account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Wizyta lekarza w domu – co trzeba wiedzieć?

Magdalena Durak30.06.2023Aktualizacja: 09.10.2023

Pacjentom NFZ przysługują wizyty lekarskie w domu w ramach usług placówki medycznej, do której przynależą. Odbywa się to na określonych warunkach. Lekarz przyjedzie do domu pacjenta, gdy dotarcie pacjenta do przychodni jest niemożliwe w wyniku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia czy stanu klinicznego pacjenta, który uniemożliwia opuszczenie miejsca zamieszkania. Pacjenci mogą także korzystać z prywatnych domowych wizyt, choć należy pamiętać, że nie każdy lekarz, jak i przychodnie takich świadczeń udzielają.


jak-przygotowac-sie-do-wizyty-lekarza-w-domu
Pixabay.com

Polecane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
  1. Jak wygląda wizyta lekarza w domu?
  2. Wizyta lekarza rodzinnego w domu – jak się przygotować?
  3. Wizyta pediatry w domu
  4. Wizyta pediatry w domu – kiedy jest konieczna?
  5. Prywatne wizyty lekarskie w domu
  6. Ile kosztuje wizyta lekarza w domu?

Jak wygląda wizyta lekarza w domu?

Wizyta lekarza rodzinnego w domu wygląda bardzo podobnie jak w gabinecie lekarskim, tylko odbywa się po prostu w domu chorego. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, po czym przechodzi do wykonania przedmiotowego badania, które polega na oglądaniu, osłuchaniu, opukiwaniu i badaniu dotykiem. Następnie pacjent otrzymuje receptę lub skierowanie oraz zalecenia dotyczące przyjmowania leków czy dalszego postępowania w celu polepszenia stanu zdrowia. Opiekun osoby chorej może również poprosić lekarza o wypisanie zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, rodzicem czy dziadkiem.

Porada lekarska online, podobnie jak wizyta lekarza w domu, to sposób na pomoc pacjentom w trudnej sytuacji. Domowe konsultacje lekarskie to idealne rozwiązanie dla osób, których stan kliniczny uniemożliwia wyjście z domu i udanie się do placówki medycznej. Najczęściej są to pacjenci leżący, z niedowładem, po wylewie, urazach kręgosłupa, porażeniu mózgowym czy też z silnymi bólami kręgosłupa czy kończyn, z objawami nieżytu żołądkowo-jelitowego, wysoką gorączką.

Wizyty lekarskie w domu to często konieczność, zwłaszcza w przypadku osób starszych oraz dzieci. Świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach domowych udzielają lekarze rodzinni lub pediatrzy. Inni lekarze specjaliści rzadziej odbywają tego typu wizyty, głównie ze względu na brak możliwości wykorzystania specjalistycznych sprzętów w domu pacjenta niezbędnych do prawidłowego zdiagnozowania chorego, jak w przypadku, np. kardiologa. O wizycie domowej specjalisty zwykle decyduje lekarz rodzinny, wydając stosowne skierowanie. W przypadku nagłych schorzeń wizyta może być zrealizowana tego samego dnia, z kolei w innych przypadkach termin wizyty ustalany jest w dogodnym terminie zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Zwykle czas oczekiwania na takie spotkanie to 3–4 tygodnie. 

Wizyta lekarza rodzinnego w domu – jak się przygotować?

Na wizytę domową można umówić się bezpośrednio w gabinecie lekarza rodzinnego bądź podczas teleporady. Można też zadzwonić do przychodni, do której zapisana jest osoba chora.

Pamiętaj, że wizyta domowa lekarza rodzinnego nie ma uzasadnienia w takich przypadkach jak:

  • sytuacje bezpośredniego zagrożenia życia,

  • złamania,

  • utrata przytomności,

  • upadek z dużej wysokości,

  • zaburzenia świadomości,

  • poród,

  • problemy ciążowe.

W tych sytuacjach wezwij zespół Pogotowia Ratunkowego, dzwoniąc na numer 112 lub 999. Wezwanie karetki pogotowia jest także lepszym rozwiązaniem w sytuacji pojawienia się nagłych duszności czy ostrego bólu w klatce piersiowej.

