account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Poznaj objawy i sposoby leczenia zaćmy

Olga Dąbska28.02.2024Aktualizacja: 28.02.2024

Zaćma, nazywana również kataraktą, to wrodzona lub nabyta choroba oczu, która grozi utratą wzroku. Eksperci wyróżnili jej kilka postaci ze względu na przyczynę powstania oraz umiejscowienie patologicznych zmian. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zaćmie i jak wygląda przebieg tej choroby. Dowiedz się, na czym polega leczenie zaćmy.


jakie-sa-pierwsze-objawy-zacmy-jak-sie-je-leczy
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Zaćma – co to za choroba?
  2. Przyczyny zaćmy
  3. Jakie są objawy zaćmy?
  4. Do jakiego lekarza się zgłosić?
  5. Na czym polega leczenie zaćmy?

Zaćma – co to za choroba?

Zaćma to choroba oczu charakteryzująca się stopniowym zmętnieniem soczewki. To część oka, która ogniskuje promienie świetlne, aby następnie powstał z nich obraz. Proces mętnienia soczewki polega na powstawaniu plamek utrudniających przedostanie się promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki. Ta część oka odpowiedzialna jest z kolei za odbiór bodźców wzrokowych. Efektem tego jest narastające pogorszenie ostrości wzroku. Eksperci alarmują, że wraz z rosnącym zmętnieniem soczewki następuje obniżenie ostrości wzroku.

Przyczyny zaćmy

Zaćma może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Jak dotąd badacze nie wyjaśnili dokładnie przyczyn powstania tej choroby. Przeważająca część jej przypadków dotyczy osób starszych. Przyjmuje się więc, że powstanie zaćmy związane jest ze zmianami w narządzie wzroku zachodzącymi w procesie starzenia się. Główne z nich to: 

  • grubsza i cięższa soczewka, 

  • spadek zdolności do akomodacji (dostosowanie się do oglądania obiektów w różnych odległościach), 

  • zmiany refrakcji (załamania światła), 

  • rozproszenie promieni świetlnych, 

  • spadek przejrzystości i 

  • ciemnienie soczewki.

Zaćma może być wrodzona. W części przypadków jest dziedziczna. Czasem towarzyszy zespołom wad genetycznych, np. zespołowi Downa, chorobom gałki ocznej, np. małoocze, braku tęczówki, zaburzeniom metabolicznym, np. zespołowi Lowe’a. Do zaćmy wrodzonej dochodzi w wyniku zakażenia wewnątrzmacicznego, głównie wirusem różyczki, półpaśca, opryszczki czy narażenia na czynniki toksyczne w czasie ciąży, np. promieniowanie jonizujące czy kortykosteroidy. Zaćma wtórna bywa konsekwencją takich chorób, jak m.in.: cukrzyca, jaskra, uraz gałki ocznej, zapalenie błony naczyniowej, rogówki lub twardówki, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność przytarczyc.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma przez długi czas nie daje żadnych dolegliwości. Pierwsze objawy zaćmy z reguły pojawiają się po kilku latach. Jest to głównie nieostre widzenie. Osoby noszące okulary zaczynają częściej je przecierać, bo uważają, że to brudne szkła są przyczyną pogorszenia ostrości widzenia. Dochodzi u nich do szybkiego pogarszania się wady wzroku. To wiąże się z częstą zmianą okularów i problemem z dobraniem korekcji. Początkowym objawem zaćmy jest zjawisko olśnienia przy patrzeniu na źródła światła. Dochodzi do niego z powodu rozszczepieniem promieni świetlnych na zmianach tworzących się na soczewce. Z czasem w polu widzenia pojawiają się małe ciemne punkty. To tzw. męty. 

Kolejnymi objawami zaćmy oka są:

  • spadek wyrazistości i intensywności kolorów,

  • trudności w czytaniu, problemy podczas oglądania telewizji,

  • widzenie aureoli wokół źródeł światła, 

  • złe widzenie o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach,

  • podwójne widzenie,

  • zaburzenia w ocenie odległości,

  • zez lub oczopląs (w przypadku zaćmy u dzieci),

  • pogorszenie wzroku – w ciężkich przypadkach chory jest w stanie zobaczyć tylko zarysy dużych przedmiotów.

