account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak można leczyć zespół jelita drażliwego?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Wiktor Trela05.03.2024Aktualizacja: 05.03.2024

Zespół jelita drażliwego to przykry towarzysz na całe życie. Nie można wyleczyć choroby. Można jednak łagodzić objawy, które jej towarzyszą. Każdorazowo więc, mówiąc o leczeniu zespołu jelita drażliwego, mam na myśli wyciszanie jego symptomów. Dzięki terapii zredukujesz dokuczliwe wzdęcia, bóle brzucha, biegunkę lub zaparcia i szereg symptomów spoza układu pokarmowego. Skonsultuj się z gastroenterologiem i wykonaj zlecone badania. Trafna diagnoza to podstawa przynoszącej korzyści terapii.


jak-wyglada-leczenie-zespolu-jelita-drazliwego
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Znaczenie ruchu w leczeniu zespołu jelita drażliwego
  2. Zespół jelita drażliwego a leczenie psychoterapeutyczne
  3. Leczenie jelita drażliwego za pomocą diety
  4. Leczenie zespołu jelita drażliwego suplementami błonnika
  5. Domowe leczenie zespołu jelita drażliwego za pomocą roślin
  6. Leczenie farmakologiczne zespołu jelita drażliwego

Znaczenie ruchu w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Daleya i wspólników, aktywność fizyczna przyczynia się do redukcji zaparć, jakie towarzyszą zespołowi jelita drażliwego [1]. Dalsze analizy wykazały, że szczególnie korzystny efekt ruchu zauważalny jest u osób z nadwagą. To w tej grupie objawy zespołu jelita drażliwego (zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i spoza niego) są szczególnie nasilone. Mało tego – zapadalność na zespół jelita drażliwego jest tu aż trzykrotnie wyższa niż w populacji ogółem [1]. Wraz z rozpoczęciem treningów i redukcją masy ciała nasilenie objawów ustępowało (wyjąwszy ból).

Zespół jelita drażliwego a leczenie psychoterapeutyczne

Jednym z objawów pozajelitowych zespołu jelita drażliwego są zaburzenia lękowo-depresyjne. Jak wynika z przeprowadzonych badań, terapia poznawczo-behawioralna, hipnoza oraz złożona psychoterapia korzystnie wpływają nie tylko na kondycję psychiczną osób zmagających się ze schorzeniem [1]. Takie metody terapeutyczne przyczyniają się też do redukcji niektórych objawów jelitowych.

Równocześnie z terapią lub zamiast niej mogą być stosowane leki przeciwdepresyjne. Pozwalają one zredukować wiele towarzyszących chorobie symptomów (w tym ból) już po kilkunastu dniach stosowania. Bezpieczne i skuteczne są m.in.:

  • amitrypylina,

  • doksepina,

  • desipramina,

  • fluoksetyna,

  • imipramina, 

  • paroksytyna.

Leczenie jelita drażliwego za pomocą diety

Jak wynika z przeprowadzonych wywiadów lekarskich, aż 80% pacjentów z zespołem jelita drażliwego zauważa związek stosowanej diety z nasileniem bądź ustawaniem objawów [1]. Podobne wnioski wysnuto w raporcie NutriNet-Sante Cohort z 2018 r. Przebadano wówczas aż 33 343 osoby. Wyniki potwierdziły, że im więcej w diecie produktów wysoko przetworzonych, tym bardziej nasilają się objawy zespołu jelita drażliwego [2].

W łagodzeniu objawów ważne jest nie tylko ograniczenie produktów wysoko przetworzonych. Korzystny wpływ ma też dieta uboga w:

  • fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy (zawierają je np. mleko, cebula),

  • poliole (np. ksylitol, mannitol),

  • gluten (np. pszenicę, jęczmień).

Wyeliminowanie tych składników z codziennej diety przyczynia się do uregulowania perystaltyki jelit. Pozwala też zredukować wzdęcia pobudzane przez składniki łatwo fermentujące w jelitach.

