Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.

Joga – na czym polega i jakie płyną z niej korzyści?

Anna Dobroń

19.05.2021

Aktualizacja: 12.10.2022

Joga jest jedną z najstarszych tradycji doskonalenia ciała i ducha. W kulturze Zachodu kojarzona bywa z zaawansowaną gimnastyką. W rzeczywistości jednak aktywność fizyczna jest w jodze punktem wyjścia do pracy z umysłem. Dzięki ćwiczeniom można usprawnić całe ciało i odnaleźć wewnętrzny spokój.


Jesteś zestresowany i przemęczony zawrotnym tempem życia? W natłoku obowiązków nie masz czasu na sprawy, które sprawiają Ci radość? Coraz częściej skarżysz się na rozmaite dolegliwości spowodowane zbyt małą ilością ruchu, ale brak Ci kondycji na jogging czy ćwiczenia w siłowni? Trening jogi jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
joga-na-czym-polegaja-cwiczenia-na-co-pomagaja
pixabay.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
 1. Czym jest joga?
 2. Na czym polegają ćwiczenia jogi?
 3. Co dają ćwiczenia jogi?
 4. Wskazania do praktyki jogi
 5. Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Czym jest joga?

Joga to holistyczny system filozoficzny, który powstał w Indiach około 4000 lat temu. Obejmuje trening fizyczny połączony praktykami oddechowymi, relaksacją, medytacją. Postuluje określone zasady etyczne i styl życia, który ma prowadzić do duchowego wyzwolenia, a zarazem jedności z całym wszechświatem. Świat Zachodu odkrył jogę dopiero w XX wieku, czerpiąc z niej to, co najlepiej wpisuje się w jego kulturę. Popularna w Europie i Stanach Zjednoczonych hatha joga opiera się głównie na asanach (pozycjach ciała) i pranajamie (ćwiczeniach oddechowych). Pozbawiona jest ezoterycznej otoczki, ale wciąż pozostaje praktyką duchową i może prowadzić do głębokiej medytacji. Z przeniesionej na nowy grunt tradycji rozwinęły się rozmaiterodzaje jogi, z których każdy kładzie akcent na inne aspekty hinduskiego systemu.

Na czym polegają ćwiczenia jogi?

Choć joga w większości swoich odmian jest wymagająca fizycznie, nie spodziewaj się po niej ćwiczeń napłaski brzuch czy muskulaturę ramion. Z biegiem czasu regularna praktyka pozwoli Ci wypracować wymarzoną sylwetkę, ale nie da szybkich, spektakularnych efektów. Joga to rozciąganie, wzmacnianie, a zarazem rozluźnianie całego ciała. Ma też korzystny, potwierdzony naukowo wpływ na pracę organów wewnętrznych. Joga bazuje na asanach, połączonych z praktyką świadomego oddechu. Te rozmaite pozycje ciała – stojące, siedzące, leżące, skrętne, ze skłonem do przodu lub do tyłu, odwrócone – wiążą się z zaangażowaniem niemal każdego mięśnia, a także umysłu. Odpowiedni balans czy precyzja ruchu wymagają bowiem pełnej koncentracji, która w naturalny sposób przechodzi w medytację. W zależności od typu jogi asany wykonuje się w płynnych sekwencjach albo statycznie.

Co dają ćwiczenia jogi?

Ideą wykonywania asan jest uważne „wsłuchiwanie” się w swoje ciało, stopniowe pokonywanie jego ograniczeń, odnajdowanie komfortu w niewygodzie przyjmowanych pozycji. Każda grupa asan w inny sposób wpływa na organizm. Służą one np. wzmacnianiu poszczególnych partii mięśni, poprawie ukrwienia narządów, ćwiczeniu równowagi. Dzięki połączeniu z technikami oddechowymi świetnie dotleniają całe ciało i dodają energii. Mimo że w praktyce hatha jogi niewiele mówi się o aspektach filozoficznych, stan medytacji, jaki osiąga się w czasie ćwiczeń, doskonale służy oczyszczeniu umysłu, wyciszeniu, relaksowi. Asany mają prowadzić do jedności ducha i ciała, co w tradycji Wschodu jest drogą ku wewnętrznej równowadze i harmonii z wszechświatem. Poprzez pracę z ciałem dokonuje się zatem duchowy rozwój.

Wskazania do praktyki jogi

Joga jest odpowiednia absolutnie dla każdego – niezależnie od wieku, stanu zdrowia i stopnia wygimnastykowania. Trzeba jedynie wybrać właściwy dla siebie rodzaj praktyki. Jeśli lubisz dynamiczne ćwiczenia i cieszysz się dobrą kondycją, spróbuj np. astanga jogi. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia albo określone problemy zdrowotne nie pozwalają Ci na wykonywanie niektórych ćwiczeń, z pewnością idealna będzie dla Ciebie joga Iyengara. Praktyka jogi będzie dla Ciebie szczególnie korzystna, jeśli dotyczą Cię:

 • problemy z narządem ruchu (np. po kontuzji),

 • bóle głowy, mięśni czy stawów,

 • choroby sercowo-naczyniowe,

 • choroby układu oddechowego,

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,

 • częste infekcje,

 • nadwaga,

 • przewlekły stres,

 • depresja, zaburzenia lękowe.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Podjęcie praktyki jogi nie wymaga żadnego przygotowania. Nim wybierzesz szkołę, która prowadzi zajęcia w interesującym Cię nurcie, sprawdź, jaką cieszy się renomą. Niezwykle istotne jest to, aby ćwiczyć – zwłaszcza na początku – pod okiem certyfikowanego instruktora. Choć joga uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej, nieodpowiednie ustawienie ciała albo wykonanie asan w nieprawidłowej kolejności może skutkować dyskomfortem, a nawet urazem. Praktyka jogi nie wymaga żadnych inwestycji. Nie potrzebujesz do niej specjalnego obuwia (ćwiczy się boso) ani stroju (wybierz przewiewne ubranie, które nie krępuje ruchów). Nie musisz nawet kupować maty do ćwiczeń ani innych pomocy – zwykle znajdują się one na wyposażeniu szkoły. Postaraj się uczestniczyć w zajęciach 2–3 razy w tygodniu. Wówczas przyniosą one najlepsze rezultaty.

Źródła
 1. M. Cory, Joga – kompletny przewodnik dla początkujących, tł. A. Parafjańczuk, Vital, Białystok 2019.
 2. K. Zebroff, Joga dla każdego, tł. D. Łyżnik, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2014.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

trening-nog-cwiczenia-wzmacniajace-i-rozciagajace
Fitness
2 min.
Trening nóg - co trzeba o nim wiedzieć? Jak wykonywać?
28.10.2021
stepper-jakie-sa-efekty-cwiczen-kiedy-sa-widoczne
Fitness
2 min.
Stepper - jakie są efekty ćwiczeń? Kiedy są widoczne?
29.10.2021
cwiczenia-z-guma-jakie-daja-efekty-na-brzuch-i-posladki
Fitness
1 min.
Ćwiczenia z gumą - jakie dają efekty na brzuch i pośladki?
27.07.2021
taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Taniec brzucha - jakie daje efekty? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.