account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaskra – rozpoznanie i leczenie choroby

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Jaskra to choroba narządu wzroku o bardzo złożonym podłożu. Jej jednoznaczna przyczyna nie jest jasna. Eksperci wskazują grupę czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Wśród nich znajdują się m.in. choroby i zaburzenia ogólnoustrojowe. Jaskra jest podstępna, gdyż początkowo rozwija się bezobjawowo. Wykrycie choroby jest jednak możliwe za pomocą badań okulistycznych.


jaskra-badanie-leczenie-kiedy-zglosic-sie-do-lekarza
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jaskra – co to za choroba?
  2. Jakie są przyczyny jaskry?
  3. Stres oksydacyjny przyczyną jaskry?
  4. Objawy i rozwój jaskry
  5. Rozpoznanie jaskry
  6. Leczenie jaskry
  7. Czy jaskra jest podobna do zaćmy?

Jaskra – co to za choroba?

Jaskra to choroba narządu wzroku, polegająca na postępującej degeneracji nerwu wzrokowego. Nieleczone schorzenie prowadzi do zaniku komórek siatkówki i ubytków w polu widzenia, czego konsekwencją jest utrata wzroku. 

Eksperci wyróżniają cztery postacie jaskry:

  • pierwotną – obejmuje aż 85% wszystkich przypadków jaskry. Przebiega bezobjawowo, a jej przyczyny i mechanizmy rozwoju nie są do końca jasne;

  • wtórną – to jaskra, która rozwija się jako powikłanie chorób narządu wzroku i schorzeń ogólnoustrojowych;

  • wrodzoną – ta postać jaskry rozwija się w okresie życia płodowego i powstaje na skutek zaburzeń rozwoju oka;

  • dziecięcą – jaskra u dzieci diagnozowana jest w pierwszych latach życia. Ta postać jest często konsekwencją jaskry wrodzonej. 

WHO uznało jaskrę za chorobę społeczną. Według danych tej organizacji u ponad 4,5 mln ludzi na świecie jaskra jest przyczyną utraty wzroku [1]. Co istotne, jaskra nie jest tylko schorzeniem okulistycznym. Do jej rozwoju przyczyniają się również zaburzenia ogólnoustrojowe.

Jakie są przyczyny jaskry?

Jednoznaczna przyczyna jaskry nie jest znana. Choroba ma złożoną etiologię. Obecna medycyna i dostępne badania jaskry dostarczają ekspertom coraz więcej kluczowych informacji o mechanizmie rozwoju choroby i jej możliwych przyczynach. Przez wiele lat za główną przyczynę jaskry, ale też za jej objaw, uznawano podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Obecnie wiemy, że stan ten może, ale nie musi, wskazywać na chorobę, a samo wystąpienie tego czynnika jest niewystarczające do postawienia diagnozy. Podwyższone ciśnienie oka może wynikać z jego fizjologii i budowy. Taki stan określany jest nadciśnieniem ocznym. Potwierdzeniem tego są m.in. badania, które dowiodły, że nieleczone nadciśnienie oka prowadzi do jaskry jedynie w 4,5% przypadków [1].

Obecnie wiadomo, że u podłoża jaskry leżą nie tylko choroby narządu wzroku (zaburzenia krążenia w gałce ocznej, zaniedbywana wada wzroku > -4,0 dioptrii), ale też zaburzenia i schorzenia ogólnoustrojowe. Wśród czynników, które mogą zwiększać ryzyko jaskry, eksperci wskazują na: wiek powyżej 65 lat, nieleczoną cukrzycę, otyłość, zespół naczynioskurczowy, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej (wysoki poziom cholesterolu), długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Szkodliwe działanie na narząd wzroku mają również: używki (papierosy i alkohol), zaburzona higiena snu, resztkowa dieta i niedobory witaminowe, szczególnie witaminy A, E i niedobory kwasów omega-3. 

Stres oksydacyjny przyczyną jaskry?

Tkanka oka jest strukturą biologiczną, na którą wpływ mają zaburzenia fizjologiczne, chorobowe, farmakologiczne, a także patologiczne, zwłaszcza stres oksydacyjny. Eksperci wskazują, że stres oksydacyjny uszkadza komórki oka. Dzieje się tak m.in. na skutek nasilenia aktywności wolnych rodników, które sprzyjają degeneracji neuronów [2]. 

