account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym objawia się grzybica paznokci u rąk?

Sylwia Brodniewska 22.02.2023Aktualizacja: 22.02.2023

Choć grzybica paznokci u rąk nie występuje tak często jak u stóp, to nieleczona może mieć wiele konsekwencji. Włączenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz domowych sposobów pozwala szybko pozbyć się nieestetycznych zmian. Sprawdź, czym charakteryzuje się grzybica paznokci u rąk i jak można ją wyleczyć?


grzybica-paznokci-u-rak-jak-wyglada-objawy-leczenie
unsplash.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Jak wygląda grzybica rąk?
  2. Przyczyny grzybicy rąk
  3. Grzybica rąk – jak się przed nią chronić? 
  4. Jak wyleczyć grzybicę paznokci?

Jak wygląda grzybica rąk?

Grzybica paznokci u rąk to choroba, którą wywołuje zakażenie dermatofitami. Atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn, w szczególności po 65 roku życia. Często wraz z grzybicą płytki paznokciowej rąk występuje grzybica stóp, a także mogą rozwinąć się inne choroby paznokci u rąk i nóg. Płytka paznokciowa zmieniona chorobowo ma inny wygląd niż zdrowa. Jest przebarwiona, ma liczne zgrubienia, a oprócz tego paznokcie są łamliwe i rozdwajają się. 

Przebarwienia widoczne na płytce paznokciowej charakteryzują się kolorem żółtym lub białym, a niekiedy również brązowym czy nawet czarnym. Umiejscowione są na jej części, a nieleczone pokrywają całą jej powierzchnię. Paznokieć staje się matowy, pofałdowany i nierównomierny. Pojawia się onycholiza, która polega na oddzieleniu się płytki od łożyska. Palce objęte grzybicą wyglądają nieestetycznie, dlatego osoby dotknięte tym schorzeniem często ukrywają swoje dłonie. Każdy chciałby mieć przecież zdrowe i zadbane paznokcie.

Grzybica paznokci może obejmować również skórę, która otacza płytkę. Może być ona nadmiernie przesuszona, z widocznym łuszczeniem się. Wokół wałów paznokciowych pojawiają się stany zapalne. Brak leczenia grzybicy prowadzi do odklejenia się paznokcia od łożyska, aż do całkowitej utraty płytki. 

Przyczyny grzybicy rąk

Grzybica paznokci zlokalizowana na rękach zdarza się zdecydowanie rzadziej niż grzybica paznokci u stóp. Jedną i drugą chorobę wywołują dermatofity, do których zalicza się:

  • Trichophyton rubrum,

  • Trichophyton mentagrophytes var. granulosum,

  • grzyby z rodziny Candida.

Niekiedy zmiany chorobowe pojawiają się w wyniku zakażenia drożdżakami lub pleśniami. Warto wiedzieć, że grzybica nie rozwija się u każdego, kto miał kontakt z grzybami czy innymi drobnoustrojami. Istnieje natomiast kilka czynników, które mogą wpływać na rozwój choroby i rozprzestrzenianie się zmian. Są to:

  • ciepłe i wilgotne środowisko (pojawia się, kiedy stopy nie są dokładnie wycierane po kąpieli i w przestrzeniach międzypalcowych pozostaje woda),

  • niedostateczna lub nieprawidłowa higiena rąk i stóp,

  • obniżona odporność organizmu,

  • urazy mechaniczne stóp,

  • korzystanie z publicznych sanitariatów, basenów, saun,

  • korzystanie z salonów kosmetycznych o niskim poziomie higieny.

Grzybica paznokci często rozwija się u kobiet, które regularnie wykonują manicure hybrydowy. U niektórych osób zbyt częste nakładanie lakieru lub jego nieumiejętne zdejmowanie może prowadzić do pogorszenia stanu paznokci. Niektóre kobiety mają również uczulenie na składniki lakierów hybrydowych. Płytka staje się wtedy ścieńczała, bardziej matowa i nierówna, a także pojawiają się na niej przebarwienia. Warto zwrócić uwagę na standard higieny w salonie, w którym wykonuje się manicure hybrydowy, a w szczególności zweryfikować, czy są w nim zachowane zasady sterylności i czystości. 

Grzybica rąk – jak się przed nią chronić? 

Wszelkie dermatofity rozwijają się w sprzyjających warunkach, dlatego kluczowa jest prawidłowa higiena. Należy regularnie myć ręce przy użyciu wody i mydła, a także dokładnie je wycierać, w szczególności przestrzenie między palcami. Ręczniki powinny być często wymieniane, podobnie jak tekstylia używane w kuchni. Warto również myć używany sprzęt kuchenny, a także dezynfekować blaty. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na grzybicę paznokci. W szybszym uporaniu się ze zmianami mogą pomóc naturalne produkty.

Osoby, które mają grzybicę lub predyspozycje do jej pojawienia się, powinny także regularnie zmieniać ubranie, w szczególności, jeśli na co dzień pracują w miejscach sprzyjających rozwojowi dermatofitów. Nie bez znaczenia jest także zmiana pościeli. Należy robić to regularnie, najlepiej raz na tydzień. 

Nieprawidłowe odżywianie się może wpływać na rozwój choroby. Dieta powinna być uboga w cukry, które przyczyniają się do rozwoju grzybicy, nie tylko paznokci, ale także układu pokarmowego czy jamy ustnej. Warto zadbać o odpowiedni dobór produktów – powinny zawierać niezbędne witaminy i minerały. Jeśli dieta jest uboga w tego typu pokarmy, warto rozważyć suplementację, po uprzednim wykonaniu niezbędnych badań.

Jak wyleczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci jest kluczowe i powinno być wielokierunkowe. Im szybciej zostaną wdrożone odpowiednie środki, tym szybciej paznokcie u rąk będą w lepszym stanie. Preparaty dobiera się do rodzaju i powierzchni zmian. Często wymagane jest stosowanie leków działających od wewnątrz organizmu, a także maści czy żeli używanych zewnętrznie. Aby stwierdzić, jak leczyć grzybicę paznokci u rąk, lekarz może zlecić wykonanie badania mykologicznego, aby ustalić, jaki rodzaj dermatofitów jest odpowiedzialny za infekcję. Odpowiedni dobór leków jest istotny dla prawidłowego wyeliminowania zmian. 

Na zmiany na paznokciach mogą być stosowane lakiery, płyny lub spraye zawierające substancje o właściwościach przeciwgrzybiczych. Tego typu środki należy nakładać na czystą i suchą skórę. W poważniejszych stanach lekarz może zalecić chirurgiczne usunięcie paznokcia.

Źródła
  1. A. Kaszuba, Z. Adamski, Poradnik lekarza praktyka. Dermatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2012.
  2. R.Maleszka i in., Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych – rekomendacje ekspertów Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, „Przegląd Dermatologiczny”, 102/2015, s. 305–315
  3. S.Jabłońska i in., Choroby skóry i choroby przenoszone droga płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  4. Z. Adamski i in., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.