Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Ile jest ważna e-recepta? Sprawdź, do kiedy można ją zrealizować

Olga Dąbska17.10.2022Aktualizacja: 24.10.2023

Lekarz przepisał Ci leki i zastanawiasz się, jak szybko musisz zrealizować receptę, aby nie straciła ważności? Co do zasady termin ten wynosi 30 dni, lecz istnieją od niego wyjątki. Są bowiem recepty ważne przez 7, 120 lub 365 dni. Sprawdź, których leków dotyczą poszczególne terminy oraz jaka jest ważność recepty transgranicznej.


ile-wazna-jest-e-recepta-jak-dlugo-jest-aktywna
pexels.com

Polecane

infekcje-gornych-drog-oddechowych-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Telemedycyna
1 min.
Infekcje górnych dróg oddechowych – kiedy udać się do lekarza?
18.11.2021
bol-brzucha-kiedy-wymaga-konsultacji-lekarskiej
Telemedycyna
1 min.
Ból brzucha – kiedy może wzbudzać niepokój i wymagać konsultacji lekarskiej?
18.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
Spis treści
  1. Ile ważna jest recepta? Podstawa prawna
  2. Jak długo ważna jest e-recepta?
  3. Ważność recepty z określoną „realizacją od dnia”
  4. Ile jest ważna recepta transgraniczna?
  5. Ważność recepty zbiorczej
  6. Ile jest ważna recepta na leki recepturowe?
  7. E-recepta ważna przez 365 dni
  8. Jak uzyskać e-receptę – obejrzyj infografikę

Ile ważna jest recepta? Podstawa prawna

Od 8 stycznia 2020 r. e-recepty zostały obowiązkowo wprowadzone do użytku na terenie całej Polski. Zastąpiły tym samym wersje papierowe. Rozwiązanie to zapewniło szereg korzyści zarówno dla lekarza, farmaceuty, jak i dla pacjenta. Dowiedz się, jak działa e-recepta oraz jak kupić leki na receptę przez internet. Sprawdź, czy podczas teleporady możliwe jest przedłużenie recepty i w jakich nagłych sytuacjach można skorzystać ze zdalnej konsultacji lekarskiej. Te i inne ciekawe informacje na temat e-recept przygotowaliśmy dla Ciebie w serwisie Welbi. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile ważna jest e-recepta. Podstawą prawną, regulującą terminy przydatności tego dokumentu, są przede wszystkim: 

  • ustawa prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2019 poz. 499),

  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. 2019 poz. 2395).

Jak długo ważna jest e-recepta?

Wystawiona przez lekarza recepta nie jest ważna bezterminowo. Dokument ten ma ściśle określony czas, w którym może zostać zrealizowany. Jeśli do tego momentu leki nie zostaną wykupione, recepta straci ważność, a nabycie leków stanie się niemożliwe. Co do zasady e-recepty są ważne przez 30 dni. Przykładowo recepta została wystawiona 1.08, do daty tej doliczyć trzeba 30 dni, w ciągu których receptę można wykupić, czyli 31.08 to ostatni dzień jej ważności. Istnieją jednak kategorie leków, które mają inaczej określony termin ważności. Wymienia się tutaj:

  • antybiotyki – to leki, na których wykupienie masz najmniej czasu, ponieważ tylko 7 dni; przeznaczone są do zwalczania infekcji bakteryjnych poprzez działanie bakteriobójcze (zabijanie bakterii) lub spowalnianie i powstrzymywanie wzrostu tych mikroorganizmów,

  • preparaty immunologiczne – możesz wykupić je przez 120 dni; ich celem jest wspieranie pracy układu immunologicznego.

Ważność recepty z określoną „realizacją od dnia”

Obowiązkowo na recepcie musi być podana data jej wystawienia. Bez niej dokument jest nieważny. Lekarz może podać na recepcie dodatkowo datę „realizacji od dnia”. Jej uzupełnienie nie jest obowiązkowe. W przypadku, gdy na dokumencie tym nie ma określonego terminu „realizacji od dnia”, to dzień, w którym została wypisana recepta, jest momentem, od którego rozpoczyna się liczenie okresu ważności recepty. Z kolei w sytuacji, gdy na recepcie zostanie uzupełnione pole „realizacji od dnia”, to właśnie od tego terminu liczy się okres przydatności recepty. W ten sposób możliwe jest odroczenie w czasie wizyty w aptece, aby wykupić leki. Przykładowo podczas konsultacji lekarskiej 1.02 lekarz wystawił ci receptę z taką samą datą, jednak zaznaczył termin „realizacji od dnia” 1.03. Wówczas możesz wykupić ją między 1.03 a 31.03. Należy jednak zaznaczyć, że nie można podać „realizacji od dnia” w przypadku recept na preparaty immunologiczne indywidualnie wytwarzane dla pacjenta, leki sprowadzane z zagranicy, leki o kategorii dostępności „Rpw.” (skrót ten oznacza silnie działające leki należące do środków psychotropowych lub odurzających). 

Ile jest ważna recepta transgraniczna?

