account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Cholera – jakie są objawy choroby? Jak ją leczyć?

lek. Agnieszka Żędzian09.11.2023Aktualizacja: 09.11.2023

Cholera jest chorobą zakaźną, do której dochodzi najczęściej w wyniku spożycia wody zawierającej bakterie Vibrio cholerae. Co roku schorzenie dotyka około 4 milionów ludzi, z czego 140 tysięcy umiera. Epidemie cholery występują przede wszystkim w Azji i Afryce. Zakażenie prowadzi do wystąpienia ostrej wodnistej biegunki, która szybko może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Dowiedz się, na czym polega diagnostyka cholery i jakie są metody jej leczenia.


jak-objawia-sie-cholera-jakie-sa-metody-leczenia
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Cholera – co to za choroba?
  2. Jak dochodzi do zakażenia przecinkowcem cholery?
  3. Cholera – objawy choroby
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Metody leczenia cholery
  6. Jak zapobiegać zakażeniu przecinkowcem cholery?
  7. Cholera – powikłania i rokowania

Cholera – co to za choroba?

Cholera jest ostrą chorobą zakaźną, wywołaną przez Gram-ujemne bakterie Vibrio cholerae (przecinkowce cholery). Szacuje się, że w ciągu roku na całym świecie patogen ten jest przyczyną zakażenia nawet 4 milionów ludzi, z czego około 140 tysięcy umiera. Choroba często występuje w formie epidemii, najczęściej w Azji i Afryce. W krajach rozwiniętych jest diagnozowana sporadycznie. Za masowe zachorowania odpowiadają dwa serotypy Vibrio cholerae – O1 i O139. Najbardziej charakterystycznym objawem cholery jest wodnista biegunka, która prowadzi do szybkiego odwodnienia.

Jak dochodzi do zakażenia przecinkowcem cholery?

Do zakażenia przecinkowcem cholery dochodzi drogą fekalno-oralną, poprzez spożycie zanieczyszczonej ściekami wody lub pokarmu. Na zakażenie są narażone w szczególności osoby:

  • przyjmujące inhibitory pompy protonowej (leki stosowane m.in. w leczeniu choroby refluksowej przełyku),

  • przyjmujące leki przeciwhistaminowe (stosowane u osób z objawami alergii),

  • z grupą krwi 0,

  • po przebytej wagotomii (zabiegu chirurgicznym powodującym zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego),

  • zakażone bakterią Helicobacter pylori,

  • żyjące w złych warunkach sanitarnych.

Po przedostaniu się Vibrio cholerae do przewodu pokarmowego patogen kolonizuje jelito cienkie. Dzięki specjalnym witkom bakterie przyczepiają się do ściany jelita i rozpoczynają produkcję enterotoksyny. W efekcie dochodzi do wzmożonego wydzielania do światła jelit chlorków, sodu, potasu i wodorowęglanów. Wraz z nimi do jelita przedostaje się woda. To właśnie ten mechanizm powoduje, że osoby zakażone doświadczają objawów ciężkiej biegunki.

Cholera – objawy choroby

Niekiedy zakażenie przecinkowcem cholery przebiega całkowicie bezobjawowo. Objawy cholery u dzieci i u osób dorosłych to najczęściej bardzo nasilona wodnista biegunka, dyskomfort w jamie brzusznej i wymioty. Wygląd stolca u osób zakażonych porównuje się często do wody po ryżu. Można w nim również zauważyć obecność żółci i śluzu. Utrata płynów w wyniku intensywnej biegunki i wymiotów szybko prowadzi do odwodnienia. Objawia się ono suchością śluzówek jamy ustnej, zmniejszonym napięciem skóry i jej ochłodzeniem. Utrata elektrolitów (m.in. sodu, potasu) może być przyczyną osłabienia, skurczów mięśni i drżenia rąk.

  • Przeczytaj także, jakie są przyczyny chrypki i jak ją leczyć.

Jakie badania wykonać?

W rejonach endemicznego występowania cholery diagnozę stawia się zwykle na podstawie samych objawów pacjenta. Pewne rozpoznanie jest możliwe dzięki wykonaniu posiewu stolca lub szybkich testów antygenowych wykrywających antygeny O1 lub O130 w kale. Niekiedy patogeny można także uwidocznić w badaniu mikroskopowym kału.

Metody leczenia cholery

Podstawą leczenia cholery jest resuscytacja płynowa, czyli mówiąc prościej, nawodnienie. Zaleca się, jeśli to oczywiście możliwe, aby płyny przyjmować doustnie. W badaniach klinicznych udowodniono, że u osób zakażonych przecinkowcem cholery doustne nawadnianie skraca okres trwania biegunki oraz zmniejsza ilość oddawanego stolca. Infuzje dożylne konieczne są u osób w ciężkim stanie i/lub z utratą ponad 10% masy ciała. 

Po uzupełnieniu niedoboru płynów rozpoczyna się antybiotykoterapię. Najczęściej stosuje się tetracykliny, rzadziej erytromycynę, azytromycynę lub ciprofloksacynę.

Jak zapobiegać zakażeniu przecinkowcem cholery?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego podróżując do rejonów endemicznego występowania cholery, pamiętaj o kilku prostych zasadach:

  • dbaj o higienę rąk, szczególnie przed jedzeniem;

  • pij tylko uprzednio przegotowaną wodę;

  • owoce i warzywa myj przegotowaną wodą;

  • przed wyjazdem zaszczep się przeciwko cholerze.

Szczepionka przeciwko cholerze jest podawana doustnie w schemacie 2 dawek (w odstępie 1–6 tygodni) szczepienia podstawowego i 1 dawki szczepienia przypominającego po 2 latach. Można ją podawać także dzieciom po 2. roku życia. Do 6. roku życia schemat szczepienia podstawowego obejmuje podanie 3 dawek szczepionki.

Jeżeli u Ciebie lub u Twojego dziecka wystąpiły objawy mogące wskazywać na zakażenie przecinkowcem cholery, nie zwlekaj! Natychmiast zgłoś się do lekarza rodzinnego. Nieleczona cholera może bowiem prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci.

Cholera – powikłania i rokowania

Cholera ma bardzo ostry przebieg. Brak właściwego leczenia w ciągu pierwszych 6 godzin choroby może prowadzić do ciężkiego odwodnienia i związanych z nim powikłań. Należą do nich: niewydolność nerek, obniżenie ciśnienia tętniczego, a nawet wstrząs hipowolemiczny i śmierć pacjenta. Brak odpowiedniego nawodnienia skutkuje śmiercią nawet połowy osób chorych. Na ciężkie odwodnienie szczególnie narażone są dzieci i osoby w wieku podeszłym. Przebyte zakażenie przecinkowcem cholery nie ma żadnych odległych konsekwencji dla zdrowia.

Sprawdź również: https://www.welbi.pl/jak-dbac-o-serce-profilaktyka-i-zdrowe-nawyki/.

Źródła
  1. M. Fanous, K. King, Cholera, „StatPearls”, 2023, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470232/.
  2. J. Rodriguez, C. Kahwaji, Vibrio cholerae Infection, „StatPearls”, 2022, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526099/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.