account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Hemoroidy w ciąży – czy można im zapobiegać? Sposoby leczenia

Emilia Kruszewskalek. Magdalena Drąg-Drogoń19.01.2023Aktualizacja: 24.06.2023

Rozwojowi hemoroidów sprzyjają zachodzące w organizmie ciężarnej zmiany metaboliczne i hormonalne. Guzki krwawnicze najczęściej pojawiają się w II i III trymestrze ciąży. Czy można zapobiegać hemoroidom? Jak leczyć hemoroidy w ciąży?


hemoroidy-w-ciazy-objawy-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
  1. Hemoroidy w ciąży – dlaczego powstają?
  2. Hemoroidy w ciąży – objawy
  3. Leczenie hemoroidów w ciąży 
  4. Profilaktyka hemoroidów w ciąży
  5. Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Hemoroidy w ciąży – dlaczego powstają?

Hemoroidy są jedną z najczęściej pojawiających się w ciąży przypadłości. Ciąża jest dla organizmu stanem wyjątkowym, podczas którego dochodzi do zaburzenia funkcjonowania wielu układów życiowych. Przez 9 miesięcy organizm kobiety poddawany jest intensywnym zmianom hormonalnym, fizjologicznym i metabolicznym. Dochodzi do szybkiej zmiany masy ciała i rozrostu macicy, która powiększając się, zaczyna uciskać jelita, co powoduje wzrost objętości krwi. Zmiany w funkcjonowaniu organizmu, ale też błędy żywieniowe sprzyjają rozwojowi zaparć w ciąży.

W wyniku zwiększenia stężenia estrogenów i progesteronu osłabieniu ulegają ściany naczyń krwionośnych, co predysponuje do zaburzeń w przepływie krwi i powstawania zatorów. Dochodzi ponadto do wzrostu krzepliwości krwi, co może sprzyjać zakrzepicy żylnej. W konsekwencji występowania wszystkich czynników wzrasta ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej. Stan ten dotyczy nawet 85% ciężarnych. Za główne czynniki ryzyka rozwoju guzków krwawniczych uznaje się uwarunkowania genetyczne i brak aktywności fizycznej lub jej bardzo niski poziom. Podwyższone ryzyko pojawienia się guzków krwawniczych istnieje również u pacjentek mających problem z hemoroidami przed ciążą. 

Hemoroidy w ciąży – objawy

W zależności od postaci schorzenia wyróżnia się dwa typy hemoroidów; zewnętrzne i wewnętrzne. Problem z hemoroidami rozwija się wraz z wiekiem ciąży. Pierwsze objawy pojawiają się w II trymestrze, natomiast w III trymestrze obserwowany jest dynamiczny wzrost zmian.

Do klasycznych objawów hemoroidów należą: 

  • krwawienia (podczas oddawania stolca lub po wypróżnieniu); 

  • ból odbytu; 

  • silny świąd i podrażnienie okolic odbytu;

  • uczucie dyskomfortu; 

  • obecność śluzowej wydzieliny. 

U wielu pacjentek dochodzi do samoistnych krwawień i plamień, które powstają w wyniku pęknięcia powierzchni guzka.

Leczenie hemoroidów w ciąży 

Do jakiego lekarza udać się w przypadku rozwoju hemoroidów? Właściwym wyborem jest wizyta u proktologa bądź chirurga ogólnego. Lekarz ten specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób jelita grubego, w tym hemoroidów.

Jak przebiega leczenie guzków krwawniczych? W większości przypadków hemoroidy ustępują samoistnie w niedługim czasie po porodzie. Dlatego podejmowane leczenie ma na celu złagodzenie objawów i poprawę komfortu życia ciężarnej. Podstawą leczenia jest zmiana diety poprzez ograniczenie spożywania produktów sprzyjających powstawaniu zaparć. Dieta kobiety borykającej się z hemoroidami powinna być oparta na pokarmach bogatych w błonnik. Bardzo ważne jest częstsze spożywanie mniejszych objętościowo posiłków. Przyszła mama powinna pamiętać o wypijaniu dziennie co najmniej 2 l wody. Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych należy wprowadzić zmiany w stylu życia, zadbać o codzienną aktywność fizyczną.

