account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Butelka do karmienia – jaką wybrać, gdy nie możesz lub nie chcesz karmić piersią

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian14.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Nie chcesz lub nie możesz karmić piersią? A może mimo wielu prób przystawiania do piersi maluchowi nie udaje się efektywnie ssać? W każdym z tych wypadków dziecko może być karmione butelką. Wybór tej odpowiedniej nastręcza jednak czasami sporo trudności, począwszy od decyzji, z jakiego materiału ma być wykonana butelka, na rodzaju smoczka kończąc. Dowiedz się, jakie są opcje i które z nich są warte uwagi.


jak-wybrac-butelke-do-karmienia-dla-niemowlaka
Pixabay.com

Polecane

imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
  1. Plastikowe czy szklane butelki dla niemowląt – która lepsza?
  2. Jaka pojemność butelki dla noworodka będzie najbardziej odpowiednia?
  3. Jaki smoczek wybrać do butelki dla noworodka?
  4. Czym myć butelki dla noworodka?

Plastikowe czy szklane butelki dla niemowląt – która lepsza?

Szklana czy plastikowa? Oto jest pytanie! Wielu rodziców rozważa zakup szklanych butelek głównie ze względu na obawy obecności BPA (bisfenolu) w plastikowym produkcie. Jest to związek organiczny, który ma negatywny wpływ na zdrowie, czego dowodzą coraz liczniejsze badania. BPA podwyższa ryzyko wystąpienia zaburzeń kardiometabolicznych, nawet jeśli występuje w tworzywie sztucznym w niewielkich ilościach.

Te obawy są jednak obecnie bezzasadne. Aktualne przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej i przyjęte przez polski system prawny zakazują wprowadzania dodatku BPA do butelek i smoczków dla dzieci. Zakaz ten obowiązuje od 2011 r.

Jeśli więc widzisz w ogłoszeniu informację o wyjątkowej butelce plastikowej, którą warto kupić ze względu na brak BPA, wiedz, że to tylko chwyt marketingowy. Żaden dostępny w sprzedaży produkt tego typu nie może zawierać bisfenolu.

Butelki plastikowe są bez wątpienia bardziej poręczne. Łatwiej je trzymać w dłoniach i nie wyślizgują się z nich nawet wtedy, gdy są mokre. Kiedy mimo wszystko upadną na wykafelkowaną podłogę, nie roztrzaskają się. Są w stanie wytrzymać wiele takich prób.

Nie można tego powiedzieć o szklanych butelkach. Możesz jedynie zwiększyć ich odporność, kupując specjalne silikonowe osłonki.

Mimo że szklane butelki bywają mało wygodne i podatne na stłuczenia, nawet po wielokrotnym myciu nie powstają na ich powierzchni zarysowania, w których może gromadzić się brud. Łatwiej jest je utrzymać w czystości, a do tego nie przesiąkają zapachami. 

Szklane butelki są też bardziej ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ mogą być poddawane recyklingowi nieskończoną liczbę razy bez większych strat w surowcu. Plastik niestety po każdym przetworzeniu staje się coraz mniej wartościowy, aż w końcu przestaje być surowcem wtórnym.

Jaka pojemność butelki dla noworodka będzie najbardziej odpowiednia?

Żołądek noworodka w pierwszej dobie życia ma objętość 5–7 ml. Przypomina dojrzałą wiśnię. Po tygodniu zwiększa się do 45–60 ml, natomiast po upływie miesiąca ma już 80–150 ml (wielkością przypomina kurze jajko). Jak widzisz, niemowlę nie jest w stanie zjeść dużych porcji. Nie ma sensu kupować butelki o pojemności 300–400 ml. Na początek wystarczą takie do 100 ml, które są przy tym bardziej poręczne.

