Jak zacząć morsować? Jakie są zalety zimowych kąpieli?

Olga Dąbska

17.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Jak zacząć morsować? Zanim podejmiesz decyzję o kąpieli w zimnej wodzie, upewnij się, czy będzie to z korzyścią dla twojego organizmu. Nie poddawaj się modzie na morsowanie, nie jest ono bowiem dla każdego. Pamiętaj też, że wymaga odpowiedniego przygotowania.


Choć zimowe kąpiele stały się popularne w ostatnich latach, mają bardzo długą tradycję. Najstarsze informacje na temat zanurzenia w zimnej wodzie datowane są na 2500 rok p.n.e. Szeroko na ten temat pisali Hipokrates czy Józef Struś – nadworny lekarz króla Zygmunta Augusta. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem takiej formy aktywności, przygotowaliśmy dla ciebie zbiór podstawowych informacji na temat tego, jak zacząć morsować.

jak-zaczac-morsowac-co-warto-wiedziec
unsplash.com

Czym jest morsowanie?

Morsowanie to krótkie zimowe kąpiele. Za zimną wodę (odpowiednią do tej aktywności) uważa się tę o temperaturze niższej niż 12°C (lodowata ma poniżej 4°C). Morsowanie może odbywać się w różnych zbiornikach wodnych, m.in. w zalewie, rzece, jeziorze lub morzu. Najwięcej sympatyków pochodzi z krajów nordyckich i z Europy Wschodniej. W poszczególnych państwach są oni różnie nazywani. W Finlandii określa się ich „fokami”, w Rosji i Polsce „morsami”, a w USA „niedźwiedziami polarnymi”. Aktywność ta ma zazwyczaj charakter grupowy, na dodatek takiemu zbiorowemu morsowaniu towarzyszą często różnego rodzaju inicjatywy. Pierwszą organizacją w kraju zrzeszającą miłośników morsowania był Gdański Klub Morsów założony w 1975 roku.

Jakie korzyści wynikają z morsowania?

Jak głosi znane porzekadło, zimna woda zdrowia doda. Morsowanie jest tego doskonałym przykładem. Jakie korzyści zapewni ci kąpiel w zimnej wodzie? Morsowanie oddziałuje pozytywnie na cały organizm – zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną. Aktywność ta poprawia ogólne samopoczucie, dostarcza energii i zmienia podejście do życia. Stanowi zupełnie nowy sposób na to, jak radzić sobie ze stresem. Łagodzi negatywne emocje i działa przeciwdepresyjnie.

Morsowanie poprawia ukrwienie skóry, co zapewnia jej lepszą kondycję i wygląd. Wpływa pozytywnie na jakość snu. Przyczynia się do usprawnienia metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej. Poprawia parametry krwi, w tym profil lipidowy i hormonalny. Takie kąpiele o również sposób na hartowanie organizmu. Dzięki tej aktywności będziesz lepiej tolerował zimno i wzmocnisz obronę antyoksydacyjną. Poprawie ulegnie ponadto zakres ruchomości w stawach.

Przeciwwskazania do morsowania

Morsowanie wymaga specjalnego przygotowania. Przede wszystkim należy wykluczyć przeciwwskazania do zimowych kąpieli. Są nimi:

 • problemy kardiologiczne (przerost mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze krwi, zespół długiego QT),

 • choroby nerek,

 • epilepsja,

 • borelioza

 • ostre choroby infekcyjne i wirusowe,

 • gorączka

 • choroby przebiegające z nietolerancją niskich temperatur lub gwałtownego obniżenia temperatury,

 • stosowanie niektórych leków,

 • ciąża,

 • niedoczynność tarczycy.

Najlepiej, abyś kwestię morsowania przedyskutował z lekarzem. Specjalista dokładnie oceni, czy będzie dla ciebie bezpieczne.

Jak zacząć morsować?

Zanim zanurzysz się w zimnej wodzie, powinieneś przez kilka miesięcy oswajać się z nią, ponieważ taka kąpiel będzie dla organizmu sporym wysiłkiem i szokiem. Najlepiej rozpocznij przygotowania już późnym latem, aby wziąć udział w nadchodzącym sezonie morsowym. Pomocne mogą być zimne prysznice i chodzenie na bosaka.

