account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Leczenie skoliozy metodą FED

Emilia Kruszewskalek. Wiktor Trela31.01.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Metoda FED to nowatorski i skuteczny sposób korekcji skoliozy. Jej efektywność wynika z możliwości indywidualnego dostosowania terapii do pacjenta i wielkości krzywizny kręgosłupa. Terapia jest bezpieczna i dla większości osób bezbolesna. Metoda FED skierowana jest do pacjentów w każdym wieku.


metoda-fed-w-leczeniu-skoliozy-na-czym-to-polega
Pixabay.com

Polecane

zabiegi-fizjoterapeutyczne-jakie-sa-rodzaje-co-warto-wiedziec
Fitness
2 min.
Zabiegi fizjoterapeutyczne - jakie są rodzaje? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
fala-uderzeniowa-co-to-jest-jak-dziala-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Fala uderzeniowa - co to jest? Jak działa? Na czym polega? | Welbi.pl
27.07.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
kinezyterapia-leczenie-ruchem-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Kinezyterapia (leczenie ruchem) - jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
 1. Czym jest metoda FED?
 2. Od czego zależy efekt leczenia terapią FED?
 3. Czy metodą FED można wyleczyć skoliozę?
 4. Czy terapia FED jest bezpieczna?
 5. Czy metoda FED jest bolesna?
 6. Ile kosztuje leczenie metodą FED?

Czym jest metoda FED?

Metoda FED to nieinwazyjny i nowatorski sposób leczenia skoliozy jednołukowej, dwułukowej i mieszanej. Jej twórcą jest profesor Santos Sastre Fernandez. Nazwa terapii to skrót od hiszpańskiego opisu metody, który zawiera się w trzech wyrazach: fijacion (‘ustawienie ciała’), elongacion (‘wydłużenie’) i desrotacion (‘derotacja’). Metoda FED w Polsce jest stosowana od 2010 roku. Program składa się z diagnostyki, fizykoterapii, ćwiczeń w urządzeniu FED i kinezyterapii analitycznej. 

Leczenie skoliozy metodą FED polega na odwróceniu sił deformujących kręgosłup. Przystępując do ćwiczenia na urządzeniu przeznaczonym do tego celu, pacjent zakłada specjalną kamizelkę, która uniesie go w maszynie. Następnie zostaje unieruchomiona miednica, a na patologicznie krzywe części kręgosłupa zostają skierowane ramiona maszyny, które zaczynają wywierać ucisk. Regularny nacisk (polegający na wypychaniu skrzywienia) ma na celu mechaniczną korekcję skoliozy i zmuszenie kręgosłupa to prawidłowego ustawienia.

Od czego zależy efekt leczenia terapią FED?

Pierwsze efekty działania terapii FED zauważysz po kilku miesiącach rehabilitacji. Musisz jednak wiedzieć, że na skuteczność leczenia wpływa wiele czynników. Kluczowe znaczenie ma dobrze zaplanowany proces leczenia, którego punktem wyjściowym jest wywiad lekarski. Analiza Twojego zdrowia pozwoli ustalić liczbę zabiegów i dobrać parametry działania urządzenia do potrzeb. Kolejnym czynnikiem wpływającym na efekt terapii FED są indywidualne możliwości naprawcze kręgosłupa i jego podatność na stosowane leczenie. 

Ogromne znaczenie ma także chęć współpracy pacjenta z rehabilitantem i zaangażowanie w proces leczenia. Jest to szczególnie ważne, gdyż metoda FED nie przyniesie efektów, jeśli nie będzie wspomagana odpowiednią rehabilitacją. Poza sesjami zabiegowymi regularnie wykonuj ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa, najlepiej pod okiem fizjoterapeuty. Treningiem polecanym zarówno dla pacjentów ze skoliozą, jak i dla osób zmagającymi się z innymi wadami kręgosłupa jest pilates. Leczenie skoliozy jest długotrwałe, wymaga cierpliwości i ciężkiej pracy. Bardzo ważna jest systematyczność i wytrwałość. W innym przypadku terapia nie przynosi korzyści. 