W pierwszych tygodniach życia dziecka wyzwaniem może być samo przyjmowanie dobrej pozycji do karmienia. Ponieważ niemowlę musi być podczas podawania mleka w butelce nieco uniesione (inaczej niż to ma miejsce przy karmieniu piersią), już po kilku minutach może boleć Cię ręka albo zwyczajnie będzie Ci niewygodnie. 

Zwróć też uwagę na kształt butelek. Te dla noworodków mają czasami formę przypominającą kobiecą pierś. Najmniejsze (o objętości około 60 ml) wyglądają czasami jak opakowanie kremu do twarzy. Możesz ująć taką butelkę w garść, chwytając od strony podstawy, co sprawi, że karmienie dziecka będzie wyjątkowo wygodne.

Jaki smoczek wybrać do butelki dla noworodka?

Wybór smoczka powinien iść w parze z wyborem samej butelki. Możesz zdecydować się na produkt lateksowy (kauczukowy) albo silikonowy, który, choć mniej odporny, nie ma nieprzyjemnego gumowego zapachu, a do tego rzadko uczula.

A co z kształtem? Jeśli karmisz piersią, wówczas możesz wybrać zarówno smoczek prosty, jak i anatomiczny (ortodontyczny). Jeśli podajesz mleko tylko butelką, wówczas lepszym wyborem będzie smoczek anatomiczny, który zmniejszy ryzyko wystąpienia wad zgryzu i związanych z tym zaburzeń logopedycznych rzutujących zarówno na rozwój mowy, jak i efektywność rozszerzania diety.

Niech nie kusi Cię, aby wybrać miękki smoczek! Mięśnie jamy ustnej nie będą przez to odpowiednio stymulowane. To prosta droga do późniejszych problemów logopedycznych. Jeśli natomiast praktykujesz karmienie mieszane, dziecko może odrzucić pierś na rzecz butelki, z której pobieranie pokarmu nie wymaga tak dużego wysiłku.

Zwróć uwagę na tempo przepływu mleka przez smoczek. Dla noworodka wybierz taki o wolnym przepływie. To szczególnie ważne przy wcześniactwie oraz gdy maluch miewa skrócone wędzidełko podjęzykowe, przez co w czasie ssania może się krztusić.

Gdy maluch będzie miał już kilka miesięcy (około sześciu), możesz zmienić smoczek na taki o średnim przepływie. O tym, że konieczna jest zmiana, będzie świadczyło poirytowanie malucha w czasie karmienia i szybsze rezygnowanie z picia – możesz mieć wówczas wrażenie, że dziecko je mniej.

Czym myć butelki dla noworodka?

Każda butelka (podobnie jak i smoczek) raz użyta musi zostać wysterylizowana, zanim zostanie ponownie wykorzystana. Zacznij od wymycia ścian przy pomocy szczoteczki, gorącej wody i szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Jeśli masz sterylizator – postępuj zgodnie z instrukcją producenta. 

Nie musisz jednak mieć takiego urządzenia, aby zadbać o zdrowie swojego dziecka. Wystarczy Ci duży garnek. Zagotuj w nim wodę i zanurz w niej poddawane sterylizacji przedmioty. Gotuj je przez 10 minut. Ułóż butelki i smoczki na czystej ściereczce, a potem pozostaw do wyschnięcia i wystudzenia.

Źródła
  1. H. Weker, M. Barańska (red.), Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014, https://imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf, dostęp: 15.07.2023 r.
  2. D. Rogala, K. Kulik-Kupka i in., Bisfenol A – niebezpieczny związek ukryty w tworzywach sztucznych, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2016, nr 97(3), s. 213–219.
  3. Jakie odpady do recyklingu, https://naszesmieci.mos.gov.pl/materialy/artykuly/144-jakie-odpady-do-recyklingu, dostęp: 15.07.2023 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bilans-szesciolatka-kiedy-nalezy-go-wykonac
Zdrowie
1 min.
Bilans sześciolatka – kiedy jest przeprowadzany i co obejmuje?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.