wśród głównych efektów terapii z udziałem psa wymienia się:

 • podnoszenie poziomu pewności siebie, wzmocnienie poczucia własnej wartości,

 • kształtowanie charakteru poprzez podjęcie odpowiedzialności za psa,

 • wzbogacenie zasobu słów,

 • obniżenie lęku,

 • zmniejszenie poczucia samotności, umożliwienie kontaktu ze zwierzęciem i innymi uczestnikami zajęć, nawiązywanie naturalnej więzi ze światem,

 • rozwijanie orientacji w schemacie ciała psa i własnego ciała,

 • rozwijanie pamięci krótko- i długoterminowej,

 • rozwijanie pojęć, takich jak: wielkość, kolor, kształt, ilość, a także doskonalenie dostrzegania różnic i podobieństw,

 • rozwijanie funkcji motorycznych, zwiększenie możliwości lokomocyjnych,

 • obniżenie napięcia mięśniowego,

 • rozwijanie umiejętności skupiania uwagi,

 • rozwijanie poczucia równowagi,

 • poprawę funkcjonowania emocjonalno-uczuciowego, wykazywanie większej kontroli nad własnymi emocjami,

 • poszerzenie zdolności werbalnych i korygowanie wad wymowy,

 • doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego poprzez ujmowanie związków zachodzących między własnymi czynnościami a zachowaniem psa.

Poza tym obecność psa wpływa na zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych i edukacyjnych, a tym samym podnosi ich efekty. Sprawdź, jakie pozytywne działanie na ludzki organizm mają inne formy terapii – arteterapia i fototerapia – oraz co to jest biofeedback.

Dogoterapia – jakie psy są stosowane?

Nie każdy łagodny i sympatyczny pies może uczestniczyć w dogoterapii. Proces przygotowania czworonoga do pracy terapeutycznej jest długi i pracochłonny, a zdaniem niektórych specjalistów szkolenie psa trwa przez cały okres pracy terapeutycznej. W dogoterapii może wziąć udział każdy pies lubiący pracę z człowiekiem i jednocześnie spełniający określone kryteria, które razem z umiejętnościami podlegają ocenie w czasie egzaminu kończącego szkolenie psa. 

Wśród pożądanych cech psa do dogoterapii wymienia się:

 • łagodność i zrównoważony charakter,

 • przyjazne nastawienie i ufność do osób obcych,

 • zrównoważone i spokojne zachowanie, w tym w niecodziennych sytuacjach,

 • cierpliwość,

 • reprezentowanie rozumnego posłuszeństwa,

 • wysoką tolerancję na dotyk osób obcych, 

 • wytrzymałość na niewielki ból,

 • chęć współpracy z człowiekiem.

Do dogoterapii preferowane są psy, u których z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się określonego typu zachowań. Wśród pożądanych ras wymienia się: nowofundland, cavalier, golden retriever, labrador, beagle, alaskan malamute, husky syberyjski, grzywacz chiński czy chihuahua. Rzadko w oddziaływaniach terapeutycznych korzysta się z psów nierasowych. W terapii nie używa się psów z grup, które mają tendencję do zachowań agresywnych, m.in. tosa inu, rottweiler, dog kanaryjski.

Jaką formę może mieć dogoterapia?

Przebieg dogoterapii uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Terapia ma zazwyczaj charakter grupowy i realizowana jest głównie w cztero-, pięcioosobowych grupach. Wyróżnia się kilka rodzajów zajęć z psem:

 • spotkanie z psem – ma formę spontanicznej i radosnej zabawy, nie wymaga prowadzenia dokumentacji, ma za zadanie dostarczyć pozytywnych emocji, przełamywać lęki w kontaktach z otoczeniem, oderwać się od otaczającej rzeczywistości, stymulować rozwój zmysłów i funkcji poznawczych,

 • edukacja z psem – zajęcia prowadzone są według ustalonego scenariusza, ich zadaniem jest usprawnianie sfery intelektualnej i poznawczej, pies postrzegany jest jako „pomoc naukowa”, prowadzona jest ewaluacja i dokumentacja zajęć,

 • terapia z psem – ćwiczenia ruchowe ukierunkowane na konkretny cel, opracowane we współpracy z lekarzem lub rehabilitantem, wymagają dokumentowania – prowadzona jest karta informacyjna i karta przebiegu zajęć.

Źródła
 1. M. Bednarczyk, Dogoterapia jako forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych, „Student Niepełnosprawny. Szkice i Rozprawy” 2016, t. 9, nr 16, s. 176–178.
 2. G. Drwięga, Z. Pietruczuk, Dogoterapia jako forma wspomagania rozwoju dziecka niepełnosprawnego, „Niepełnosprawność – Zagadnienia, Problemy, Rozwiązania” 2015, t. 16, nr III, s. 57–68.
 3. M. Paszkiewicz, Dogoterapia w pigułce, Wydawnictwo Psychoskok, Konin 2017.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
osobowosc-chwiejna-emocjonalnie-jakie-sa-typy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest osobowość chwiejna emocjonalnie?
19.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.