Recepta transgraniczna to recepta, którą wystawił lekarz w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale będzie zrealizowana w innym z państw należących do Wspólnoty. Taki rodzaj recepty stosowany jest przykładowo wówczas, gdy planujesz wyjazd za granicę i wiesz, że receptę będziesz realizować w obcym kraju. Recepta transgraniczna musi być zrealizowana zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie państwa, w którym wykupuje się lek. W związku z tym pamiętaj, aby zapoznać się z informacjami na temat okresu ważności recepty w państwie, gdzie planujesz ją wykupić. Może się bowiem on różnić od tego obowiązującego w Polsce.

Ważność recepty zbiorczej

Na jednej e-recepcie lekarz może przepisać wyłącznie jeden preparat. W przypadku gdy przyjmujesz kilka różnych środków, każdy z nich lekarz przepisze na osobnej e-recepcie, a ty otrzymasz tzw. receptę zbiorczą. Taki pakiet recept może być złożony z maksymalnie pięciu e-recept. Ile czasu jest ważna pojedyncza e-recepta? Każdą z recept możesz wykupić osobno, ponieważ ma indywidualny okres realizacji.

Przykład: pacjent z zakażeniem górnych dróg oddechowych otrzymał receptę na środek rozrzedzający wydzielinę oskrzelową i antybiotyk. Pierwszy lek może nabyć przez 30 dni, a drugi w ciągu 7 dni. Co więcej, jeśli pacjentowi przepisano kilka opakowań danego leku, to może je wykupić na raz albo na raty, jednak pozostałe opakowania powinny zostać wykupione do momentu ważności recepty. Oznacza to, że wykupienie części opakowań leku nie wpływa na okres ważności całej recepty.

Ile jest ważna recepta na leki recepturowe?

Mianem leku recepturowego, zwanego też lekiem magistralnym, określa się produkt leczniczy, który został sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej bądź jej odpisu. Recepty na ten rodzaj leków ważne są przez 30 dni, czyli mają ogólnie przyjęty okres realizacji. Jednakże przyjęcie recepty na lek recepturowy przez daną aptekę wiąże się z koniecznością wykonania go w ciągu 48 godzin, a jeśli na dokumencie podano odpowiednią adnotację, to czas na przygotowanie leku skrócony jest do 4 godzin. Dopisek odnoszący się do szybkiego przygotowania leku recepturowego ma zastosowanie wyłącznie w dniu, w którym recepta została wypisana.

Przykład: lekarz wystawił receptę na lek recepturowy 1.03 z adnotacją szybkiej realizacji, a pacjent zgłosił się do apteki 2.03. W związku z tym placówka nie ma obowiązku przygotowania leku w ciągu 4 godzin, a może to zrobić w 48 godzin. Co więcej, jeżeli pacjent zgłosił się do apteki w celu przygotowania leku recepturowego, ale nie odebrał go w ciągu 6 dni, to apteka ma prawo odmówić mu jego wydania.

E-recepta ważna przez 365 dni

E-recepta może być ważna przez 365 dni. To rozwiązanie skierowane zwłaszcza do osób zmagających się z chorobą przewlekłą, wymagającą stałej farmakoterapii. Aby otrzymać taką receptę, lekarz musi zaznaczyć na dokumencie odpowiednią „datę realizacji do”. Taka recepta pozwala na wykupienie środków na 360 dni leczenia. Pamiętaj, że taką receptę musisz zacząć realizować w ciągu 30 dni od wystawienia, w przeciwnym razie farmaceuta wyda ci mniejszą ilość lekarstw. Ich ilość zostanie pomniejszona o czas, w którym nie była realizowana. Jednorazowo z recepty na 365 dni możesz wykupić zapas leku na 180 dni. Pamiętaj też, że receptę musisz realizować w tej samej aptece, w której wykupisz pierwszą dawkę leków – to ważne, jeśli np. planujesz pierwszy zakup w aptece oddalonej od miejsca, w którym mieszkasz.

Przykład: lekarz przepisał ci 12 opakowań leku. Twój pierwszy zakup w wybranej aptece to 5 opakowań leku. Pamiętaj, że kolejne 7 opakowań, które planujesz kupić w przyszłości, musisz wykupić w tej samej placówce. Bardzo ważne jest w przypadku takiej recepty określenie sposobu dawkowania. Jeśli lekarz tego nie zrobi, to recepta musi zostać wykupiona w całości w ciągu 30 dni.

Jak uzyskać e-receptę – obejrzyj infografikę
Jak uzyskać e-receptę - infografika

Źródła
  1. Jak długo ważna jest e-recepta? Online: https://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta [dostęp: 15.09.2022].
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. 2019 poz. 2395).
  3. Ustawa – prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2019 poz. 499).
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
diabetolog-co-leczy-kiedy-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Diabetolog – co leczy, kiedy udać się na e-wizytę?
25.11.2021
jak-przygotowac-dziecko-do-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta z dzieckiem: jak przygotować dziecko do teleporady?
20.10.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.