Objawy i rozwój jaskry

Jaskra jest chorobą, która w początkowym etapie może przebiegać bezobjawowo dla pacjenta. Natomiast degeneracja nerwu wzrokowego jest wykrywana podczas badania okulistycznego. W niektórych przypadkach rozwój choroby może manifestować się następującymi objawami. Są to m.in.:

  • światłowstręt lub problemy z widzeniem w jasnym świetle sztucznym i dziennym; 

  • rozdwojenie obrazu; 

  • problemy z oceną odległości przedmiotu; 

  • ograniczenie pola widzenia (tzw. widzenie przez dziurkę od klucza);

  • szybko narastająca krótkowzroczność;

  • ból głowy i oczu;

  • częste zaczerwienienie oczu i łzawienie.

Wystąpienie tych objawów jest alarmujące i powinno skłonić Cię do wizyty u okulisty. Pamiętaj, że dolegliwości te pojawiają się najczęściej na skutek unikania kontrolnych badań wzroku i zaniedbywania potrzeby korekty wady. Jaskra nie jest jednak chorobą jedynie osób z wadą wzroku.

Na konsultację u okulisty zgłaszaj minimum raz w roku, bez względu na to, czy masz wadę wzroku, czy cieszysz się idealnie ostrym widzeniem. O regularnych kontrolach szczególnie powinny pamiętać osoby, w których rodzinie występowały przypadki jaskry lub innych chorób narządu wzroku, np. zaćmy. 

Jeśli wizyta u specjalisty wiąże się z długim oczekiwaniem na wolny termin, rozważ prywatną opiekę zdrowotną. Na Welbi możesz zamówić ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, w ramach którego można korzystać z usług medycznych w prawie 3500 placówek medycznych w całej Polsce, które współpracują z ubezpieczycielem (TU Zdrowie). W cenie miesięcznej składki od 69 zł można:

  • konsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, a czas oczekiwania to 24 godziny od momentu rezerwacji wizyty;

  • korzystać z e-konsultacji lub wizyt stacjonarnych u specjalistów (liczba specjalizacji i forma kontaktu zależy od wybranego pakietu), a czas oczekiwania nie przekracza przeważnie 3 dni roboczych; 

  • wykonać w krótkim czasie i bez dodatkowych kosztów badania z listy dla danego pakietu (nawet blisko 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie).

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dowiedz się, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może Cię wesprzeć w powrocie do zdrowia.

 

Rozpoznanie jaskry

Chociaż jaskra rozwija się bezobjawowo, jej wykrycie nawet na wczesnym etapie jest możliwe za pomocą badań okulistycznych. Daje to lekarzom ogromną przewagę w hamowaniu rozwoju choroby. Wstępne rozpoznanie choroby przeprowadza okulista na podstawie wywiadu z pacjentem i występowania czynników ryzyka. Podstawowe badania w kierunku jaskry obejmują: wziernikowanie dna oka, ocenę stereoskopową tarczy nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie pola widzenia [2]. W przypadku wykrycia nieprawidłowości okulista zaleca przeprowadzenie specjalistycznych badań, m.in. perymetrię komputerową, tomografię siatkówkową. Wszystkie badania jaskry są całkowicie bezbolesne i niekontaktowe. 

Leczenie jaskry

Obecnie nie są znane sposoby wyleczenia jaskry. Jednak stosowane w medycynie metody pozwalają na skuteczne hamowanie i spowolnienie jej rozwoju. W wielu przypadkach przynosi to pozytywny skutek aż do końca życia pacjenta. Metody leczenia zależą od stopnia zaawansowania jaskry. Leczenie obejmuje terapię zachowawczą (farmakologiczną), laserową i chirurgiczną. Eksperci podkreślają, że prowadzone nad jaskrą badania pozwoliły na opracowanie wielu nowoczesnych grup leków, które skutecznie poprawiają jakość życia chorych. Osoby z jaskrą pozostają pod opieką okulisty do końca życia. 

Czy jaskra jest podobna do zaćmy?

Jaskra i zaćma to poważne choroby narządu wzroku. Nieleczone, prowadzą do utraty wzroku. Podobnie najczęściej rozwijają się u osób starszych. Jednak w odróżnieniu od jaskry zaćma jest chorobą uleczalną i polega na prostym zabiegu.

Źródła
  1. I. Grabska-Liberek i in., Jaskra pierwotna otwartego kąta i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jako główne przyczyny nieodwracalnej utraty wzroku we współczesnym świecie. Nowe możliwości diagnostyki i terapii, „Postępy Nauk Medycznych” 2019, XXXII (1), s. 42–48.
  2. W. Rokicki, A. Kabiesz, W. Romaniuk, Związek stresu oksydacyjnego z jaskrą, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2014, s. 62–65.
  3. T. Pierzchalska-Mudyna, H. Malik, R. Adamek, Jakość życia pacjentów z jaskrą, Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej, 2018, s. 1–56.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.