account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Jak, kiedy i po co wykonuje się test Adamsa?

Agata Oleszkiewicz22.02.2024Aktualizacja: 22.02.2024

Zwykły skłon w przód z odpowiedniej pozycji wyjściowej jest cennym narzędziem rozpoznawania skoliozy. To właśnie test Adamsa. Przeprowadza go najczęściej fizjoterapeuta, ale uzupełnieniem diagnostyki są inne badania, np. RTG kręgosłupa. Dowiedz się więcej o teście Adamsa z tego artykułu!


jak-wyglada-test-adamsa-kiedy-sie-go-wykonuje
Pixabay.com

Polecane

skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest test Adamsa?
  2. Na czym polega?
  3. Interpretacja wyników
  4. Kiedy stosuje się test Adamsa?
  5. Inne badania do diagnozy skoliozy
  6. Test Bertranda

Co to jest test Adamsa?

Jest to rodzaj testu funkcjonalnego, czyli polegającego na wykonaniu przez osobę badaną pewnej czynności ruchowej, która jest pomocna w diagnozowaniu skoliozy. Dzięki niemu fizjoterapeuta czy lekarz może oszacować lokalizację deformacji sylwetki i jej charakter.

Test Adamsa umożliwia przede wszystkim obserwację charakterystycznych cech skoliozy, takich jak garby żebrowe, uwidaczniające się na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa, oraz wał lędźwiowy, pojawiający się w okolicy lędźwi. Badanie tego typu nie sprawdza się jednak w każdego rodzaju skoliozie. Największe zastosowanie ma w rozpoznawaniu skoliozy idiopatycznej, czyli o nieustalonej przyczynie, choć test Adamsa bywa też pomocny w sytuacjach, kiedy skolioza występuje u innych osób w Twojej rodzinie, czyli Twój organizm może być obciążony genetycznie.

Na czym polega?

Test Adamsa rozpoczyna się od przyjęcia odpowiedniej pozycji wyjściowej. Polega ona na swobodnym staniu w wyproście, nie na baczność, ale też w niezbyt dużym rozluźnieniu. Ważne, aby miednica znajdowała się na równym poziomie, tzn. że nie jest wskazane opieranie się na jednej nodze, bo przeniesienie ciężaru na prawą lub lewą stronę ciała wpłynie niekorzystnie na wyniki badania.

Kiedy przyjmiesz pozycję wyprostowaną i równoważną osoba przeprowadzająca badanie poprosi Cię o wykonanie skłonu w przód do około 90° [1]. Wykonuj ruch powoli, aby osoba przeprowadzająca test Adamsa mogła dokładnie obserwować pracę Twojego grzbietu i układanie się sylwetki. To jeden z najważniejszych etapów badania.

Podczas skłonu dodatkowo:

  • ręce powinny opadać swobodnie wraz z tułowiem,

  • nie zginaj kolan, nawet jeśli utrudniają one wykonanie testu, ponieważ może zakłócić prawidłowe układanie się sylwetki,

  • głowę opuszczaj luźno w dół.

Test Adamsa można także wykonać w nieco zmodyfikowany sposób. To metoda stosowana do większego uwidocznienia cech skoliozy. Sprawdza się ona zarówno w deformacjach lekkiego stopnia, jak i w bardziej zaawansowanych. Różnica w testach polega na tym, że podczas skłonu w przód ręce nie opadają swobodnie w dół, a są złączone dłońmi (ułożone „w strzałkę” lub jak do modlitwy).

Interpretacja wyników

Zdrowy kręgosłup podczas testu Adamsa układa się w paraboliczny łuk ze szczytem skierowanym do góry, a klatka piersiowa i okolica talii są symetryczne po obu stronach. Dopiero ukazujące się w trakcie skłonu lub po przyjęciu pozycji zgiętej zniekształcenia mogą świadczyć o skoliozie.

Fizjoterapeuta już w trakcie wykonywania skłonu może zauważyć deformacje. Dotyczą one pojawiania się łuków w płaszczyźnie czołowej, czyli bocznej (prawo – lewo), a także nieprawidłowości w płaszczyźnie strzałkowej, czyli przednio-tylnej, które objawiają się poprzez spłaszczenie lub wybrzuszenie krzywizn kręgosłupa, takich jak kifoza (wygięcie grzbietowe w odcinku piersiowym) i lordoza (łukowate wygięcie do przodu w odcinku lędźwiowym i szyjnym). Test Adamsa może ponadto uwidocznić rotację kręgosłupa, czyli skręt kręgów wzdłuż swojej osi pionowej pod postacią garbów żebrowych.

