Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Inozytol – jakie ma właściwości i zastosowanie? Czy inozytol jest bezpieczny?

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian19.09.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Inozytol to substancja naturalnie występująca w tkankach organizmu. W niewielkich ilościach dostarczana jest również wraz z pożywieniem. Wpływa na wiele procesów, a przede wszystkim odpowiada za przekaźnictwo sygnałów zachodzących w komórkach. Oddziałuje na profil lipidowy, stabilizuje poziom glukozy i insulinę. Inozytol jest substancją stosowaną również we wspomaganiu płodności.


inozytol-wlasciwosci-zastosowanie-dzialanie
Adobe Stock

Polecane

kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
Spis treści
  1. Inozytol – co to jest i gdzie powstaje?
  2. Jakie właściwości ma inozytol?
  3. Inozytol a ciąża
  4. Inozytol a choroby układu rozrodczego
  5. Inozytol a tarczyca
  6. Inozytol – dawkowanie i skutki uboczne

Inozytol – co to jest i gdzie powstaje?

Inozytol został wyizolowany z komórek mięśniowych w 1980 roku przez chemika Johanna Josepha Scherera. Początkowo został uznany za jedną z witamin grupy B, a właściwie za witaminę B8. Obecnie inozytol zaliczany jest do związków witaminopodobnych. To substancja, która naturalnie występuje w tkankach ludzkiego organizmu. Największe ilości inozytolu znajdują się w mózgu i w wątrobie. Jest on również składnikiem płynów ustrojowych i błon komórkowych. Jego stężenie jest indywidualne, a wpływ na poziom inozytolu mają czynniki środowiskowe. Pod postacią mio-inozytolu (spotyka się też zapis myo-inozytol) w ilości około 1 grama do organizmu dostarczany jest również wraz z pożywieniem. Występuje głównie w owocach, warzywach, produktach zbożowych i mleku. Inozytol często jest dodawany do napojów energetycznych.

Jakie właściwości ma inozytol?

Głównym zadaniem inozytolu jest przekaźnictwo ważnych wewnątrzkomórkowych sygnałów, udział we wzroście i dojrzewaniu komórek. Inozytol uwrażliwia tkanki na działanie insuliny, jednocześnie zmniejszając poziom glikemii. Badania nad właściwościami inozytolu wykazały ponadto jego wpływ na profil lipidowy organizmu i zmniejszenie poziomu triglicerydów oraz cholesterolu. Zależność ta pozwoliła naukowcom wykorzystać inozytol m.in. do leczenia cukrzycy i insulinooporności. Zwiększając wrażliwość receptorów na insulinę, inozytol przyczynia się również do obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Inozytol a ciąża

Biorąc pod uwagę wpływ inozytolu na funkcjonowanie jajników, wydzielanie hormonów płciowych i owulację, substancja może być stosowana jako środek poprawiający płodność i zwiększający szansę na ciążę. Inozytol stymuluje owulację i wzmaga syntezę progesteronu, które są niezbędne do zajścia w ciążę. Ponadto stabilizuje poziom hormonu luteinizującego i folikulotropowego. Suplementację inozytolu w celu poprawienia płodności warto uzupełnić o inne składniki, mające korzystny wpływ na organizm przyszłej mamy. Należy więc pamiętać o suplementacji witaminy C, witaminy D i kwasu foliowego. Warto przypomnieć, iż kobiety starające się o dziecko powinny zrezygnować z przyjmowania witaminy A, która wykazuje działanie teratogenne na płód (czyli może powodować deformacje, uszkodzenia płodu i zaburzać jego rozwój). Z racji niedostatecznych badań wpływu inozytolu na rozwój płodu eksperci nie zalecają stosowania suplementu podczas ciąży.

Inozytol a choroby układu rozrodczego

Wyniki badań klinicznych przeprowadzonych na pacjentkach z PCOS wykazały, że podawany przez 24 tygodnie mio-inozytol zmniejszył poziom insuliny i androgenów, a zwiększył poziom glikoprotein, które wpływają na hormony płciowe. Do tych samych wniosków doszedł M. Januszewski, który przeprowadził podobne badania na 70 pacjentkach. Korzyści ze stosowania pochodnych inozytolu i pacjentek z PCOS potwierdza Polskie Towarzystwo Ginekologiczne [1]. Inozytol stabilizuje funkcjonalność jajników i reguluje cykl menstruacyjny. Wyrównuje poziom estrogenów i androgenów, stąd stosowany jest również w terapii endometriozy. W obu przypadkach Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca konsultację z ginekologiem w celu dopasowania dawki do indywidualnych potrzeb organizmu.

Inozytol a tarczyca

Inozytol bierze udział w procesie wytwarzania hormonów tarczycy. Niedobór substancji może zaburzać szlak sygnałowy TSH i tym samym zwiększać ryzyko rozwoju niedoczynności tarczycy. Inozytol utrzymuje ponadto poziom fT4 i zmniejsza ryzyko pojawiania się zmian w komórkach tkanki tarczycy, np. w postaci gruczolaka, łagodnych guzków, a nawet raka. Inozytol nie tylko zapobiega chorobom narządu, ale również jest stosowany w ich leczeniu. Podawany wraz z selenem, hamuje rozwój choroby Hashimoto. Należy jednak wiedzieć, że o ile inozytol jest uznawany za substancję dość bezpieczną, o tyle selen jest pierwiastkiem, który bardzo łatwo przedawkować. Jego długotrwała i nadmierna podaż jest szkodliwa dla organizmu, a przede wszystkim dla tarczycy. Dlatego decyzję o stosowaniu połączenia inozytolu z selenem powinien podjąć endokrynolog na podstawie badania hormonów tarczycy. Tylko prawidłowo zastosowana terapia skutecznie chroni komórki tarczycy przed stanem zapalnym i ich rozpadem.

Inozytol – dawkowanie i skutki uboczne

Inozytol uznawany jest za substancję bezpieczną, a dotychczasowe badania nie wykazały istotnych działań niepożądanych wynikających z jego przyjmowania. Nie jest znana również dzienna zalecana dawka inozytolu. Dlatego ilość przyjmowanej substancji zależy od problemu, z jakim zmaga się pacjent, i jego ogólnego stanu zdrowia. Stosowanie większych dawek inozytolu powinno odbywać się tylko pod kontrolą lekarza zajmującego się leczeniem choroby, z którą boryka się pacjent. Długotrwałe przyjmowanie bardzo dużych dawek inozytolu bez kontroli specjalisty może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania minerałów. Inozytol jest dostępny pod postacią tabletek, zawiesiny do sporządzania z wodą lub kapsułek.

Źródła
  1. A. Swora i in., Suplementacja inozytolem znane i możliwe zastosowania, „Journal of Education, Health and Sport” 2022, 12(9), s. 545–550.
  2. P. Oszukowski i in., Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologiczego dotyczące stosowania preparatów zawierających myo-inozytol przez pacjentki z zespołem policystycznych jajników (PCOS), „Ginekologia Polska” 2014, 85, s. 158–160. 
  3. A.J. Jakimiuk, J. Szamatowicz, Rola niedoboru inozytolu w patofizjologii zaburzeń występujących w zespole policystycznych jajników, „Ginekologia Polska” 2014, 85, s. 54–57.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.