Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 2 min.

Łupież – przyczyny dolegliwości na skórze głowy

Marta Wielgosz

29.10.2021

Aktualizacja: 29.10.2021

Choć łupież nie jest szczególnie groźny dla zdrowia, stanowi dość nieprzyjemną dolegliwość, która większość dotkniętych nią osób wprawia w zakłopotanie. Na rozwój tej choroby skóry głowy wpływ ma wiele różnych czynników. Jakie są główne przyczyny łupieżu suchego i tłustego?


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
jakie-sa-przyczyny-lupiezu-suchego-i-tlustego
pexels.com

Polecane

woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Łupież suchy i tłusty – czym różnią się te dwie odmiany choroby?
 2. Niewłaściwa higiena, czyli najbardziej oczywista przyczyna łupieżu
 3. Jakie są inne, podstawowe przyczyny łupieżu suchego?
 4. Jakie mogą być przyczyny powstawania łupieżu tłustego?

Łupież suchy i tłusty – czym różnią się te dwie odmiany choroby?

Przyczyny łupieżu na głowie mogą być różne. Częściowo zależą od rodzaju dolegliwości, z którą się zmagasz. Wyróżnia się bowiem dwa typy choroby, które rozwijają się na owłosionej skórze głowy. Różnią się one objawami i przebiegiem.

Łupież suchy to podstawowy i najczęściej spotykany rodzaj choroby. Jego głównym objawem są sypiące się płatki złuszczonego naskórka skóry głowy. Wyglądają jak biały proszek – możesz go zaobserwować na włosach oraz ubraniach. Przy tej dolegliwości najczęściej jednak nie występuje nadmierne wydzielanie łoju.

Z kolei łupież tłusty to problem, któremu towarzyszy silnie przetłuszczająca się skóra głowy. Symptomami choroby są strupy o żółtym zabarwieniu, które przylegają do skóry głowy. Często pojawia się także uciążliwe swędzenie i zaczerwienienia. Oprócz tego widoczny jest wzmożony łojotok. Taki stan niesie poważniejsze konsekwencje niż łupież suchy, ponieważ grozi nawet wyłysieniem.

Bez względu na rodzaj dolegliwości, może ona skutecznie uprzykrzyć życie. Warto więc wiedzieć, co może być przyczyną łupieżu. Okazuje się, że niektóre czynniki sprzyjające rozwojowi schorzenia bez problemu można wyeliminować.

Niewłaściwa higiena, czyli najbardziej oczywista przyczyna łupieżu

Podstawowa przyczyna łupieżu to gwałtowne namnażanie się grzybów Malassezia. Skąd jednak bierze się ich nadmiar na skórze głowy? Jednym z najbardziej oczywistych powodów, który łatwo przy tym wyeliminować, jest brak odpowiedniej higieny. Przykra dolegliwość może więc dotknąć Cię wtedy, gdy myjesz włosy zbyt rzadko. Do rozwoju grzybów może także doprowadzić stosowanie zbyt dużej ilości mocnych preparatów, czesanie włosów brudną szczotką oraz suszenie ich strumieniem bardzo gorącego powietrza. Przyczyny łupieżu na głowie to także niewłaściwe używanie kosmetyków, np. nakładanie zbyt dużej ilości żelu na włosy czy niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki.

Oprócz tego, przyczyny powstawania łupieżu to różnego typu uczulenia na składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Jeżeli po zastosowaniu nowego szamponu, odżywki, olejku, lakieru lub innego preparatu pojawi się uciążliwa alergia skórna połączona z łupieżem, od razu odstaw dany środek.

Jakie są inne, podstawowe przyczyny łupieżu suchego?

W przypadku problemu, jakim jest łupież suchy, przyczyny choroby związane są również z czynnikami zewnętrznymi. Schorzenie to wynika z nadmiernego przesuszenia skóry głowy. Może do niego doprowadzić np. długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub pojazdach. Przyczyna powstawania łupieżu to także przegrzanie skóry, które wynika m.in. z noszenia czapki. Z tego względu dolegliwość ta często pojawia się jesienią i zimą.

W przypadku suchego łupieżu przyczyny schorzenia to również nadmierny stres, przewlekłe zmęczenie oraz nieodpowiednia dieta, która jest uboga w witaminy A, E i z grupy B. Ponadto wpływ na wystąpienie nieprzyjemnych objawów może mieć przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tych, które wysuszają skórę.

Jakie mogą być przyczyny powstawania łupieżu tłustego?

Jeśli chodzi o łupież tłusty, przyczyny tej choroby są w wielu punktach podobne do tych występujących przy suchej odmianie. Jej rozwój wynika m.in. z przegrzania głowy (suszarką, noszeniem czapki, regularnym korzystaniem z sauny), niedoborowej diety o dużej zawartości cukrów oraz rzadkiego mycia włosów.

Pamiętaj przy tym, że ta odmiana schorzenia jest nieco bardziej zaawansowana. Może więc być wynikiem zaniedbania leczenia łupieżu suchego. Oprócz tego, na jej pojawienie się wpływ ma wiele innych czynników. Przyczyny powstawania łupieżu tłustego to m.in.:

 • nasilone problemy hormonalne – zaburzenia równowagi hormonalnej często zwiększają aktywność gruczołów łojowych; ma to miejsce zwłaszcza w okresie dojrzewania, stąd łupież często dotyka nastolatków,

 • spanie z mokrymi włosami – wilgoć jest doskonałym środowiskiem do rozwoju grzybów,

 • nadmierne pocenie się (zarówno w upały, jak i po intensywnym wysiłku fizycznym),

 • niesprzyjające warunki pogodowe, czyli bardzo wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza,

 • obniżona odporność organizmu,

 • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków czy środków immunosupresyjnych),

 • nieleczona grzybica skóry głowy,

 • inne schorzenia skóry, m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, łojotokowe zapalenie skóry.

Jak widzisz, przyczyny łupieżu są złożone. Jeśli chcesz lepiej zadbać o stan skóry głowy, przede wszystkim zacznij prowadzić zdrowszy tryb życia. Zwróć też uwagę na pewne nawyki pielęgnacyjne. Dzięki należytemu zatroszczeniu się o kwestie związane z higieną często możesz uniknąć nieprzyjemnych problemów.

Źródła
 1. M. Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, „Nowa Medycyna” 2002, nr 3.
 2. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 3 (8).
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.