Jak zacząć morsować? Przygotowując się, warto wykorzystać metody relaksacyjne. Wskazane jest praktykowanie technik oddechowych i medytacyjnych. Są one potrzebne, aby obniżyć poziomu lęku, jaki może towarzyszyć nam podczas kąpieli w zimnej wodzie. Dzięki nim będziesz wiedział, jak się uspokoić, a tym samym zostać w niej nieco dłużej. Etap przygotowania nie obejdzie się ponadto bez regularnych ćwiczeń fizycznych, które podniosą wydolność twojego organizmu.

Morsowanie – o tym pamiętaj

Jeśli zaczynasz przygodę z morsowaniem, skorzystaj z doświadczenia profesjonalistów. Ważne jest również, byś dla własnego bezpieczeństwa kąpał się w towarzystwie innych osób. Musisz być świadomy, że zimna woda może spowodować szok termiczny, który objawia się przyspieszeniem i spłyceniem oddechu, wzmożoną pracą serca, utratą świadomości, kłopotami w poruszaniu się.

Morsowanie wymaga też odpowiedniego ubrania. Do wody wchodzisz w kostiumie kąpielowym oraz w rękawiczkach, czepku i czapce, aby zabezpieczyć części ciała najbardziej wrażliwe na zimno. Dobrze jest również na wypadek ewentualnego skaleczenia założyć obuwie ochronne. Przygotuj sobie ręcznik, kocyk, ciepły strój, aby mieć go pod ręką po wyjściu z wody.

Bezwzględnie nie powinieneś morsować pod wpływem alkoholu. Ważne, abyś był wypoczęty i wyspany. Pamiętaj, żeby morsowanie poprzedzić rozgrzewką. Powinna trwać przynajmniej kwadrans.

Jak powinno wyglądać wejście do wody?

Już wiesz, jak się przygotować do morsowania i jakie korzyści może ci przynieść. Teraz zapoznaj się z tym, jak odbywa się wejście do wody:

 • samo wejście powinno być zdecydowane – przy morsowaniu zakazane jest tzw. nabranie odwagi (stanie przed dłuższy czas w miejscu);

 • zanurzasz się powoli; pamiętaj o nabieraniu powietrza i napinaniu mięśni; wchodzisz do wody na taką głębokość, na jaką możesz sobie pozwolić. Niektórzy preferują siedzenie lub stanie w zimnej wodzie. Są i tacy, którzy decydują się na pływanie, lecz ono wymaga dodatkowego przygotowania;

 • po zakończeniu morsowania dokładnie się wycierasz, ubierasz, intensywnie ćwiczysz (pajacyki, bieg, skakanie) i rozgrzewasz się ciepłym napojem.

W przypadku osób początkujących zanurzenie w wodzie powinno trwać kilkadziesiąt sekund. Z czasem wydłużysz czas morsowania do kilku minut.

Źródła
 1. P. Huttunen, L. Kokko, V. Ylijukuri, Winter swimming improves general well – being, „International Journal of Circumpolar Health”, 2004, nr 63, s. 140–144.

 2. A. S. Manolis, Winter SwimmingBody Hardening and Cardiorespiratory Protection Via Sustainable Acclimation, „Current Sports Medicine Reports”, 2019, t. 18, nr 11, s. 401–415.

 3. M. J. Tipton, Cold water immersionkill or cure?, „Experimental Physiology”, 2017, t. 102, nr 11, s. 1335–1355.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness, Zdrowie
Ad

Najchętniej czytane

gdzie-udac-sie-do-lekarza-podczas-urlopu
Zdrowie
1 min.
Gdzie udać się do lekarza podczas urlopu?
20.08.2021
poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie
1 min.
Poznaj 5 sposobów na dobry sen
20.08.2021
jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie
1 min.
Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
31.08.2021
jak-sprawic-aby-cwiczenia-weszly-nam-w-nawyk-3-sprawdzone-sposoby
Fitness
1 min.
Jak sprawić, aby ćwiczenia weszły nam w nawyk? 3 sprawdzone sposoby
27.08.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.