account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPrzygotowanie do teleporady 1 min.

Tajemnica lekarska – kogo obowiązuje? Co obejmuje?

lek. Agnieszka Żędzian19.02.2024Aktualizacja: 19.02.2024

Jeśli korzystasz z usług opieki medycznej, wszelkie informacje uzyskane podczas wizyty są objęte tajemnicą lekarską. Obowiązuje ona nie tylko lekarza, ale również inny personel medyczny, m.in. pielęgniarki i fizjoterapeutów. Bez Twojej zgody nie mogą oni ujawnić osobom postronnym żadnych informacji nie tylko na temat Twojego stanu zdrowia, ale także tematów poruszanych podczas świadczenia usług medycznych. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tajemnicy lekarskiej, jak długo ona obowiązuje i kto może zwolnić z tajemnicy lekarskiej.


kogo-obowiazuje-tajemnica-lekarska-co-obejmuje
Pixabay.com

Polecane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
Spis treści
  1. Tajemnica lekarska – kogo obowiązuje?
  2. Zwolnienie z tajemnicy lekarskiej
  3. Tajemnica lekarska po śmierci pacjenta
  4. Ujawnienie tajemnicy lekarskiej

Tajemnica lekarska – kogo obowiązuje?

Korzystasz ze świadczeń opieki zdrowotnej? Pamiętaj, iż niezależnie od formy wizyty – stacjonarnie czy w ramach teleporady – Twoje dane osobowe oraz dane na temat Twojego stanu zdrowia są chronione prawnie. Tajemnica lekarska obowiązuje każdą osobę, z którą zetkniesz się podczas korzystania z usług medycznych, w tym: lekarza, pielęgniarkę, fizjoterapeutę i ratownika medycznego. Mają oni obowiązek zachować w tajemnicy nie tylko dane na temat Twojego stanu zdrowia, ale również wszelkie informacje uzyskane podczas udzielania świadczeń. Oznacza to, iż lekarz nie może przekazywać osobom postronnym niczego, czego dowiedział się od Ciebie podczas wizyty, niezależnie od tego, czy ma to związek z Twoją chorobą. Może natomiast konsultować się z innymi osobami wykonującymi zawód medyczny, jeśli jest to uzasadnione i ma na celu poprawę Twojego stanu zdrowia.

Zwolnienie z tajemnicy lekarskiej

Korzystając ze świadczeń opieki medycznej, masz możliwość upoważnienia wybranych osób do uzyskiwania informacji na temat Twojego stanu zdrowia. W praktyce zwalnia to personel medyczny z tajemnicy lekarskiej w stosunku do wskazanych osób. Pamiętaj, iż upoważnić możesz każdego – członka rodziny, inną bliską osobę, a nawet media. W przypadku dziecka uprawnionymi do uzyskiwania informacji na jego temat są opiekunowie prawni, zwykle rodzice. To oni wskazują inne osoby, którym personel medyczny może udzielać informacji na temat stanu zdrowia malucha.

W wybranych przypadkach lekarz może ujawnić informacje z Tobą związane bez Twojej zgody. Mowa tu o sytuacjach, w których konieczne jest udzielenie Ci pomocy medycznej, a nie ma możliwości uzyskania Twojej świadomej zgody (np. z powodu zaburzeń przytomności). Lekarz może także złamać tajemnicę lekarską, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jej zachowanie stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia Twojego lub innych osób. Zwolnienia z tajemnicy lekarskiej mogą również udzielić odpowiednie instytucje, np. sąd czy wojewódzka komisja do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Tajemnica lekarska po śmierci pacjenta

Czy tajemnica lekarska obowiązuje także po śmierci? Tak. W przypadku zgonu pacjenta medycy nadal są związani tajemnicą lekarską. Ujawnienia jej może domagać się osoba bliska, która była upoważniona za życia pacjenta do uzyskiwania informacji na temat jego stanu zdrowia.

Ujawnienie tajemnicy lekarskiej

Złamanie tajemnicy lekarskiej w nieuzasadnionych prawnie okolicznościach wiąże się z konsekwencjami. W przypadku jej ujawnienia możesz dochodzić rekompensaty z powództwa cywilnego. Także kodeks karny przewiduje możliwość orzeczenia kary, jeśli lekarz czy inna osoba wykonująca zawód medyczny ujawnią lub wykorzystają informacje objęte tajemnicą lekarską. Grozi za to kara pozbawienia wolności do 2 lat. Lekarz może zostać także pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej, związanej z naruszeniem Kodeksu etyki lekarskiej.

Źródła
  1. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 sierpnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, (Dz.U. 2022 poz. 1731).
  2. Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417).
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
ortopeda-co-leczy-z-jakimi-objawami-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda – co leczy? Z jakimi objawami udać się na wizytę?
11.02.2022
endokrynolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Endokrynolog: jak przebiega konsultacja online i jak się do niej przygotować?
02.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.