Lekarz może podjąć decyzję o włączeniu farmakoterapii w postaci preparatów miejscowych lub doustnych. Środki powinny mieć działanie przeciwzapalne, przyspieszające gojenie i usprawniające przepływ krwi. Skuteczne w leczeniu hemoroidów są substancje pochodzenia naturalnego, np.: rumianek pospolity, ruszczyk kolczasty, kurkuma, oczar wirginijski, aloes zwyczajny, kasztanowiec, kwas hialuronowy, trehaloza. Substancje te najczęściej występują w postaci leków miejscowych, np. maści. Zawarte w wyciągach roślinnych związki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, obkurczające naczynia krwionośne, przeciwobrzękowe, uszczelniające. Należy jednak zachować ostrożność, pamiętając, że żadne leki, w tym naturalne (również do stosowania zewnętrznego), nie mogą być przyjmowane na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Profilaktyka hemoroidów w ciąży

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki hemoroidów. U systematycznie ćwiczących ciężarnych zmniejsza się ryzyko rozwoju guzków nawet o 40%. Regularny ruch pomaga również skutecznie zniwelować problem zaparć, które dotykają nawet 39% kobiet w ciąży [1]. Co istotne, to właśnie zaparcia są jedną z głównych przyczyn hemoroidów. 

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Regularny ruch zalecany jest wszystkich kobietom w ciąży. Aktywność podejmowana przez cały okres ciąży (ale dopasowana do trymestru) przynosi wiele pozytywnych efektów w postaci wzmocnienia układu biomechaniki, poprawy procesów metabolicznych, regulowania pracy układu krążenia, a nawet pozytywnie oddziałuje na psychikę ciężarnej. Systematycznie uprawiana aktywność fizyczna pomaga również zminimalizować, a nawet wykluczyć, dolegliwości wynikające z przebiegu ciąży, jak: ból pleców, żylaki, obrzęki kończyn, nadciśnienie, zaburzenia psychiczno-emocjonalne, hemoroidy. 

Wskazaną formą ruchu w ciąży jest spacer, który zaleca się praktykować codziennie przez minimum 30 minut. Spacer przede wszystkim sprzyja dotlenieniu organizmu i wszystkich komórek ciała. Codziennie praktykowany, zmniejsza ryzyko chorób serca, bólów kości i mięśni.

Pływanie jest jedną z najbezpieczniejszych form ruchu, szczególnie dla kobiet w ciąży. Może być praktykowane na każdym etapie ciąży. Odciąża kręgosłup, rozluźnia mięśnie przykręgosłupowe, biodrowe i obręczy barkowej. Podczas pływania wzmocnieniu ulegają mięśnie pośladków i brzucha. Ma ono szczególnie pozytywny wpływ na mięśnie i stawy miednicy. Poprzez poprawę ich elastyczności, zmniejsza się ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego. Praca całym ciałem w środowisku wodnym pozytywnie wpływa na poprawę krążenia w kończynach, dodatkowo zwiększając zakres ich ruchu. Podczas pływania pracujemy też nad przeponą, ćwicząc oddech, co będzie przydatne podczas porodu naturalnego. Pływanie jest treningiem ogólnousprawniającym, który z powodzeniem mogą wykonywać również osoby z ograniczoną mobilnością.

Joga może być doskonałą formą treningu przygotowującego kobietę do porodu. Ćwiczenia jogi wpływają na poprawę krążenia, pracę układu neurohormonalnego, redukują stres i niepokój. Joga w ciąży, jak i po rozwiązaniu jest również polecana jako trening minimalizujący ryzyko rozwoju depresji poporodowej.

Jazda na rowerze może być praktykowana do końca trwania ciąży, jednak ze względów bezpieczeństwa najbardziej polecane są sesje na rowerze stacjonarnym. Regularny trening poprawia pracę układu krążeniowo-oddechowego, co będzie pomocne podczas porodu naturalnego. Zaletą treningu na rowerze jest to, że nie obciąża on ciała, a wymusza pozycję stabilizującą miednicę i wzmacnia mięśnie dna miednicy. Regularny trening jest więc remedium na problem nietrzymania moczu.

Do pozostałych względnie bezpiecznych form ruchu w ciąży należą m.in.: pływanie kajakiem i rowerem wodnym, uprawianie żeglarstwa lub windsurfingu (przy łagodnym wietrze), pływanie na SUPIE, stretching, fitness dla ciężarnych. 

Niezalecane formy ruchu w ciąży to m.in.: skoki w dal, skoki do wody, nurkowanie, sporty walki, narciarstwo wodne, jazda konna, biegi sprinterskie. Natomiast gra w tenisa, siatkówka, tai-chi czy trening z ciężarkami są dozwolone, jednak wymagają środków ostrożności i dopasowania intensywności do kondycji i trymestru ciąży.

Źródła
  1. K. Lewandowski, K. Zawilska, Postępy w rozpoznawaniu i zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej w okresie ciąży i połogu, „Kliniczna Perinatologia i Ginekologia” 1994,11, s. 29–31.
  2. N. Fuerst, K. Adamczewska, Znaczenie aktywności fizycznej i zalecane formy ćwiczeń ruchowych u kobiet w ciąży, „Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna” 2017,16 (3), s.139–151.
  3. M. Jabłoński, Choroba hemoroidalna u kobiet w ciąży, „Lek w Polsce” 2022, 32 (372), s. 23–28.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.