Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Angelika Janowicz

lek. Wiktor Trela

14.03.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Objawy endometriozy w bliźnie po cesarskim cięciu mogą zostać zaobserwowane nawet kilka lat po urodzeniu dziecka. Choroba jest skutkiem przeniesienia komórek endometrium w czasie zabiegu. Konieczne jest jej leczenie, które polega na wycięciu zmienionych chorobowo tkanek. Sprawdź, jak usuwa się endometriozę z blizny po CC.


endometrioza-po-cc-objawy
pexels

Polecane

brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
Spis treści
 1. Endometrioza
 2. Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu
 3. Jakie są przyczyny endometriozy w bliźnie po CC?
 4. Objawy endometriozy po CC
 5. Jak usuwa się endometriozę z blizny po CC?
 6. Endometrioza w bliźnie po CC a kolejna ciąża

Endometrioza

Choroba ta charakteryzuje się obecnością tkanek jamy macicy w innych narządach. Mogą one występować w pochwie, w pęcherzu moczowym, ale też w ścianie brzucha, w płucach, a nawet w ośrodkowym układzie nerwowym. Prowadzi to do przewlekłego stanu zapalnego oraz do rozwinięcia się nieprzyjemnych i uciążliwych dla pacjentki objawów. Głównie jest to ból brzucha w różnych sytuacjach. Obserwuje się również zaburzenia cyklu menstruacyjnego, obfite miesiączki oraz objawy psychiczne endometriozy (m.in. lęk, depresję, wycofanie społeczne).

Ważną kwestią jest zależność endometrioza a ciąża. Choroba dotyczy kobiet w wieku reprodukcyjnym. Ma znaczący wpływ na płodność. Mimo to nie uniemożliwia zostania mamą. Potrzebne jest jednak odpowiednie leczenie.

Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu

Jest to sytuacja, w której komórki błony śluzowej macicy (endometrium) są obecne w bliźnie powstałej po cesarskim cięciu. Częstość występowania takich przypadków ocenia się na 0,03–0,4%. Jednak wielu badaczy jest zgodnych, że ze względu na coraz większą liczbę zabiegów odsetek ten będzie się z czasem zwiększał.

Jakie są przyczyny endometriozy w bliźnie po CC?

Nie udało się jeszcze ustalić przyczyny endometriozy. Istnieje kilka teorii, które wyjaśniają mechanizm przemieszczania się komórek endometrium do innych narządów. Wciąż jednak konieczne są dalsze obserwacje.

Endometrioza w bliźnie po CC jest powikłaniem ingerencji chirurgicznej w tkanki. Komórki endometrium rozprzestrzeniają się poprzez bezpośrednie przeniesienie ich z jamy macicy. Ma to miejsce w dowolnym momencie zabiegu. Zdarza się, że choroba rozwija się dopiero po drugim lub trzecim cięciu.

Aby zapobiec rozwojowi endometriozy w bliźnie po CC, lekarze dokładają wszelkich starań w zachowaniu procedur przeprowadzenia operacji oraz zszywania tkanek. Niekiedy jednak komórki endometrium przedostają się do powłok brzusznych mimo to. Tym samym można podejrzewać, że przyczyny choroby u kobiet po cięciu cesarskim są bardziej złożone.

Za jeden z czynników ryzyka rozwoju endometriozy w bliźnie po CC uważa się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w II lub III trymestrze ciąży. Prawdopodobnie ma to związek z charakterystyką tkanek jamy macicy we wczesnych etapach ciąży. Komórki mają wówczas większą zdolność do namnażania się.

Objawy endometriozy po CC

Endometrium obecne w innych narządach zachowuje się tak samo, jak błona śluzowa jamy macicy. Oznacza to, że reaguje ono na zmiany stężenia hormonów. Dlatego często obserwuje się cykliczność nawracania objawów endometriozy w bliźnie po CC. Jest ona związana z przebiegiem cyklu menstruacyjnego.

Objawy endometriozy po cięciu cesarskim zwykle nie pojawiają się od razu. Zaobserwowano, że rozwijają się nawet do 35 miesięcy po porodzie. Zdarza się, że choroba nie jest poprawnie rozpoznawana nawet przez kilka lat, a kobiety są w tym czasie leczone z innego powodu.

Jednym z objawów endometriozy po CC jest wyraźnie wyczuwalny guzek lub zgrubienie w bliźnie. Może towarzyszyć mu obrzęk brzucha. Dodatkowo obecne są nasilające się dolegliwości bólowe w obrębie blizny. U części kobiet mają one wyraźny związek z miesiączką. Zdarza się jednak, że są obecne przez cały czas.

Guzek w bliźnie po cesarskim cięciu jest główną przyczyną poszukiwania pomocy lekarskiej. Podstawowym testem diagnostycznym jest badanie ultrasonograficzne (USG). Niekiedy wykonuje się również tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pozwalają one na dokładne określenie rozmiaru i lokalizacji guza.

Jak usuwa się endometriozę z blizny po CC?

Usunięcie endometriozy z blizny po cesarskim cięciu jest możliwe dzięki wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Jest to najbardziej skuteczna metoda. Polega ona na wycięciu guza wraz z marginesem zdrowych tkanek. Wykonywana jest też rekonstrukcja struktur, które uległy uszkodzeniu (np. rekonstrukcja powięzi przy użyciu siatek polipropylenowych).

Leczenie farmakologiczne może być zastosowane tylko w przypadku małych guzów. Niestety nie jest ono skuteczne. Po zaprzestaniu przyjmowania leków objawy pojawiają się ponownie.

Endometrioza w bliźnie po CC a kolejna ciąża

Endometrioza w bliźnie na powłokach brzusznych zwykle nie ma wpływu na płodność. Problemy z zajściem w ciążę mogą się jednak pojawić, gdy choroba rozwinie się w tkankach umiejscowionych głębiej.

Źródła
 1. D. Yıldırım i in., Post-cesarean scar endometriosis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5894534/ (dostęp 04.02.2022).
 2. P. Ananias i in., Cesarean Section: A Potential and Forgotten Risk for Abdominal Wall Endometriosis, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34589321/ (dostęp 04.02.2022).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
stluczone-kolano-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Stłuczone kolano - jakie są objawy? Co robić?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.