Nakładające się na siebie elementy tworzą trójpłaszczyznową deformację, która nie tylko wpływa na estetykę sylwetki, ale także funkcjonalność układu ruchu, a nawet pracę niektórych narządów wewnętrznych, zwłaszcza jeśli skolioza jest zaawansowana. Na podstawie widocznych deformacji na grzbiecie w trakcie skłonu ustala się liczbę i kierunek patologicznych wygięć, co pomaga opracować program rehabilitacji.

Kiedy stosuje się test Adamsa?

Test Adamsa stosuje się przede wszystkim na etapie diagnostyki skoliozy. To również cenne narzędzie do monitorowania postępów rehabilitacji tego schorzenia. Aby uzyskać pełny obraz procesu leczenia, test Adamsa dobrze jest powtarzać co jakiś czas. W tym celu niezbędne są regularne wizyty u fizjoterapeuty czy lekarza specjalizującego się w problemach z układem ruchu, np. z ortopedą.

Chcesz uniknąć długich kolejek i stresu związanego z wydzwanianiem do przychodni w celu rezerwacji wizyty? Sprawdź ofertę jednego z pakietów prywatnego ubezpieczenia Polisa Zdrowie Welbi. Dzięki ubezpieczeniu możesz zyskać m.in.:

  • nielimitowany dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i różnych specjalności bez skierowania (liczba specjalizacji zależy od wybranego pakietu),

  • możliwość wykonania wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 różnych badań w pakiecie od 239 zł miesięcznie),

  • w wybranych pakietach profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku.

Sprawdź, co jeszcze oferuje dostawca usług, TU Zdrowie, który działa na rynku od ponad 13 lat. Wybierz pakiet, który najlepiej sprawdzi się dla Ciebie. Umów rozmowę z konsultantem, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług medycznych możesz korzystać od razu po opłaceniu składki.

Inne badania do diagnozy skoliozy

Test Adamsa służy jedynie ocenie wzrokowej skoliozy. Mimo że fizjoterapeuta czy lekarz mogą dodatkowo wykonać pomiary odnośnie do np. różnic w wysokości garbów żebrowych czy wielkości wałów lędźwiowych, to do potwierdzenia deformacji kręgosłupa tego typu najlepiej jest wykonać dodatkowe badania obrazowe.

Jednym z ważnych badań jest RTG kręgosłupa i klatki piersiowej. Prześwietlenie uwidacznia charakter skoliozy. Obrazowanie sylwetki możesz wykonywać regularnie również w ramach wspomnianego wyżej ubezpieczenia. Pamiętaj, że leczenie skoliozy to proces, czyli może potrwać, a w międzyczasie niezbędne będzie powtarzanie zdjęć radiologicznych, aby monitorować postępy, jakie przynoszą korekcyjne ćwiczenia na klatkę piersiową, gorsety czy inne metody rehabilitacji, w tym także metoda FED.

Test Bertranda

To rodzaj badania funkcjonalnego, który jest cenny również w ocenie skoliozy. Służy on jednak przede wszystkim do wykrycia różnic powierzchniowych pomiędzy prawą a lewą stroną tułowia. Może on z powodzeniem stanowić uzupełnienie testu Adamsa, co często w praktyce fizjoterapeutycznej się zdarza.

Przebieg testu Bertranda jest zbliżony to testu Adamsa, ponieważ polega na wykonaniu skłonu w przód. Różnica tkwi jednak w tym, że w teście Bertranda zaleca się złączenie dłoni i opuszczenie barków, a następnie wykonanie jak najbardziej pełnego skłonu w przód z jednoczesnym prowadzeniem palców rąk między stopy. Po skłonie wykonuje się powolny wyprost tułowia, ruch zaczyna się od lędźwi, później przechodzi się do odcinka piersiowego i na końcu do głowy. Podczas tego ruchu fizjoterapeuta obserwuje kształt kręgosłupa i układanie się klatki piersiowej po obu jego stronach. Pojawiający się garb żebrowy czy inne nieprawidłowości wskazują na deformacje sylwetki i zaburzenia czynnościowe bądź funkcjonalne układu ruchu w obszarze grzbietu.

Źródła
  1. E. Gościk i in., Wybrane aspekty radiodiagnostyki dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2016.
  2. K. Backup, Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, PZWL, Warszawa 2014.
  3. T. Kasperczyk, Wady postawy ciała, diagnostyka i leczenie, FHU Kasper, Kraków 2002.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.