Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Objawy somatyczne nerwicy – jak się ich pozbyć? Do jakiego lekarza się zgłosić?

Olga Dąbska

23.02.2023

Aktualizacja: 23.02.2023

Zastanawiasz się, jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy? W leczeniu tego zaburzenia specjalizuje się psychiatra. Postępowanie lecznicze opiera się na psychoterapii, która w cięższych przypadkach może zostać uzupełniona o farmakoterapię. Wskazane są również nauka radzenia sobie ze stresem i unikanie czynników stresogennych. Dowiedz się więcej na temat zwalczania somatycznych objawów nerwicy.


jak-pozbyc-sie-objawow-somatycznych-nerwicy
pixabay.com

Polecane

hipnoza-co-to-jest-jak-dziala-jakie-sa-techniki
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hipnoza - co to jest? Jak działa? Jakie są techniki?
30.07.2021
nullofobia-lek-przed-odrzuceniem-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Nullofobia (lęk przed odrzuceniem) - przyczyny, leczenie
28.10.2021
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
Spis treści
 1. Jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy? Do jakiego lekarza się zgłosić?
 2. Psychoterapia podstawą leczenia objawów nerwicy
 3. Farmakoterapia nerwicy
 4. Uzupełniające metody leczenia nerwicy

Jak pozbyć się objawów somatycznych nerwicy? Do jakiego lekarza się zgłosić?

Zaburzenia lękowe mogą mieć niezwykle złożony obraz kliniczny. Poza objawami psychicznymi, takimi jak niepokój, lęki, rozdrażnienie i zaburzenia koncentracji, mogą rozwinąć się rozmaite dolegliwości fizyczne. Trzeba jednak podkreślić, że ich powstanie nie ma źródła w zaburzeniach somatycznych, a jest wyłącznie wynikiem działania silnego stresu, braku umiejętności radzenia sobie z emocjami lub innych czynników sprawczych nerwicy.

Leczeniem zarówno psychicznych, jak i somatycznych objawów nerwicy zajmuje się psychiatra. To specjalista zajmujący się terapią wszelkich zaburzeń psychicznych. Ważne, aby nie mylić go z psychologiem, który może udzielić wsparcia psychicznego, ale nie posiada uprawnień do prowadzenia farmakoterapii. Dowiedz się więcej na temat różnic między psychologiem a psychiatrą.

Psychoterapia podstawą leczenia objawów nerwicy

Podstawą leczenia objawów nerwicy jest psychoterapia. Może ona mieć charakter grupowy i/lub indywidualny. Najczęściej stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna i terapia psychodynamiczna. Psychoterapia jest dłuższym procesem – objawy nerwicy nie znikną od razu, jednak odpowiednia pomoc pomoże w usunięciu nawet najbardziej dokuczliwych objawów somatycznych. Spotkania odbywają się w zależności od natężenia problemów zdrowotnych raz lub kilka razy w tygodniu przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Psychoterapia pozwala nam na efektywniejsze zarządzanie lękiem i uczy nowych schematów zachowania oraz myślenia. Pacjent pracuje nad przyczynami powstania nerwicy, a dzięki temu ogranicza ich negatywne działanie na zdrowie. Specjalista pomaga mu przepracować trudne wątki z życia, rozwiązać nieuświadomione konflikty i zredukować przymus powtarzania dysfunkcyjnych strategii działania. Ułatwia uporanie się z wewnętrznymi kryzysami oraz stwarza bezpieczną atmosferę, w której pacjent będzie czuł się w pełni zrozumiany. W ramach psychoterapii osoba z nerwicą nie otrzymuje gotowych rozwiązań, a dochodzi do nich samodzielnie.

Farmakoterapia nerwicy

W sytuacji, gdy psychoterapia okazuje się niewystarczająca, do leczenia zostają wprowadzone odpowiednio dobrane leki. Farmakoterapia opiera się głównie na środkach o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym, spośród których zastosowanie znajdują zwłaszcza selektywne inhibitory wychwytu serotoniny. Wykazują one niewiele działań niepożądanych i są dobrze tolerowane przez osoby zmagające się z somatycznymi objawami nerwicy. Nie zlikwidują one jednak problemu. Pozwalają na wyciszenie i uspokojenie się, dzięki czemu możliwe jest podjęcie psychoterapii, która pomoże pokonać reakcje nerwicowe. Zatem sama farmakoterapia nigdy nie jest stosowana jako metoda leczenia objawów somatycznych zaburzeń lękowych.

Uzupełniające metody leczenia nerwicy

Poza psychoterapią i farmakoterapią wspomagającą rolę w leczeniu objawów somatycznych nerwicy odgrywają naturalne metody. Jedną z nich są zioła na nerwice.Dostępne są one w różnej postaci – suszu do przygotowania naparu do picia, kropli, syropów czy tabletek. Ziołowe preparaty na nerwice zawierają najczęściej następujące rośliny:

 • kozłek lekarski,

 • chmiel zwyczajny,

 • dziurawiec zwyczajny,

 • melisa lekarska, 

 • werbena,

 • passiflora, znana również pod nazwą męczennica.

Bardzo ważnym elementem leczenia somatycznych objawów nerwicy jest ograniczenie ekspozycji na czynniki stresujące, zarówno w domu, jak i poza nim, które odpowiadają za powstanie dolegliwości. Może się to okazać niezwykle trudne z uwagi na szerokie rozpowszechnienie tzw. stresorów i wysokie napięcie, w jakim funkcjonuje obecnie społeczeństwo. Dlatego też, kiedy nie udaje się ograniczyć liczby bodźców stresowych, bardzo ważna jest nauka metod radzenia sobie z nimi. Dla każdego człowieka skuteczne może się okazać inne rozwiązanie. Wśród najbardziej znanych metod walki ze stresem wymienia się: 

 • ćwiczenia oddechowe, jogę, medytację,

 • wizualizację, afirmację,

 • ruch (zwłaszcza na świeżym powietrzu), 

 • muzykoterapię (nie tylko z użyciem muzyki relaksacyjnej, ale także utworów ulubionych wykonawców, słuchanie których sprawia nam radość), 

 • aromaterapię – najlepiej sprawdzają się olejek lawendowy, cytrynowy, grejpfrutowy, z bazylii, majerankowy, z geranium, walerianowy, z mięty pieprzowej, ylang-ylang, które można stosować na różne sposoby (np. jako dodatek do kąpieli lub masażu, inhalacje, aromatyzowanie powietrza w pokoju),

 • trening autogenny Schultza – neuromięśniowa technika relaksacyjna,

 • trening Jacobsona (progresywna relaksacja mięśni) – polega na nauce świadomego odczuwania napięć własnych mięśni.

Nieodzownym elementem leczenia każdego schorzenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, jest stosowanie się do zasad zdrowego stylu życia, którego podstawą są:

 • regularnie podejmowana aktywność fizyczna dostosowana do możliwości i wieku, 

 • odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych, 

 • regeneracyjny sen, 

 • unikanie używek.

Źródła
 1. A. D. Cameron, Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
 2. B. K. Puri, I. H. Treasaden, Psychiatria. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014. 
 3. A. Reber, Słownik psychologii, Wydawnictwo Scholar Sp. z o.o., Warszawa 2002.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nieprzespana-noc-jak-szybko-odzyskac-sily
Zdrowie psychiczne
3 min.
Nieprzespana noc - jak szybko odzyskać siły?
27.07.2021
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.