account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Retinol w kosmetykach na twarz – jakie ma działanie?

Sylwia Brodniewska 18.07.2023Aktualizacja: 06.10.2023

Retinol to jeden ze skuteczniejszych składników wykorzystywanych w walce z upływającym czasem. Zmniejsza zmarszczki, poprawia strukturę skóry i redukuje przebarwienia. Retinol na twarz początkowo należy stosować co kilka dni, a dopiero po zbudowaniu tolerancji można nakładać go codziennie. Dowiedz się, jak włączyć ten składnik co swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.


jak-stosowac-retinol-na-twarz
Pixabay.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest retinol?
  2. Jak działa retinol na twarz?
  3. Jakie powinno być stężenie retinolu?
  4. Jak stosować retinol na twarz?
  5. Retinol na twarz – efekty

Co to jest retinol?

Retinol to jedna z postaci witaminy A, która jest bardzo dobrze przebadana. Do organizmu jest dostarczany w postaci beta-karotenu, który w jelitach przemienia się w witaminę A. W kosmetologii jest to jeden ze składników, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością, w szczególności w okresie jesienno-zimowym. 

Jak działa retinol na twarz?

Retinol w kosmetykach najczęściej jest wykorzystywany w profilaktyce anti-aging oraz do cery trądzikowej. Substancja ta ma działanie odmładzające, dzięki czemu skóra wygląda lepiej, a zmarszczki zostają zmniejszone. Retinol pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrną skórę. Dzięki niemu naskórek staje się grubszy, a skóra bardziej gładka i promienna. 

Retinol delikatnie złuszcza naskórek, sprawiając, że skóra staje się jaśniejsza i mniej szorstka. Ponadto poprawia strukturę warstwy rogowej, dzięki czemu wzmacnia barierę hydrolipidową skóry i zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek. Regularne stosowanie retinolu wyraźnie odmładza skórę, hamuje działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze starzenie się oraz likwiduje zmarszczki, pozostawiając skórę bardziej elastyczną, gładką i sprężystą. 

Osoby, które na co dzień borykają się z przebarwieniami, również mogą sięgnąć po retinol, ponieważ rozjaśnia on skórę poprzez hamowanie procesu melanogenezy. Pamiętaj jednak – aby ten efekt był długotrwały, należy stosować retinol regularnie, a także codziennie używać kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. 

Retinol zmniejsza blizny potrądzikowe, a także nasilenie zmian trądzikowych, dlatego jest wskazany do skóry z niedoskonałościami. Pamiętaj jednak, aby nie łączyć go z wieloma substancjami, które mogą być przepisane przez dermatologa.

Jakie powinno być stężenie retinolu?

W kosmetykach do domowej pielęgnacji retinol najczęściej jest w niższych stężeniach, dzięki czemu jego działanie jest delikatniejsze, ale również bezpieczniejsze. W kremach jest to zazwyczaj 0,3–1%, a w preparatach pod oczy maksymalnie 0,3%. Większe stężenie jest w serach lub eliksirach. Stosowanie zbyt dużych dawek retinolu na twarz może powodować podrażnienie, dlatego przed włączeniem go do swojej rutyny pielęgnacyjnej należy zbudować tolerancję. Początkowo możesz sięgać po niższe stężenia, np. 0,5%. Wyższe zacznij stosować wtedy, gdy Twoja skóra przyzwyczai się już do działania tego składnika.

Swoją przygodę z retinolem rozpocznij powoli, aby uniknąć podrażnienia skóry, które objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem i łuszczeniem się naskórka. Jeśli chcesz stosować retinol, wprowadzaj go stopniowo. Początkowo nakładaj preparat co 2–3 dni i obserwuj swoją skórę. Jeśli działanie jest zbyt silne – rób to rzadziej. W dni bez retinolu możesz nakładać krem z ceramidami, który ukoi skórę, odżywi ją i zregeneruje. Kiedy skóra się przyzwyczai, możesz zwiększyć częstotliwość i stosować retinol nawet codziennie. Najlepiej nakładać go na noc, ponieważ skóry po kontakcie z retinolem nie należy poddawać promieniowaniu słonecznemu, gdyż może ono spowodować przebarwienia. Słońce jest jednym z czynników, który prowadzi do zaburzeń mikrobiomu skóry, dlatego należy go unikać, a jeśli nie jest to możliwe, stosować kremy z filtrem czy okrycia głowy, które zasłonią twarz. 

Jak stosować retinol na twarz?

Retinol warto stosować naprzemiennie z kosmetykami o działaniu nawilżającym i regenerującym. Dzięki nim skóra będzie bardziej miękka i nawilżona. Kosmetyki z retinolem należy nakładać na oczyszczoną i dokładnie osuszoną skórę. Nie może być ona wilgotna, ponieważ zwiększa to podatność na podrażnienie. Bardzo ważne jest zapoznanie się z informacjami umieszczonymi na opakowaniach produktów, ponieważ niektóre kosmetyki z retinolem nakłada się na skórę na całą noc, a inne na kilkanaście minut, a następnie zmywa. Pamiętaj, aby później nałożyć krem nawilżający z kwasem hialuronowym czy przeciwstarzeniowy z peptydami.

Osoby o cerze wrażliwej również mogą sięgać po retinol, ale najlepiej poszukiwać kosmetyków na bazie estrów, czyli palmitynianu retinylu czy octanu retinylu. Działają one łagodniej na skórę, dzięki czemu ryzyko podrażnień jest mniejsze.

Retinol na twarz – efekty

Pierwsze efekty stosowania retinolu są widoczne po kilku tygodniach regularnego nakładania kosmetyków z tym składnikiem, chociaż na bardziej zauważalne należy poczekać nawet 3 miesiące. Po retinolu:

  • skóra jest wyraźnie odmłodzona, zmarszczki są mniej widoczne,

  • naskórek jest grubszy, a jego struktura wyrównana,

  • przebarwienia są mniej widoczne, a skóra bardziej błyszcząca i rozświetlona,

  • skóra jest nawilżona i bardziej elastyczna.


Retinol w kosmetykach pod oczy nie jest tak popularny, jak w tych do twarzy, chociaż warto go włączyć do pielęgnacji. Pozwala rozjaśnić spojrzenie, likwiduje worki pod oczami, zmniejsza zmarszczki mimiczne i poprawia jakość skóry. Pamiętaj jednak, że na stan skóry mają wpływ także dieta, tryb życia i odpowiednie nawodnienie. Nie bez znaczenia jest także unikanie słońca, stosowanie dobrze dobranych kosmetyków i masaż twarzy.

Źródła
  1. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
  2. A. Drobnik, K. Jabłońska, A. Kamińska, Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2021. 
  3. A. Kołodziejczyk, Kosmetologia Tom 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.