U pacjentów ze skoliozą o dużym kącie konieczne jest zastosowanie gorsetu ortopedycznego. Ma on na celu utrzymanie wyników zabiegu MED i wspomaganie nauki poprawnej postawy. Dodatkowo właściwą krzywiznę kręgosłupa wspomaga się przez zastosowanie wkładek ortopedycznych.

Czy metodą FED można wyleczyć skoliozę?

Metoda FED może w bardzo dużym stopniu zniwelować kąt skrzywienia kręgosłupa. Znane są przypadki całkowitego wyleczenia skoliozy. W tej grupie znajdują się osoby, u których skrzywienie wykryto we wczesnym stadium. Należy mieć świadomość, że metoda FED nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia. Wynika to nie tyle z działania samej terapii, ile z ograniczonych metod i narzędzi pozwalających na wczesną diagnostykę skoliozy. Jest ona możliwa do korekcji pod warunkiem rozpoznania jej na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Niestety większość pacjentów trafia do lekarza z krzywizną o dużym kącie. Rozpoznanie skoliozy jest bardzo trudne, gdyż w początkowym stadium nie wywołuje ona żadnych dolegliwości bólowych. 

Czy terapia FED jest bezpieczna?

Terapia FED jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym pod warunkiem braku przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Przed przystąpieniem do zabiegu bardzo ważny jest dokładny wywiad z pacjentem pozwalający na analizę stanu zdrowia. Wywiad lekarski powinno uzupełniać badanie fizjoterapeutyczne. Kwalifikację do leczenia metodą FED powinien przeprowadzić specjalista od kręgosłupa

Jak widzisz, kontakt ze specjalistą w korekcji skoliozy jest bardzo ważny i ma wpływ na skuteczność leczenia. Wczesna diagnoza, ale też i regularne monitorowanie postępu leczenia zwiększa szansę na korekcję wady kręgosłupa. Jeśli więc cenisz komfort kontaktu ze specjalistą bez konieczności czekania w długich kolejkach, wybierz pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Już od 69 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i e-konsultacji z 14 specjalistami, a w pakiecie od 239 zł miesięcznie do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy POZ i 39 specjalistów, a także blisko 300 badań (w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. RTG). Dodatkowo otrzymasz możliwość corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem, żeby dowiedzieć się, co jeszcze możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną, której ofertę zamówisz na Welbi.

Czy metoda FED jest bolesna?

Odczuwanie bólu podczas terapii FED jest indywidualne i zależy od wielu czynników, m.in. wypoczęcia pacjenta i progu bólowego. Większość pacjentów nie zgłasza nieprzyjemnych dolegliwości. Ewentualny ból może wynikać ze zmęczenia i wrażliwości miejsc, na których mocowana jest kamizelka. Warto również wspomnieć o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie. Pacjenci, którzy unikają ruchu, mają słabsze mięśnie, co sprzyja pojawianiu się dolegliwości bólowych przy jakiejkolwiek próbie ich aktywacji. Przyczyną odczuwania dyskomfortu może być również próba ustawienia kręgosłupa w nowej pozycji, co podrażnia układ nerwowy i mięśnie szkieletowe. Jest to jednak stan przejściowy, który mija wraz z adaptacją kręgosłupa do właściwej krzywizny.

Ile kosztuje leczenie metodą FED?

Cena zabiegu FED zależy od miejsca leczenia. Średni koszt jednorazowej sesji wynosi 150 zł. Terapia FED sprzedawana jest również w pakietach 10 lub 20 zabiegów. Wówczas cena pojedynczego zabiegu jest korzystniejsza.

Źródła
 1. P. Rychter, i in., Ocena postępów terapii metodą FED u pacjentki ze skoliozą idiopatyczną, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(3), s.177–191.
 2. W. Kaczmarek, i in., Urządzenia mechaniczne wykorzystywane w fizjoterapii dysfunkcji kręgosłupa, „Pomiary Automatyka Robotyka” 2019, nr 23, s.15–21.
 3. S. Trzcińska, B. Tuszyńska, Efektywność metody FED, Fakty i Mity, „Praktyczna Fizjoterapia” 2016, s. 22–26.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.