Leczenie zespołu jelita drażliwego suplementami błonnika

Badania przeprowadzone w 2009 r. nie pozostawiają złudzeń – stosowanie błonnika rozpuszczalnego w dawce 10–25 g/dobę korzystnie wpływa na jakość życia osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego. Trzymiesięczny okres suplementacji zredukował objawy choroby u 52% osób. Ważne, by był to błonnik rozpuszczalny. Znajdziesz go m.in. w świeżych owocach i wielu warzywach czy w babce (lancetowatej, płesznik i jajowatej), a także w gotowych suplementach diety.

Błonnik nierozpuszczalny działa odwrotnie – nasila wzdęcia, ból brzucha i zaparcia. Znajduje się on m.in. w: warzywach kapustnych i korzeniowych, ziarnach, otrębach pszennych, a także w orzechach. Pobudza perystaltykę jelit, a także stymuluje florę bakteryjną do interakcji z układem immunologicznym oraz nerwowym, ulokowanymi na tym odcinku przewodu pokarmowego.

Domowe leczenie zespołu jelita drażliwego za pomocą roślin

Do łagodzenia dolegliwości związanych z zespołem jelita drażliwego istotnie przyczynia się stosowanie olejku z mięty pieprzowej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Alama i wspólników – po zaprzestaniu suplementacji dolegliwości wracały [1]. Taki efekt to wynik rozluźniającego wpływu olejku na napięcie mięśni gładkich, zmianę czucia trzewnego, a także wpływ antybakteryjny i przeciwzapalny.

Korzystne jest stosowanie ziół na jelita:

  • działających przeciwzapalnie: rumianku i dziurawca,

  • hamujących biegunkę: kory dębu, szałwii lekarskiej, zielonej herbaty,

  • usprawniających trawienie: kopru włoskiego, kminku, pokrzywy,

  • działających probiotycznie: mniszka lekarskiego, cykorii.

Leczenie farmakologiczne zespołu jelita drażliwego

Dobór środków farmakologicznych wykorzystywanych do leczenia zespołu jelita drażliwego zależny jest od postaci choroby. Przy dominujących biegunkach i schorzeniu mieszanym lekarz może zalecić stosowanie ryfaksyminy-alfa w dawce 1650 mg/dobę. Lek działa przeciwbakteryjnie – likwiduje bakterie, których przewaga jest niekorzystna (E. coli, Streptococcus i Clostridium spp.) Natomiast przy zespole jelita drażliwego, któremu towarzyszy wyłącznie biegunka (co nie dotyczy mieszanej postaci choroby), stosowany może być też loperamid. W chorobie jelit z dominującymi zaparciami pomocniczo można sięgać po makrogole. Działają one przeczyszczająco, ale nie przyczyniają się do redukcji innych objawów choroby.

Ból brzucha, zaparcia lub biegunki i wzdęcia nie muszą towarzyszyć Ci przez cały dzień. Choć nie można wyleczyć zespołu jelita drażliwego, to istnieje szereg metod farmakologicznych i naturalnych, które znacząco łagodzą jego objawy. Aby zacząć żyć z chorobą, lecz bez jej dokuczliwych symptomów, musisz skonsultować się z gastroenterologiem i wykonać szereg badań. Postawienie diagnozy to początek drogi ku lepszemu.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarzy i badań, sprawdź Polisę Zdrowie Welbi od TU Zdrowie. Prywatna opieka medyczna w ramach wybranego pakietu usług zapewni Ci szybki dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów i badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. A. Pietrzak, B. Skrzydło-Radomańska i in., Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego, „Gastroenterology Review” 2018, nr 13 (4), s. 1–30.
  2. L. Schnabel, C. Buscail, Association Between Ultra-Processed Food Consumption and Functional Gastrointestinal Disorders: Results From the French NutriNet-Santé Cohort, https://journals.lww.com/ajg/abstract/2018/08000/association_between_ultra_processed_food.20.aspx, dostęp: 22.08.2023 r.
  3. K. Adrych, Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2018, t. 12, nr 6, s. 224–233.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.