Zaćma obok jaskry jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Eksperci podają, że w około połowie przypadków jest ona odpowiedzialna za utratę wzroku.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości ze strony oczu konieczna jest konsultacja u okulisty.

Skorzystaj z e-konsultacji lub wizyty stacjonarnej u tego specjalisty i oszczędź sobie konieczności czekania w kolejkach. Pamiętaj, że zaćma pogarsza się z czasem. Zapewnij sobie wsparcie na czas choroby, decydując się na Polisę Zdrowie Welbi od TU Zdrowie. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu zyskujesz m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • e-konsultacje (lub również konsultacje stacjonarne, w zależności od wybranego pakietu) u lekarzy specjalistów bez skierowania,

  • dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – konsultacja z lekarzem POZ odbędzie się w ciągu 1 dnia, a ze specjalistą w ciągu 3 dni,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – ponad 3500 placówek w 650 miastach w Polsce,

  • inne korzyści w zależności od pakietu, np. w pakiecie OCHRONA COMPLEX możesz umawiać się na wizyty stacjonarne lub e-konsultacje aż z 29 specjalistami i raz do roku zrobić profilaktyczny przegląd zdrowia i zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej, a w pakiecie OCHRONA GOLD oprócz tego możesz umówić 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychiatrą lub psychologiem w roku, poddać się zabiegom rehabilitacyjnym po złamaniach i zwichnięciach, zwiększa się też liczba dostępnych specjalistów (do 39) oraz badań (do blisko 300!, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych).

Wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem, żeby poznać szczegóły oferty i otrzymać dokumenty niezbędne do podpisania umowy. Nie czekaj! Z usług w ramach wybranego pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu składki.

Na czym polega leczenie zaćmy?

Specjaliści podkreślają, że jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Usunięcie zaćmy to najczęściej przeprowadzany okulistyczny zabieg chirurgiczny. Wskazaniem do zabiegu są objawy zaćmy oka powodujące istotne obniżenie zdolności widzenia, co przeszkadza w pracy i codziennym życiu. Leczeniu mogą być poddane osoby nawet na początkowym etapie choroby, jeśli pogarsza ona wzrok. Jeszcze do niedawna zaćma leczona była metodą zewnątrztorebkową. Polegała ona na usunięciu jądra soczewki przez cięcie 10–14 mm. 

Postęp w okulistyce sprawił, że zaćma jest usuwana podczas fakoemulsyfikacji za pomocą ultradźwiękowej końcówki. Jednocześnie w miejsce zniszczonej soczewki wprowadza się sztuczną. Fakoemulsyfikacja wymaga jedynie 1,5–3,0 mm nacięcia, dzięki czemu nie ma potrzeby zakładania szwów. Eksperci informują, że zabiegi usuwania zaćmy wiążą się z bardzo wysoką, bo około 90% skutecznością. Objawy zaćmy ustępują już kilka dni po operacji.

Indywidualnie dopasowana moc soczewki wszczepianej podczas zabiegu leczenia zaćmy pozwoli jednocześnie na skorygowanie towarzyszącej tej chorobie wady wzroku. Do wyboru są:

  • soczewki jednoogniskowe – pozwalają na korekcję krótkowzroczności lub nadwzroczności;

  • soczewki wieloogniskowe – korygują krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność

  • soczewki toryczne – korygują krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm.

Dodatkowo mogą być one wyposażone w filtr światła niebieskiego i promieni UV. Dostępne są też modele o konstrukcji asferycznej poprawiającej jakość widzenia w złych warunkach oświetleniowych.

Źródła
  1. A. Grzybowski, Wszystko o zaćmie, „MY 50+” 2015, t. 25, nr 4, s. 14-16.
  2. B. Iwaszkiewicz-Bilikiewicz, Zaćma, „Geriatria” 2008, nr 2, s. 252-254.
  3. K. Malewicz, M. Musialska, Opieka pielęgniarska nad pacjentem z zaćmą – studium przypadku, „Pielęgniarstwo Polskie” 2021, t. 81, nr 3, s. 131-136.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.