Aby przygotować się na domową wizytę lekarską, zastanów się nad wszelkimi niepokojącymi objawami, jakie pojawiły się w ostatnim czasie, zwłaszcza jeśli chodzi o ich charakter i nasilenie. Miej też pod ręką listę wszelkich zażywanych przez chorego leków czy wyniki ostatnich badań lekarskich. W sytuacji gdy pacjent jest ciężko chory, przygotuj także listę przebytych wcześniej schorzeń i dolegliwości.

Jeśli jesteś opiekunem osoby o ograniczonej ruchliwości, zadbaj o komfort swoich bliskich, np. posprzątaj w pokoju, w którym odbędzie się wizyta, pomóż się umyć czy ubrać w czyste ubrania. Wygospodaruj też miejsce, w którym lekarz będzie mógł spokojnie sporządzić należytą dokumentację, wypisać receptę czy zwolnienie lekarskie. 

Wizyta pediatry w domu

Pacjentom ubezpieczonym, w tym także dzieciom, przysługuje prawo skorzystania z wizyty domowej w sytuacji nagłego pogorszenia się stanu zdrowia lub też niemożności dotarcia bezpośrednio do placówki medycznej. Wskazaniem do odbycia wizyty domowej jest również występowanie u dziecka ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, wodnistej biegunki, dreszczy, wymiotów. Wizyta pediatry w domu to sposób na zbadanie dziecka w przyjaznych warunkach, w otoczeniu ukochanych zabawek, we własnym pokoju. Takie rozwiązanie łagodzi stres, którego z pewnością mały pacjent doświadcza w czasie choroby, zwłaszcza o ciężkim przebiegu. Wizyta domowa to również brak konieczności czekania w kolejkach w zatłoczonej przychodni i kontaktu z innymi chorymi dziećmi. Pediatra w trakcie takiej wizyty zwykle bada gardło, uszy, brzuch, bada odruchy, a także osłuchuje serce i płuca.

Wizyta pediatry w domu – kiedy jest konieczna?

Wizyty pediatry w domu dotyczą najczęściej wizyty patronażowej, czyli pierwszego w życiu pozaszpitalnego badania lekarskiego zdrowego noworodka. Wykonuje się je również w przypadku dzieci niepełnosprawnych, które nie mogą zgłosić się z opiekunem do poradni. Nie praktykuje się rutynowo wizyt domowych u dzieci z objawami infekcji czy z zaostrzeniem chorób przewlekłych – rodzic powinien się zgłosić w takim wypadku do gabinetu lekarza, gdzie zapewnione jest odpowiednie zaplecze diagnostyczno-lecznicze.

lek. Agnieszka Żędzian

Prywatne wizyty lekarskie w domu

Wizyty domowe lekarza rodzinnego u osób dorosłych również mogą odbywać się prywatnie. W prywatnych gabinetach lekarskich można skontaktować się bezpośrednio z lekarzem. W niektórych przypadkach rezerwacji wizyty można dokonać za pośrednictwem strony internetowej po wcześniejszym uiszczeniu opłaty. O lekarzy, którzy jeżdżą na wizyty domowe, można zapytać również bezpośrednio w przychodni POZ bądź zadzwonić na rejestrację. Warto także pamiętać, że dostępność lekarzy będzie większa w dni powszednie. W weekendy niewielu lekarzy może być chętnych na wizyty domowe, a i sama wizyta może być wówczas droższa. 

Ile kosztuje wizyta lekarza w domu?

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ nr 72/2009/DSOZ z 3 listopada 2009 r. emeryci i renciści ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do bezpłatnych wizyt domowych. Z kolei w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia pacjent jest uprawniony zarówno do wizyt lekarza pierwszego kontaktu, jak i realizowania pomocy pielęgniarskiej czy odbywania rehabilitacji. W innych sytuacjach wizyta prywatna jest płatna, a jej koszt uzależniony jest najczęściej od lokalizacji. Im więcej lekarz będzie musiał pokonać kilometrów do pacjenta, tym cena będzie wyższa. Średni koszt wizyty domowej wynosi około 180–250 zł.

Źródła
  1. Zarządzenie Nr 167/2019/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 listopada 2019 r., https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-1672019dsoz,7081.html, dostęp: kwiecień 2023.
Author Magdalena Durak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.