account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Czym są i kiedy stosuje się humektanty?

Agata Muchowska19.12.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Sekretem zdrowej skóry i włosów jest ich odpowiednie nawilżenie. Samo picie wody, choć ważne, nie wystarczy. Z pomocą przychodzą humektanty, czyli substancje, które absorbują wodę. Zobacz, kiedy stosuje się humektanty i jakie mają właściwości.


humektanty-czym-sa-zastosowanie-i-wlasciwosci
Pixabay.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Co to są humektanty?
  2. Jak działają humektanty?
  3. Humektanty – zastosowanie
  4. Zbyt dużo lub mało humektantów

Co to są humektanty?

Twój organizm składa się w 60% z wody. Jest ona niezbędna nie tylko do życia, ale też do prawidłowego funkcjonowania. Woda usuwa toksyny, wspomaga procesy trawienia, pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, chroni przed zawałami i udarami. Niewystarczająca ilość wody powoduje takie objawy jak spadek ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca, bóle głowy i brzucha, zaparcia oraz bóle mięśni. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do wysokiej gorączki i drgawek, a w efekcie do utraty przytomności.

Woda ma wpływ nie tylko na Twoje zdrowie, ale także na urodę, m.in. poprawia elastyczność skóry, powoduje, że jest miękka, gładka, odpowiednio napięta i promienna. Podobnie działa na włosy. Odpowiednio nawilżone są błyszczące, gładkie, sypkie i gęste.

Aby utrzymać skórę i włosy w dobrej kondycji, z pomocą przychodzą humektanty. Są to związki chemiczne o właściwościach hydrofilowych i higroskopijnych. Oznacza to, że potrafią łączyć cząstki wody i wchłaniają wilgoć. Doskonale absorbują wodę, dzięki temu nawilżają i pozwalają zachować odpowiednie nawodnienie. Humektanty obok emolientów są stosowane w pielęgnacji skóry i włosów.

Jak działają humektanty?

Wyobraź sobie substancję, która działa jak magnes i przyciąga do siebie cząsteczki wody. Tak właśnie działają humektanty. „Wychwytują” wodę, absorbują ją i wiążą, powodując tym samym nawilżenie i nawodnienie. Doskonale rozpuszczają się w wodzie i nie mają właściwości okluzyjnych. Oznacza to, że nie tworzą na skórze i włosach tzw. filmu. Dlaczego humektanty są tak ważne? Bowiem bez nich skóra twarzy jest sucha, łuszczy się, swędzi, a włosy są matowe, szorstkie, sztywne, puszą się, wypadają i rozdwajają. Choć sama nazwa „humektanty” może brzmieć dla Ciebie obco, to wiele z nich prawdopodobnie znasz i stosujesz.

Do najpopularniejszych humektantów należą:

  • kwas hialuronowy,

  • gliceryna,

  • mocznik,

  • kwas mlekowy,

  • aloes,

  • miód,

  • pantenol,

  • fruktoza.

Substancje te od lat wykorzystywane są w kosmetyce. Ich dobroczynne działanie znały już nasze prababcie i z powodzeniem stosowały w domowej pielęgnacji.

Niektóre substancje, poza nawilżeniem, mają także inne właściwości. Gliceryna na przykład działa zmiękczająco, regenerująco i bakteriostatycznie. Mocznik wygładza i odbudowuje naskórek oraz działa przeciwzapalnie. Kwas hialuronowy natomiast jest jednym z najsilniejszych humektantów. Znajduje się naturalnie w organizmie. Poza nawilżeniem zmniejsza skłonności do podrażnień i tworzy barierę dla szkodliwych czynników zewnętrznych.

Humektanty – zastosowanie

Humektanty, dzięki właściwościom, znalazły szerokie zastosowanie w kosmetologii, dermatologii oraz produkcji żywności. W przemyśle spożywczym służą do zatrzymywania wody w produktach oraz zwiększają poziom składników odżywczych. Działa tak m.in. miód i syrop glukozowy. Humektanty znajdziesz np. w lodach, ciastkach bądź miękkich serach. Najczęściej jednak stosowane są w kosmetyce. To kluczowe składniki kremów do rąk, twarzy, stóp, odżywek do włosów, szamponów, masek do włosów, ale także maści stosowanych w dermatologii.

Aby humektanty zawarte w kosmetykach działały jak najlepiej, należy je stosować przy jak największej wilgotności – np. bezpośrednio po kąpieli na lekko wilgotną skórę. Produkty rozsmarowujemy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Aby uzyskać optymalny efekt, kosmetyki należy stosować 2–3 razy dziennie. Jeśli chcesz kupić produkty zawierające humektanty, szukaj kosmetyków z:

  • glikolem trójetylenowym, trójpropylenowym, propylenowym, heksylenowym, butylenowym,

  • gliceryną,

  • sorbitolem,

  • mocznikiem,

  • kolagenem.

Są to jedne z najczęściej stosowanych humektantów w kosmetyce.

Zbyt dużo lub mało humektantów

Kluczem w zachowaniu zdrowej i nawilżonej skóry oraz włosów jest odpowiednie stężenie humektantów. Niekorzystny może być zarówno ich nadmiar, jak i niedobór.

Utrzymywanie prawidłowego nawodnienia skóry i włosów ma znaczenie w profilaktyce chorób dermatologicznych. Należy je stosować m.in. w przypadku egzemy lub atopowego zapalenia skóry. Nie zapomnij o nich, gdy przebywasz w suchych pomieszczeniach, masz kontakt z substancjami chemicznymi lub jesteś narażona na działanie promieni UV. Humektanty najlepiej działają w połączeniu z substancjami tłustymi, m.in. silikonem, masłem shea lub lanoliną. 

Gdy humektantów jest zbyt mało, możesz zauważyć:

  • suchość,

  • matowość,

  • „przyklapnięte” włosy,

  • łuszczącą się skórę,

  • szorstkie włosy.

Zadbaj wówczas o właściwe nawodnienie organizmu i zastosuj kosmetyki nawilżające.

Nadmiar humektantów zdarza się rzadko. Trudno go rozpoznać, bowiem jego objawy są podobne jak w przypadku niedoboru. Różnicę poznasz po kondycji włosów – przy nadmiarze humektantów są sztywne, szorstkie i suche na końcach, a „oklapnięte” przy skórze głowy.

Źródła
  1. M. Klowan, Włosy w świetnej formie przez cały rok: proteiny, humektanty i reszta potworów, Pascal, Bielsko-Biała 2019.
  2. A. Kołomycew, K. Sawicz-Kryniger, Naukowe spojrzenie na równowagę PEH czyli Proteiny, Emolienty i Humektanty w pielęgnacji włosów, Wydawnictwo Anven, Kraków 2018.
  3. M. Molski, Chemia Piękna Tom 1. Podział związków ze względu na budowę i funkcję, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021.
  4. W. Faruga-Lewicka, Kosmetologia w pigułce. Kompendium, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.
  5. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
elektrolity-domowej-roboty-jak-i-z-czego-je-zrobic
Odżywianie
1 min.
Elektrolity domowej roboty - jak i z czego je zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.