Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieAlergie 1 min.

Jak leczyć uczulenie na chlor?

Paulina Bulek

21.02.2023

Aktualizacja: 21.02.2023

Uczulenie na chlor najczęściej dotyka osoby, które korzystają z kąpieli w basenach. Objawia się ono poprzez problemy skórne, takie jak jej zaczerwienienie czy pieczenie. Nie powinno się go lekceważyć. Nie we wszystkich przypadkach trzeba rezygnować z kąpieli w basenie, czasami wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja skóry przed kąpielą i po jej zakończeniu.


uczulenie-na-chlor-objawy-skorne-leczenie
pixabay.com

Polecane

alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
uczulenie-na-orzechy-objawy-skorne-co-robic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na orzechy – jak się objawia i jak mu zaradzić?
21.02.2023
czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Czy wapno pomaga na alergię? Co warto wiedzieć?
29.10.2021
uczulenie-na-lateks-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na lateks - jakie są objawy? Jak leczyć?
28.10.2021
Spis treści
 1. Czy można być uczulonym na chlor w wodzie basenowej?
 2. Jak wygląda uczulenie na chlor? Objawy.
 3. Co robić, gdy pojawi się uczulenie na chlor?
 4. Jak leczyć uczulenie na chlor?

Czy można być uczulonym na chlor w wodzie basenowej?

Chlor jest jednym z najpopularniejszych pierwiastków do dezynfekcji wody basenowej. Służy także do uzdatniania wody wodociągowej. Może wywoływać podrażnienia zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i wynikające z kontaktu tego pierwiastka ze skórą, błonami śluzowymi czy drogami oddechowymi.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów w wyniku kontaktu z chlorowaną wodą mówi się o nadwrażliwości na chlor. Jest ona potocznie nazywana uczuleniem bądź alergią, ale nie występują tutaj mechanizmy, które są typowe dla tego zjawiska. Sam chlor nie jest również określany jako alergen, bo w organizmie nie pojawia się odpowiedź immunologiczna po kontakcie z nim. Chlor może za to wywołać zapalenie kontaktowe skóry, które jest spowodowane właśnie nadwrażliwością na ten pierwiastek.

Niezwykle istotne jest to, aby przed kąpielą w basenie wziąć dokładny prysznic z użyciem mydła. Ten zabieg minimalizuje powstawanie ubocznych produktów dezynfekcji wody, które wytwarzają się na skutek kontaktu chloru z cząstkami organicznymi z potu i naskórka. Są one odpowiedzialne w dużej mierze za powstawanie podrażnień.

Woda basenowa ma swój charakterystyczny zapach, który zawdzięcza chloroaminom. Jeśli mają one wysokie stężenie, to mogą wywoływać podrażnienia zarówno błon śluzowych, jak i dróg oddechowych. Ich największe ilości można znaleźć zaraz nad powierzchnią wody.

Najbardziej narażeni na rozwinięcie się alergii z podrażnienia chlorem dróg oddechowych są ratownicy basenowi, osoby zawodowo pływające lub te często korzystające z basenów, a także osoby pracujące przy sprzątaniu z użyciem środków zawierających chlor.

Jak wygląda uczulenie na chlor? Objawy.

Uczulenie na chlor, a właściwie podrażnienie przez ten pierwiastek, daje najczęściej objawy:

 • na skórze, 

 • na błonach śluzowych,

 • ze strony układu pokarmowego, 

 • w drogach oddechowych.

Zmiany skórne wynikające z kontaktu z chlorowaną wodą to najczęściej zaczerwienienie, pokrzywka i świąd. Skóra może się łuszczyć i piec. Będzie przesuszona i pomarszczona. Może wystąpić wysypka, która powoduje silne swędzenie. Drobne ranki, które mogą powstać na skutek drapania, przyczyniają się do zakażeń bakteryjnych skóry i rozwijania się stanów zapalnych.

Wdychane produkty uboczne uzdatniania wody, wynikające z jej chlorowania, mogą podrażnić błony śluzowe – oczy, gardło i nos. Najczęściej obserwuje się powstanie suchego kaszlu, chrypkę, ból gardła czy wodnisty kaszel. U niektórych osób pojawiają się trudności z oddychaniem, świszczący oddech lub duszności. Podrażnieniu mogą także ulec oczy, które będą zaczerwienione i zaczną łzawić.

„Uczulenie” na chlor może dotknąć także układu pokarmowego. Mogą pojawić się wymioty, ból brzucha, biegunka czy wymioty. Objawy te znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie i zmuszają do ograniczenia aktywności podczas letniego wypoczynku na basenie.

Co robić, gdy pojawi się uczulenie na chlor?

Jeżeli uczulenie na chlor jest nagłe i silne, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Gdy odczuwa się podrażnienie jeszcze podczas pływania w basenie, to należy go jak najszybciej opuścić, by przerwać ekspozycję na substancję drażniącą. Kolejne wizyty na basenie należy wybierać w miejscach, w których woda jest ozonowana, a nie chlorowana.

Po wyjściu z basenu należy dokładnie spłukać całe ciało wodą, by pozbyć się z niego resztek chloru. Dobrze jest też nawodnić organizm poprzez wypicie elektrolitów.

Jak leczyć uczulenie na chlor?

Tak jak już zostało wspomniane we wcześniejszej części artykułu, podrażnienia wynikające z kontaktu z wodą chlorowaną są potocznie nazywane uczuleniem na chlor. Nie stosuje się w tym przypadku typowego odczulania czy immunoterapii.

Leczenie uczulenia na chlor polega na tym, że osobie podaje się doraźnie leki, które mają wyeliminować męczące objawy. Stosuje się w tym celu maści z hydrokortyzonem i doustne leki przeciwhistaminowe, leki sterydowe, a także żel aloesowy czy emolienty natłuszczające skórę. Większość tych preparatów jest dostępna bez recepty. Jeśli jednak objawy nie mijają albo są bardzo nasilone, to warto skonsultować swój stan z lekarzem.

Nie trzeba rezygnować z pływania, jeśli jest się uczulonym na chlor. Można spróbować nakładać na skórę emolienty przed wejściem do wody, które zabezpieczą ją, tworząc ochronną warstwę, i zmniejszą ilość wchłanianego przez skórę chloru. Można również rozważyć kąpiel w basenie, w którym woda nie jest chlorowana, ale dezynfekowana przez ozonowanie. Dobrym wyborem będzie także kąpiel w basenie solankowym czy solankowo-siarczkowym.

Przy podrażnieniach układu pokarmowego wynikających z chlorowania wody kranowej nie ma konieczności rezygnowania z picia takiej wody. Wystarczy zamontować w domu system oczyszczający wodę płynącą z kranu lub skorzystać ze specjalnych filtrów.

Źródła
 1. M. Bożym i in., Stopień narażenia korzystających z pływalni na działanie wybranych toksycznych produktów dezynfekcji wody, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, nr 1, 2017.
 2. K. Sitarek, Chlor Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, nr 1(55), 2008.
 3. T. Bochnia, R. Siuta, Chlor w wodzie – dobrodziejstwo czy zagrożenie?, Woda i my, nr 67, 2013.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.