Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Herbata różana – właściwości i przepis

Marta Drzazga

28.10.2021

Aktualizacja: 25.06.2023

Róża to nie tylko piękny kwiat i symbol romantycznej miłości. O prozdrowotnych właściwościach jej płatków i owoców wiadomo już od dawna, więc picie herbaty różanej uchodzi za bardzo zdrowy rytuał. Poznaj wszystkie zalety tego napoju i wypróbuj sprawdzony przepis na herbatę z róży.


herbata-rozana-jak-zrobic-jakie-ma-wlasciwosci
pexels.com

Polecane

ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
orzeszki-ziemne-co-zawieraja-jakie-maja-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Fistaszki - jakie mają właściwości i wartości odżywcze?
30.07.2021
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
Spis treści
  1. Skąd się wzięła tradycja picia herbaty różanej?
  2. Herbata różana – właściwości
  3. Kiedy warto pić herbatę różaną?
  4. Herbata różana – przepis

Skąd się wzięła tradycja picia herbaty różanej?

Róża – zwana także królową kwiatów – jest doskonale znana już od czasów starożytnych. Starożytni Egipcjanie widzieli w niej atrybut Izydy – bogini płodności i opiekunki rodzin. Kwiat ten był główną ozdobą wiszących ogrodów w Babilonie, natomiast antyczni Grecy uważali go za symbol bogini miłości Afrodyty. Jednak bardzo szybko się zorientowano, że róża nie tylko jest piękna, ale ma również właściwości lecznicze i prozdrowotne. W starożytnej medycynie stosowano olej różany oraz płatki róż jako środek łagodzący ból brzucha, problemy z trawieniem czy zaburzenia miesiączkowania. Ta aromatyczna roślina była także jednym z pierwszych antydepresantów, który pomagał pozbyć się uczucia smutku i niepokoju.
Picie naparów ziołowych ma bardzo długą tradycję we wszystkich częściach świata, jednak spopularyzowanie herbaty przypada na XIX w., kiedy to zakochali się w niej Anglicy i rozpoczęli produkcję na szeroką skalę. Dziś na sklepowych półkach bez problemu znajdziesz różne odmiany herbaty różanej – od wyrafinowanych mieszanek dla koneserów po ekspresowe herbaty w saszetkach. Napar możesz też przyrządzić samodzielnie z owoców róży oraz płatków i czerpać pełnymi garściami z dobroczynnych właściwości tego popularnego kwiatu.

Herbata różana – właściwości

Herbata różana nie tylko zachwyca aromatem, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na zdrowie. Swoje właściwości zawdzięcza głównie wysokiej zawartości witaminy C, która wzmacnia odporność, poprawia kondycję skóry i hamuje procesy starzenia się. Inne cenne składniki to: witamina A, witamina B3, witamina D, witamina E, żelazo, wapń i mangan. Herbata z róży wspiera układ pokarmowy – działa rozkurczająco, pomaga zwalczyć niestrawność i ma łagodne działanie przeczyszczające. Co więcej, herbata różana jest cennym źródłem przeciwutleniaczy (antyoksydantów),które zwalczają wolne rodniki powstałe w organizmie na skutek długotrwałego stresu i przemęczenia. Dzięki temu napar z róży działa jak eliksir młodości – zapewnia skórze piękny i młody wygląd przez wiele lat.Róża, podobnie jak wiele innych ziół leczniczych, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a więc łagodzi takie dolegliwości, jak: bóle reumatyczne, zapalenie stawów, bóle mięśni czy dna moczanowa. Badania japońskich naukowców wykazały, że dzika róża ma również właściwości odchudzającepomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów oraz tkanki tłuszczowej, szczególnie z okolic brzucha. Pośrednio wspiera więc układ krążenia i zapobiega poważnym chorobom sercowo-naczyniowym.

Kiedy warto pić herbatę różaną?

Aromatem herbaty różanej możesz rozkoszować się w dowolnym momencie, jednak są szczególne sytuacje, kiedy warto po nią sięgnąć. Koniecznie zrób napar z dzikiej róży, gdy:

  • Dopadło cię przeziębienie. Różana herbata łagodzi objawy infekcji i działa rozgrzewająco.

  • Masz zapalenie gardła – napar z dzikiej róży sprawi, że poczujesz się lepiej.

  • Cierpisz na anemię lub twoje wyniki badań krwi wskazują, że grozi ci niedokrwistość. Dzika róża zawiera żelazo, które jest niezbędne w walce z tą dolegliwością.

  • Chcesz zrzucić kilka kilogramów. Herbata różana wesprze cię w staraniach i pomoże pozbyć się nadmiaru kilogramów i tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że do osiągnięcia wymarzonego efektu potrzebne będą jeszcze zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna.

  • Cierpisz na wzdęcia, bóle brzucha, zmagasz się z uczuciem pełności i ciężkości w żołądku lub odczuwasz inne dolegliwości z powodu nieprawidłowego funkcjonowania pęcherzyka żółciowego. Herbata różana będzie tu bardzo pomocna, ponieważ wykazuje właściwości żółciopędne.

  • Spodziewasz się dziecka. Herbata z dzikiej róży to naturalne źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Herbata różana – przepis

Wiele osób zastanawia się, jak powstaje herbata różana. Przepis jest bardzo prosty i możesz samodzielnie przygotować ten rozgrzewający napój. Potrzebne są 3 składniki:

  • 4 łyżeczki czarnej herbaty,

  • 2 łyżeczki suszonych płatków róży,

  • kilka suszonych owoców dzikiej róży,

Przygotuj czajniczek do parzenia herbaty, wsyp do niego wszystkie składniki i postaw na podgrzewaczu. Poczekaj, aż sucha herbata zrobi się ciepła, dodaj 2 łyżeczki wrzątku i pozostaw całość na około 3 minuty. Następnie dodaj filiżankę wrzącej wody i pozostaw na podgrzewaczu przez 5 minut, dopełnij całość 2 filiżankami wrzątku i odczekaj kolejne 5 minut. Napar jest gotowy do picia, doskonale smakuje z miodem.

Źródła
  1. Z. Nowak, Róża przedłuża życie, Wydawnictwo Aromat Słowa 2018.
  2. C. Dow, Uzdrawiająca moc herbaty, Wydawnictwo Vital 2015.
  3. R. Przybylok, Czajnikowy.pl, dobra herbata, Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2017.
  4. D. Malik-Ferfecka, Dzika róża jako tonik przeciwstarzeniowy i… wspomagający odchudzanie, https://zdrowieharmonia.pl/dzika-roza-jako-tonik-przeciwstarzeniowy-i-wspomagajacy-odchudzanie/, dostęp: czerwiec 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-zrobic-nalesniki-z-maki-kukurydzianej
Odżywianie
2 min.
Jak przygotować smaczne i zdrowe naleśniki kukurydziane? Sprawdzone przepisy
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na fit gofry – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
syrop-z-nawloci-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop z nawłoci – właściwości i zastosowanie
19.05.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.