Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Recepta transgraniczna – zasady realizacji

lek. Agnieszka Żędzian

17.10.2022

Aktualizacja: 25.11.2022

Recepta transgraniczna umożliwia wykupienie leku dostępnego na receptę poza granicami kraju, w którym została ona wystawiona. Gdzie można zrealizować receptę transgraniczną wystawioną w Polsce? Czy jest ona refundowana?


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
recepta-transgraniczna-co-to-jest-jak-wygląda
pexels.com

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
Spis treści
  1. Recepta transgraniczna – co to jest?
  2. Jak uzyskać e-receptę – obejrzyj infografikę
  3. Jak wygląda recepta transgraniczna?
  4. Czy recepta transgraniczna jest refundowana?

Recepta transgraniczna – co to jest?

Recepta transgraniczna jest dokumentem wystawianym przez lekarza na wniosek pacjenta, umożliwiającym mu wykupienie leku poza granicami kraju, w którym jest wystawiana. Co istotne, realizacja takiej recepty jest możliwa wyłącznie w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zastanawiasz się, kto może skorzystać z recepty transgranicznej? Wniosek o jej wystawienie może złożyć każdy pełnoletni pacjent lub opiekun pacjenta (np. dziecka). Tak jak w przypadku każdej innej recepty, lekarz określa w pierwszej kolejności wskazania do stosowania danego leku. W praktyce oznacza to, iż może on w wybranych przypadkach odmówić wystawienia recepty transgranicznej, jeśli uzna, iż nie ma wskazań do stosowania danego leczenia.

Najczęściej prośba o receptę transgraniczną wynika z niedoboru lub braku określonego leku w kraju i możliwości wykupienia go w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Warto jednak wiedzieć, iż nie może ona zawierać leków z kategorii dostępności Rpw., między innymi środków psychotropowych i odurzających. W przypadku nagłej potrzeby konsultacji z lekarzem podczas pobytu za granicą można umówić się na teleporadę – zobacz, jak to działa: https://www.welbi.pl/nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny/

Receptę transgraniczną możesz również otrzymać w wygodnej formie e-recepty. Ta nowoczesna forma umożliwia szybkie otrzymanie recepty, również podczas teleporady. Sprawdź jak długo jest ważna e-recepta i jak można zrealizować ją  przez internet.

Jak uzyskać e-receptę – obejrzyj infografikę
Jak uzyskać e-receptę - infografika

Jak wygląda recepta transgraniczna?

Wygląd recept transgranicznych został ustalony przez Komisję Europejską celem ich ujednolicenia i usprawnienia realizacji na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Każda recepta transgraniczna musi zawierać określone informacje:

  • imię/imiona i nazwisko pacjenta,

  • datę urodzenia pacjenta,

  • imię/imiona i nazwisko osoby wystawiającej receptę oraz jej kwalifikacje uprawniające do jej wystawienia (tytuł zawodowy),

  • dane umożliwiające bezpośredni kontakt z osobą wystawiającą receptę (numer telefonu/faksu z uwzględnieniem prefiksu międzynarodowego lub adres poczty elektronicznej),

  • adres miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego z uwzględnieniem nazwy kraju (w przypadku Polski należy zastosować dopisek „Polska” lub skrót „PL”),

  • międzynarodową nazwę produktu leczniczego – wyjątek stanowi recepta na leki biologiczne, odnośnie do których stosuje się nazwę własną produktu, oraz każdy przypadek, kiedy osoba wystawiająca receptę uważa, iż ze względów medycznych należy podać lek o określonej nazwie,

  • dane dotyczące produktu leczniczego: postać, dawkę, ilość, sposób dawkowania dostosowany do potrzeb pacjenta,

  • datę wystawienia recepty.

Prawidłowe wystawienie recepty transgranicznej jest warunkiem przyjęcia jej do realizacji na terenie Unii Europejskiej, dlatego zawsze należy się upewnić, iż zawiera ona wszystkie wymagane dane. Warto wiedzieć, iż receptę transgraniczną może również wystawić ginekolog https://www.welbi.pl/czy-ginekolog-przedluzy-mi-e-recepte-na-leki-podczas-teleporady/

Czy recepta transgraniczna jest refundowana?

Wykupienie produktu leczniczego na podstawie recepty transgranicznej poza granicami kraju odbywa się za pełną odpłatnością, niezależnie od spełnienia wymogów refundacji obowiązujących w Polsce. Pacjent może się natomiast zwrócić o zwrot kosztów do poziomu refundacji określonego na dzień, kiedy recepta została zrealizowana. Odbywa się to na podstawie złożonego przez niego wniosku oraz załączonych dokumentów, w tym rachunku i zaświadczeń o spełnianiu wymogów refundacyjnych. Wniosek należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od daty wystawienia rachunku dotyczącego świadczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept, Dz.U. 2020 poz. 2424.
  2. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 czerwca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz.U. 2021 poz. 1285.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Telemedycyna
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.