account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak wygląda tłuszczak na głowie? Przyczyny powstawania i leczenie

Olga Dąbska

22.09.2023

Aktualizacja: 22.09.2023

Tłuszczak jest najczęstszym nowotworem łagodnym tkanki podskórnej, wywodzącym się z dojrzałej tkanki tłuszczowej. W obrębie głowy zdarza się dość często. Z uwagi na powolny rozwój jest zazwyczaj późno rozpoznawany. Zmiana może utrudniać codzienną pielęgnację i powodować dyskomfort z powodu podrażnienia podczas czesania czy mycia włosów. Sprawdź, jak wygląda tłuszczak na głowie oraz na czym polega jego leczenie.


jak-wygladaja-tluszczaki-na-glowie
Adobe Stock

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
 1. Co to jest tłuszczak?
 2. Tłuszczaki na głowie – przyczyny powstawania
 3. Jak wygląda tłuszczak na głowie?
 4. Diagnostyka tłuszczaka na głowie
 5. Usunięcie tłuszczaka na głowie

Co to jest tłuszczak?

Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór tkanki łącznej. Jest jednym z najpowszechniej występujących guzów tkanek miękkich. Nawet do 20% tłuszczaków rozwija się w obrębie głowy i szyi. Warto wspomnieć, że częste są również tłuszczaki na plecach, ramionach, przedramionach oraz pod pachami. Nie stanowią one niebezpieczeństwa onkologicznego – bardzo rzadko spotyka się doniesienia o ich transformacji w zmiany złośliwe.

Tłuszczaki na głowie – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania tłuszczaków na głowie nie zostały jak dotąd precyzyjnie określone. Specjaliści zwracają jednak uwagę na czynniki predysponujące do powstania tego rodzaju nowotworu. Wymieniają wśród nich zwłaszcza:

 • uwarunkowania genetyczne (obciążony wywiad rodzinny w kierunku tłuszczaków),

 • zaburzenia równowagi hormonalnej,

 • stymulację mechaniczną – rozwój tłuszczaka w miejscu rany, urazu,

 • wiek (między 30. a 60. rokiem życia),

 • nadmierną masę ciała,

 • choroby współistniejące (np. reumatoidalne zapalenie stawów, hipercholesterolemię, cukrzycę, gruźlicę, chorobę Madelunga, chorobę Decruma, zespół Gardnera, chorobę Cowdena).

Jak wygląda tłuszczak na głowie?

Tłuszczaki występują zazwyczaj jako twory odosobnione, pojedyncze. Rzadkością są przypadki licznych guzków. Wzrost zmiany jest powolny, w związku z tym często nie budzi ona niepokoju, a tym samym opóźnia proces diagnostyczno-terapeutyczny. Szacuje się, że średni okres od zauważenia tłuszczaka do rozpoczęcia leczenia wynosi około 2 lat. Tłuszczak na głowie nie daje zazwyczaj dolegliwości bólowych. Ból może pojawiać się, gdy podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i fryzjerskich dojdzie do zahaczenia o ten guzek pod skórą. Ból występuje również, jeśli masa guza wywiera ucisk na włókna nerwów czuciowych. Tłuszczak na głowie ma postać guza płaskowyniosłego. Przybiera kulisty lub owalny kształt. Osiąga rozmiary od kilku do kilkunastu centymetrów. Tłuszczak jest dobrze odgraniczony torebką od otoczenia. Zmiana ma konsystencję elastycznomiękką. Pokryta jest niezmienioną skórą – nie odznacza się od niej kolorem.

Diagnostyka tłuszczaka na głowie

Diagnostyka tłuszczaka na głowie powinna zacząć się w gabinecie lekarza rodzinnego. Lekarz zbada tłuszczaka dotykowo (palpacyjnie), a następnie skieruje Cię do dermatologa lub chirurga. Typowy obraz – guz pod dotykiem miękki, nie powoduje bólu, ruchomy względem podłoża. W celu zweryfikowania diagnozy postawionej na podstawie badania fizykalnego w większości przypadków wystarczy badanie ultrasonograficzne (USG). W przypadku niepewności diagnostyka może być rozszerzona o rezonans magnetyczny (MRI) lub o tomografię komputerową (TK). W razie podejrzenia złośliwego nowotworu z tkanki tłuszczowej lekarz wykonuje biopsję zmiany. W badaniach obrazowych niezwykle ciężko odróżnić łagodnego tłuszczaka od złośliwego mięsaka z tkanki tłuszczowej. Niekiedy jest to wręcz niemożliwe. Dlatego dla potwierdzenia wstępnego rozpoznania klinicznego przeprowadza się badanie histopatologiczne wyciętej zmiany. Dokładnie przeprowadzona diagnostyka pozwala na odróżnienie tłuszczaka od torbieli naskórkowej. Zmiany te bywają ze sobą mylone.

Usunięcie tłuszczaka na głowie

Tłuszczaki nie są z reguły leczone. Zmiana jest usuwana, gdy guz jest źródłem dyskomfortu (np. ogranicza poruszanie, utrudnia zabiegi higieniczne). Tłuszczak znacznych rozmiarów może również uciskać sąsiadujące nerwy. Jeśli stanowi problem wizualny, też powinien zostać usunięty. Metody leczenia stosowane w przypadku tłuszczaka na głowie to: resekcja chirurgiczna, liposukcja lub ostrzykiwanie (najrzadziej polecane).

Najczęściej przeprowadzany jest zabieg operacyjny. W znieczuleniu wyłuszcza się guz z torebką łącznotkankową. Ranę pooperacyjną zaopatruje się chirurgicznie i nakłada opatrunek, aby nie zanieczyścić czy nie urazić rany. W przypadku zmian do 5 cm zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a pacjent nie wymaga hospitalizacji. Nie jest możliwe ambulatoryjne przeprowadzenie zabiegu na dużych tłuszczakach, o średnicy powyżej 5 cm. Wymagają one warunków sali zabiegowej w szpitalu. Wystarczy znieczulenie miejscowe, jednak pacjent powinien pozostać przez kilka dni w szpitalu na obserwacji.

Coraz częściej w leczeniu operacyjnym tłuszczaków stosowany jest laser, w tym przeważnie neodymowy Nd:YAG. Dobre efekty kosmetyczne przy zmianach zlokalizowanych w obrębie głowy zapewnia liposukcja – po delikatnym nacięciu zmiany odsysa się jej zawartość, a następnie kleszczykami usuwa się torebkę łącznotkankową. Ostrzykiwanie to najmniej polecana metoda leczenia tłuszczaków na głowie. Pozwala ona na zmniejszenie guza, ale nie powoduje całkowitego wyeliminowania go. Polega na podaniu do wnętrza zmiany związków, które powodują miejscowy zanik tkanki tłuszczowej. Substancje te to np. steroidy czy fosfatydylocholina. Metoda uniemożliwia jednak przeprowadzenie badania histopatologicznego tłuszczaka.

Źródła
 1. W. Gliński, H. Wolska, Dermatologia, t. 2, Czelej, Lublin 2004.
 2. A. Goldman, U. Wollina, Lipoma treatment with a subdermal Nd:YAG laser technique, „International Journal of Dermatology” 2009, nr 48, s. 1228–1232.
 3. J. Stachura, W. Domagała, Patologia znaczy słowo o chorobie, t. 1, Patologia ogólna, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 2005.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
chloniak-jakie-sa-rodzaje-objawy-rokowania-
Zdrowie
2 min.
Czym jest chłoniak i jakie są jego rodzaje? Objawy, przyczyny, rokowania
19.05.2021
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.