Rodzaje łupieżu na głowie i nie tylko – co warto wiedzieć o różnych typach choroby?

Marta Wielgosz

29.10.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Łupież to dolegliwość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ta choroba skóry ma jednak kilka odmian. Poszczególne z nich różnią się swoimi objawami, przebiegiem, a także miejscem występowania. Jakie są rodzaje łupieżu na głowie i innych częściach ciała?


jakie-sa-rodzaje-lupiezu-skory-glowy
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Łupież – rodzaje choroby skóry

Łupież jest jedną z najpopularniejszych chorób skóry. Choć najczęściej występuje na obszarze głowy, to niektóre jego typy atakują również inne partie ciała. W zależności od odmiany wywołują go też różne czynniki chorobotwórcze. Istnieją takie rodzaje łupieżu, jak:

 • Łupież suchy – ma łagodną postać i stosunkowo łatwo go wyleczyć. Wywołują go grzyby gatunku Malassezia.

 • Łupież tłusty – bardziej zaawansowana odmiana łupieżu owłosionej skóry głowy, której towarzyszy wzmożony łojotok. Również jest powodowany przez nadmierne namnażanie się grzybów Malassezia.

 • Łupież Gilberta – inaczej łupież różowy. Choroba jest powodowana przez ludzkie wirusy opryszczki i atakuje różne części ciała.

 • Łupież pstry – choroba wywoływana przez drożdżaki, która pojawia się zwłaszcza na skórze tułowia.

 • Łupież rumieniowy – choroba zakaźna, którą wywołują bakterie. Atakuje przede wszystkim pachwiny oraz przestrzenie, które znajdują się między palcami u stóp.

 • Łupież biały – pojawia się przede wszystkim na policzkach oraz ramionach i dłoniach.

 • Łupież czerwony mieszkowy – występuje na różnych częściach ciała.

Jak widzisz, wyróżnia się rozmaite rodzaje łupieżu. Bez względu na odmianę choroby zawsze stanowi ona uciążliwy problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Jeśli więc zauważysz u siebie niepokojące symptomy, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem. Z tego względu warto, abyś wiedział, czym objawiają się poszczególne rodzaje łupieżu na głowie i nie tylko.

Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje łupieżu skóry głowy?

Istnieją dwa rodzaje łupieżu na głowie, a każdy z nich wygląda nieco inaczej. Łatwo więc je od siebie odróżnić. Pierwszy, podstawowy typ to łatwy do wyeliminowania łupież suchy. Choroba ta ma lekki lub umiarkowany przebieg. Objawia się białymi, drobnymi płatkami złuszczonego naskórka, które sypią się i opadają na włosy, ramiona i ubrania. Przyczyny łupieżu suchego to przede wszystkim przesuszenie i przegrzanie skóry, które jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji (np. stosowania silnych kosmetyków albo nadużywania suszarki do włosów) lub czynników zewnętrznych (np. przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach czy częstego noszenia czapki). Leczenie tego rodzaju łupieżu skóry głowy jest stosunkowo proste. Polega na używaniu specjalistycznych szamponów przeciwłupieżowych oraz domowych środków, np. ziołowych płukanek.

Z kolei łupież tłusty to uciążliwy problem, który objawia się złuszczonymi płatami naskórka zbierającymi się na głowie. Są one błyszczące, mają żółtawy kolor i przypominają łuski. Towarzyszą im silne przetłuszczanie się skóry, świąd, podrażnienia i skłonności do tworzenia się stanów zapalnych i wypadania włosów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nadprodukcja sebum. Może to wynikać między innymi ze zmian hormonalnych, niewłaściwej higieny, nieleczenia łupieżu suchego, nadmiernego pocenia się czy współwystępowania innych chorób (np. atopowego zapalenia skóry). Leczenie wymaga stosowania miejscowych środków przeciwgrzybicznych, w tym kremów, szamponów i żeli. Jeżeli problem jest bardzo zaawansowany, lekarz może też przepisać preparaty doustne.

Co istotne, oba rodzaje łupieżu skóry głowy mają, niestety, tendencję do nawracania. Aby im zapobiegać, powinieneś więc zwrócić szczególną uwagę na swoje nawyki pielęgnacyjne i lepiej zadbać o zdrowie, m.in. ograniczyć stres i wzbogacić dietę o więcej witamin i soli mineralnych.

Jak wyglądają różne rodzaje łupieżu, które atakują inne partie ciała?

Pozostałe rodzaje łupieżu również wymagają odpowiedniego leczenia. Jak je rozpoznać? Łupież pstry, podobnie jak choroby skóry głowy, jest wywołany przez grzyby Malassezia. Charakteryzuje się brunatnymi lub żółtymi plamami, które występują zwłaszcza na klatce piersiowej, plecach i karku. Przypominają nieco łuski. Na wystąpienie tej choroby jesteś narażony wtedy, gdy masz obniżoną odporność, zmagasz się z nadmierną potliwością, jesteś zakażony wirusem HIV, byłeś biorcą przeszczepu, często przebywasz w wilgotnych warunkach lub przyjmujesz pewne leki, np. sterydy. Schorzenie to leczy się preparatami do stosowania miejscowego i ogólnego.

Kolejny rodzaj łupieżu, czyli łupież biały, objawia się jasnymi plamami na twarzy i kończynach górnych. Łatwo pomylić go na przykład z bielactwem. Jest to typowy łupież u dziecka, nastolatków i młodych dorosłych. Częściej występuje u płci męskiej. Jego rozwojowi sprzyja atopowe zapalenie skóry. Aby go rozpoznać, musisz udać się do dermatologa. Lekarz może zalecić ci stosowanie hipoalergicznych szamponów oraz specjalistycznych środków przeciwgrzybiczych.

Nietypowym rodzajem łupieżu jest łupież rumieniowy. Wywołują go bakterie. Jesteś na niego narażony w przypadku otyłości, nadmiernej potliwości i walki z cukrzycą. Objawem choroby są delikatnie łuszczące się, ciemne plamy. Co ważne, nie towarzyszy im swędzenie. Schorzenie to ma charakter przewlekły. Leczy się je antybiotykami i antybakteryjnymi środkami myjącymi.

Natomiast niezwykle rzadki rodzaj łupieżu to łupież czerwony mieszkowy. Nie do końca wiadomo, skąd się bierze. Objawia się między innymi złuszczaniem się skóry i rogowaceniem przymieszkowym. Sposób leczenia jest uzależniony od przebiegu i natężenia choroby.

Z kolei różowy łupież Gilberta jako jedyny najczęściej nie wymaga leczenia. Łatwo go przeoczyć, ponieważ na początku objawia się wystąpieniem małej, różowawej plamki na klatce piersiowej. Z czasem zaczynają pojawiać się kolejne zmiany. Ustępują one jednak samoistnie.

Źródła
 1. E. Rup i in., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia. II. Aspekty kliniczne, „Postępy Mikrobiologii” 2013, nr 52 (3).
 2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2005.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
bakterie-jelitowe-jakie-sa-szczepy-jak-o-nie-dbac
Zdrowie
2 min.
Bakterie jelitowe - jakie są szczepy? Jak o nie dbać?
21.01.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.