Jak działają emolienty? Kiedy warto je stosować?
Emolienty powinny stanowić podstawę pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, ponieważ silnie ją natłuszczają i zachowują jej barierę lipidową. Są one także niezastąpione w pielęgnacji skóry z dermatozami, jak atopowe zapalenie, łuszczyca czy rybia łuska. Pomagają one w odbudowie naruszonej warstwy ochronnej, nawilżają i natłuszczają skórę. Poznaj zalety tych substancji i ich zastosowanie w kosmetologii.
Jak działają emolienty?
Emolienty to substancje stosowane w kosmetologii i dermatologii. Mają one charakter lipofilowy, co oznacza, że doskonale rozpuszczają się w tłuszczach. Ich zadaniem jest zmiękczenie skóry, wygładzenie i uelastycznienie. Stosowane są do regenerowania skóry, odbudowania jej warstwy lipidowej. Do grupy emolientów należy wiele różnych składników aktywnych, które można znaleźć w kosmetykach. Mają one inne właściwości, dlatego często występują wraz z innymi składnikami. Uzupełnieniem mogą być kosmetyki zawierające peptydy, które wykazują silne działanie odmładzające, spowalniają procesy starzenia się skóry i poprawiają owal twarzy.
Rolą emolientów w kosmetykach może być natłuszczenie skóry, nawilżenie i ułatwienie innym składnikom lepszego wnikania w skórę. Mogą one również odgrywać rolę emulgatora, czyli ułatwiać tworzenie się emulsji i poprawę jej trwałości. Podstawowe działanie emolientów to:
okluzja,
wiązanie wody w naskórku,
natłuszczanie i zmiękczanie skóry,
zmniejszenie szorstkości skóry,
łagodzenie podrażnień, takich jak pieczenie, swędzenie i przesuszenie skóry.
Emolienty do twarzy mogą także działać przeciwzapalnie, eliminując stany zapalne na skórze. Ponadto substancje te w widoczny sposób poprawiają kondycję skóry. Pamiętaj, że skóra stanowi największy ludzki organ. Jest warstwą ochronną przed bakteriami, wirusami, promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami środowiska czy alergenami, dlatego utrzymanie jej w dobrym stanie jest bardzo ważne. W przypadku naruszenia bariery naskórkowej skóra staje się mocno przesuszona, może się łuszczyć i piec.
Kto powinien stosować emolienty?
Emolienty poprawiają kondycję skóry, w szczególności atopowej, suchej i podrażnionej. Sięgaj po nie po mocnych zabiegach kosmetycznych, złuszczających, laserowych czy peelingach chemicznych. Można je nakładać nie tylko na twarz, lecz także na całe ciało. Emolienty do twarzy sprawdzają się w trakcie stosowania mocniejszych składników aktywnych. Jednym z nich jest retinol na twarz, który w okresie budowania tolerancji może podrażniać skórę. Zastosowanie emolientów pozwoli lepiej znieść jej silnie działające składniki, jak pochodną witaminy A, a także kwasy AHA czy BHA.
Emolienty dla dzieci i niemowląt często stanowią podstawę pielęgnacji. Sprawdzają się w przypadku skóry atopowej, z łuszczycą, wypryskiem alergicznym czy rybią łuską. Dzieci często mają bardzo wrażliwą skórę i potrzebują składników, które nie będą podrażniały i nasilały dolegliwości. Emolienty dla niemowląt mogą być stosowane podczas kąpieli. Nawilżają i natłuszczają skórę, sprawiając, że jest ona gładka i miękka w dotyku. Kosmetyki z emolientami są pozbawione substancji zapachowych, dzięki czemu mogą alergizować w znikomym stopniu. Emolienty dla dzieci z AZS zmniejszają przykre dolegliwości związane z tą chorobą, takie jak swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry.
Emolienty są również stosowane na włosy, w szczególności do suchych i zniszczonych kosmyków. Sprawdzają się u osób, które używają suszarek, lokówek i prostownic, a także często rozja śniają lub farbują włosy. Emolienty zatrzymują wilgoć we włosach, zmiękczają je i uelastyczniają. Fryzura jest wygładzona, łatwiejsza w układaniu.
Rodzaje emolientów
Substancje, które zalicza się do emolientów, można podzielić na kilka kategorii:
natłuszczające: estry, triglicerydy, kwasy tłuszczowe, cholesterol,
wiążące wodę w skórze: kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, aminokwasy, glikole,
wygładzające: olej arganowy, masło shea, lanolina, alkohole tłuszczowe,
zatrzymujące wodę w naskórku: parafina, woski, wazelina,
uzupełniające barierę lipidową skóry: ceramidy, woski.
Ponadto działanie emolientów często jest uzupełniane poprzez zastosowanie substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Mogą to być aloes, wyciąg z korzenia lukrecji czy owies.
Emolienty u dzieci i niemowląt
Emolienty u dzieci i niemowląt mogą być stosowane już od pierwszej doby życia. Kosmetyki z nimi w składzie bazują przede wszystkim na oliwie, maśle shea, kwasie hialuronowym, a także zawierają substancje kojące i łagodzące, jak pantenol i alantoina. Emolienty u niemowląt mogą znacząco pomóc w walce z dolegliwościami, które towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry czy alergii na mleko. Skóra takich dzieci często jest zaczerwieniona, podrażniona i swędzi. Maluchy robią się niespokojne, płaczliwe i rozdrażnione. Dzięki emolientom skóra staje się miękka w dotyku, nawilżona i dobrze natłuszczona. Emolienty dla niemowląt mogą również poradzić sobie z rumieniem alergicznym, który pojawia się często w wyniku kontaktu z drażniącymi czynnikami.
Czasem skóra dziecka staje się podrażniona w wyniku uczulenia na detergenty, takie jak proszek czy płyn do prania. Dzieci, które zaczynają swoją przygodę z pływaniem, mogą cierpieć na uczulenie na chlor. W takim przypadku kontakt z wodą powoduje podrażnienie skóry, co może zniechęcić dziecko do pływania. Krem z emolientami może przywrócić skórze dobrą kondycję, ukoić ją i nawilżyć. Brak substancji zapachowych, barwników i parabenów nie nasila żadnych zmian na skórze, dlatego można stwierdzić, że są to produkty dla alergików.
- A. Żebrowska, Wpływ emolientów na poprawę stanu skóry dotkniętej schorzeniami dermatologicznymi, „Aesthetica” 2016, nr 18, s. 12–19.
- K. Welz-Kubiak, A. Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, „Forum Dermatologicum”, 2016, 2, nr 1, s. 20–23.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2012.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.