Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kaszel u niemowlaka – kiedy to objaw poważnej choroby?

Magda Habel

lek. Agnieszka Żędzian

15.03.2022

Aktualizacja: 25.10.2022

Choć najczęściej to niegroźny symptom, kaszel u niemowlaka zawsze wywołuje niepokój u rodziców. Jak rozpoznać suchy i mokry kaszel u niemowlaka? Kiedy iść do lekarza i jaki syrop na kaszel dla niemowlaka będzie odpowiedni?


kaszel-u-niemowlaka-przyczyny-objawy
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym jest kaszel i czy zawsze to objaw infekcji?
 2. Co na kaszel dla niemowlaka?
 3. Co na mokry kaszel u niemowlaka?
 4. Co na suchy kaszel u niemowlaka?
 5. Kaszel u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Czym jest kaszel i czy zawsze to objaw infekcji?

Kaszel pojawia się jako reakcja obronna organizmu – to odruch, którego obecność może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj u niemowlaka stanowi symptom infekcji. Jeśli jest mokry, znaczy to, że maluch odkrztusza w ten sposób wydzielinę oskrzelową, by nie utrudniała pracy pęcherzykom płucnym. Suchy kaszel jest nieproduktywny, poza tym niekoniecznie musi pojawiać się razem z infekcjami. Źródła leżące u jego podstaw mogą być różne, z obecnością ciała obcego w drogach oddechowych włącznie. 

Jak rozpoznać, z jakiego powodu maluch kaszle? Z reguły infekcjom towarzyszą inne objawy. Nie bez znaczenia jest również czas trwania objawu. Jeśli maluch kaszle do 3 tygodni, mamy do czynienia z kaszlem ostrym. Od 5. Do 8. tygodni trwa kaszel podostry, natomiast dopiero po 8. tygodniach trwania objawu możemy mówić o kaszlu przewlekłym. 

Prawdopodobne przyczyny kaszlu u niemowlęcia:

 • infekcja górnych dróg oddechowych – to przyczyna kaszlu u niemowląt, z jaką zwykle się spotykamy. Towarzyszą jej katar, gorączka i złe samopoczucie,

 • zapalenie krtani – jego symptom to tzw. szczekający kaszel u niemowlaka. Oddech jest przyspieszony, skrzydełka nosa rozszerzone; kaszel krtaniowy u dziecka jest niebezpieczny, dlatego wymaga szybkiej konsultacji pediatrycznej,

 • COVID-19 – choć niemowlęta zwykle nie wykazują symptomów zakażenia koronawirusem, to suchy kaszel u dziecka trzeba diagnozować również pod tym kątem, 

 • zapalenie płuc – podczas tego schorzenia zwykle występuje gorączka, złe samopoczucie i mokry kaszel u niemowlaka. Leczenie zapalenia płuc u kilkumiesięcznego maluszka zwykle wymaga hospitalizacji. 

Przyczyny przewlekłego kaszlu u niemowlaka:

 • refluks żołądkowo-przełykowy – niemowlęta bardzo często cierpią na ulewanie i krztuszenie się po karmieniu. Dzieci cierpiące na tę dolegliwość kaszlą, gdy leżą na plecach. Większość niemowląt wyrasta z refluksu, ale u części pozostaje on na całe życie,

 • ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła – taka sytuacja stanowi zwykle następstwo infekcji, która, choć wyleczona, pozostawia po sobie ślad w postaci nieprawidłowego działania nozdrzy tylnych,

 • uraz dróg oddechowych,

 • mukowiscydoza – poważna choroba, którą diagnozuje się tuż po narodzinach na podstawie badania przesiewowego i genetycznego oraz obserwacji dziecka. Dziś rzadko zdarza się, by umknęło to neonatologom i pediatrom w pierwszych tygodniach życia dziecka,

 • krztusiec – program szczepień prawie wyeliminował tę chorobę, ale zdarza się, że niemowlęta jeszcze przed pierwszym szczepieniem mogą na nią zachorować. Dla takich maluchów krztusiec okazuje się naprawdę niebezpieczny. Objawy to katar i duszący kaszel u dziecka

 • astma – wśród jej objawów wymieniamy przewlekły suchy kaszel i świszczący oddech. 

Przyczyną nagłego ataku kaszlu u niemowlaka i dziecka może być sytuacja, w której do dróg oddechowych malucha przedostało się ciało obce. Gdy dziecko zaczyna kasłać i krztusić się, a przy tym ma świszczący oddech, należy podjąć natychmiastowe działanie mające na celu usunięcie ciała obcego z gardła dziecka. 

Co na kaszel dla niemowlaka?

Syrop na kaszel dla niemowlaka może zlecić wyłącznie pediatra. Samodzielne leczenie najmłodszych dzieci nie jest dobrym rozwiązaniem. Chodzi tu o prawidłowe dawkowanie, które lekarz ustali indywidualnie. 

Pamiętajmy, że u niemowlęcia dopiero rozszerza się dietę o kolejne pokarmy. Najmłodsze niemowlęta karmione są wyłącznie mlekiem matki lub modyfikowanym. Samodzielne podawanie syropu może wyrządzić im więcej szkody niż pożytku. Naturalnie również pastylki czy lizaki nie mają zastosowania u dzieci poniżej 1. roku życia. Zatem jak postępować i wspierać leczenie kaszlu u maluszka? To, jakie podejmiemy działania, zależy od rodzaju kaszlu.

Co na mokry kaszel u niemowlaka?

Kaszel mokry u dziecka świadczy o odkrztuszaniu wydzieliny z dróg oddechowych. Możemy wspierać ten proces za pomocą nebulizacji z soli fizjologicznej, która nawilża drogi oddechowe i rozrzedza wydzielinę. Po inhalacji należy oklepać plecy dziecka – delikatnie, dłonią złożoną w łódkę. Mokry kaszel u niemowlaka często pojawia się w pozycji leżącej, przyczyną bywa katar spływający po tylnej ścianie gardła. Pionizuj dziecko – noś je tak, by główka była w górze, nie układaj go płasko na plecach – podłóż poduszkę, by spływająca wydzielina nie powodowała krztuszenia się. Karm niemowlę często i dopajaj wodą, jeśli już ma rozszerzoną dietę – odpowiednie nawodnienie sprawi, że wydzielina oskrzelowa będzie rzadsza i dziecko łatwiej ją odkrztusi. 

Co na suchy kaszel u niemowlaka?

Jeśli pediatra podczas wizyty nie przepisał lekarstwa, łagodzenie suchego kaszlu będzie polegało na nawilżaniu powietrza w pokoju dziecka i stosowaniu nebulizacji z soli fizjologicznej. Dziecko powinno być też karmione na żądanie i dopajane bardzo regularnie. W przebiegu infekcji wirusowej kaszel suchy u dziecka po kilku dniach zmienia się w mokry. 

Kaszel u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Z niemowlakiem poniżej 3. miesiąca życia trzeba zgłaszać się do pediatry za każdym razem, gdy kaszle, ma gorączkę i oddycha nierówno. Starsze niemowlę wymaga konsultacji pediatrycznej, gdy kaszel i gorączka utrzymują się powyżej 48 godzin. Niezwłocznie udajemy się do pediatry lub wzywamy karetkę, gdy:

 • kaszel utrudnia swobodne oddychanie, jest uporczywy i klatka piersiowa malucha zapada się podczas oddechu, 

 • obserwujemy duszący kaszel u niemowlaka i zasinienie ust,

 • do układu oddechowego dostało się ciało obce. 

Źródła
 1. A. Moes-Wójtowicz, A. Wawrzyniak, E. Fiodorowicz, A. Rzeszotarska, E. Dadas-Stasiak, B. Kalicki, A. Jung, Krztusiec jako przyczyna kaszlu u dzieci leczonych w Klinice Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WI M w latach 2009–2013, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 9/1 (2013), s. 73–77.
 2. Z. Doniec, A. Mastalerz-Migas, K. Krenke, H. Mazurek, P. Bieńkowski, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, „Lekarz POZ” 2/4, s. 305–321.
 3. A. Bręborowicz, Przewlekły kaszel u dzieci-przyczyny, postępowanie, „Przewodnik Lekarza/Guide for GPs” 4/6, s. 125–128.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.