account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessOdchudzanie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Liposukcja – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.08.2023Aktualizacja: 07.08.2023

Stosujesz dietę redukcyjną, regularnie ćwiczysz, a mimo to „oponka” na brzuchu nie znika? Niektóre partie ciała są oporne na tradycyjne metody odchudzania, dlatego wiele osób sięga po możliwości, jakie daje medycyna estetyczna. Liposukcja – popularnie znana także jako odsysanie tłuszczu – to zabieg, podczas którego złogi tłuszczu są rozbijane i usuwane z problematycznych partii. Mogą poddać się mu np. kobiety po ciąży, mężczyźni zmagający się z ginekomastią lub osoby chcące poprawić proporcje swojego ciała.


liposukcja-na-czym-polega-ten-zabieg
Pixabay.com

Polecane

sposoby-na-odchudzanie-skuteczne-porady
Odżywianie
2 min.
Sposoby na odchudzanie – skuteczne, mniej i bardziej oczywiste porady
24.01.2022
detoks-organizmu-jak-go-zrobic-czy-warto
Odżywianie
2 min.
Detoks organizmu - jak go zrobić? Czy warto?
28.10.2021
ziola-na-odchudzanie-jakie-sa-najlepsze
Odżywianie
1 min.
Zioła na odchudzanie - jakie są najlepsze?
29.10.2021
jak-schudnac-z-brzucha-co-jesc-jak-cwiczyc
Odżywianie
2 min.
Jak schudnąć z brzucha? Co jeść? Jak ćwiczyć?
29.10.2021
Spis treści
 1. Liposukcja – co to takiego i na czym polega?
 2. Najpopularniejsze rodzaje liposukcji
 3. Kiedy warto wykonać liposukcję?
 4. Przeciwwskazania do przeprowadzenia liposukcji
 5. Liposukcja – jak przygotować się do zabiegu? 
 6. Liposukcja – czy jej efekty są trwałe?

Liposukcja – co to takiego i na czym polega?

Liposukcja to inwazyjna metoda usuwania tkanki tłuszczowej z problematycznych partii ciała, które nie zmniejszają się mimo diety redukcyjnej i ćwiczeń. Polega ona na rozbijaniu złogów tłuszczowych i usuwaniu ich z ciała, dzięki czemu możesz pozbyć się niechcianego tłuszczu raz na zawsze. Najczęściej sięgają po nią osoby chcące wyszczuplić i wymodelować uda, brzuch, pośladki, ramiona czy policzki. 

Pamiętaj, że nie jest to sposób na odchudzanie, lecz droga do tego, aby przywrócić ciału odpowiednie proporcje. Zanim zgłosisz się do chirurga plastycznego, skorzystaj z porad dietetyka i trenera personalnego, aby upewnić się, czy naturalne metody odchudzania rzeczywiście nie przynoszą efektów.

Najpopularniejsze rodzaje liposukcji

Liposukcja jest wykonywana za pomocą różnych, coraz bardziej nowoczesnych technik. Ze względu na stosowane metody można wyróżnić kilka rodzajów tego zabiegu, np.:

 • liposukcja ssąca – najbardziej tradycyjny i zarazem najczęściej stosowany sposób pozbycia się tkanki tłuszczowej. Na skórze robi się nacięcia, przez które wprowadzona zostaje kaniula – popularnie znana jako wenflon – podłączona do specjalnego urządzenia próżniowego. To właśnie ono „odsysa” złogi tłuszczowe;

 • liposukcja kawitacyjna – w ramach tej techniki wykorzystywane są ultradźwięki. To właśnie one niszczą komórki tłuszczowe, upłynniają tłuszcz i ułatwiają jego odsysanie;

 • liposukcja wibracyjna – szybkie wibracje kaniuli doprowadzają do łatwiejszego rozbijania złogów tłuszczowych;

 • liposukcja wodna – ta metoda wykorzystuje specjalną igłę, przez którą usuwany jest tłuszcz. Polega ona na tym, że wiązka wody oddziałuje na komórki tłuszczowe, zmieniając ich strukturę;

 • liposukcja laserowa – w kaniuli (wenflonie) znajduje się laser. Gdy dochodzi do „zassania” tkanki tłuszczowej, laser odseparowuje ją od innych tkanek. Podczas zabiegów wykonywanych tą metodą pacjent nie traci krwi.

Chcesz zgubić kilka kilogramów przed zabiegiem? Sięgnij po naturalne metody i sprawdź, jakie zioła na odchudzanie są najskuteczniejsze. Sprawdź też, jak przy utracie i kontroli wagi może pomóc semaglutyd. 

Kiedy warto wykonać liposukcję?

Odsysanie tłuszczu to dobre rozwiązanie dla osób, które mimo diety i ćwiczeń nie mogą „odchudzić” konkretnych partii ciała – mają prawidłowe BMI, jednak wygląd ich bioder, ud, podbródka czy ramion pozostawia wiele do życzenia. Rozbicie komórek tłuszczowych przywraca ciału odpowiednie proporcje i bardzo korzystnie wpływa na samoocenę.

Ponadto liposukcję zaleca się osobom cierpiącym na lipodemię (chorobę grubych nóg – tkanka tłuszczowa gromadzi się w kończynach dolnych). Nieestetyczny wygląd pociąga za sobą również obrzęki znacznie utrudniające komfort codziennego życia. Wskazaniem do zabiegu jest również ginekomastia, czyli łagodny przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn. Odsysanie tłuszczu mogą też rozważyć kobiety po porodzie, które – mimo odpowiedniej diety i właściwie dobranego treningu – nie są w stanie zredukować tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. 

Przeciwwskazania do przeprowadzenia liposukcji

Liposukcja nie jest metodą odchudzania, a kwalifikację do zabiegu otrzymują tylko osoby mające nie więcej niż 20 kg nadwagi. Jeśli nie spełniasz tego warunku, sprawdź, jakie są sposoby na szybką utratę wagi. Odsysania tłuszczu nie praktykuje się także u osób niepełnoletnich. Wśród przeciwwskazań wymienia się choroby przewlekłe, takie jak:

 • schorzenia autoimmunologiczne,

 • choroby tarczycy,

 • nadciśnienie,

 • zaburzenia krzepnięcia krwi,

 • choroby układu oddechowego,

 • choroby nerek,

 • nieleczona cukrzyca,

 • choroby skóry,

 • zaburzenia psychiczne różnego typu.

Palacze chcący poddać się liposukcji powinni zrezygnować z palenia tytoniu co najmniej 2 miesiące przed planowanym zabiegiem. Odsysania tłuszczu nie wykonuje się również u kobiet w ciąży.

Liposukcja – jak przygotować się do zabiegu? 

Po otrzymaniu kwalifikacji pora przygotować się do zabiegu. Jeśli stosujesz leki przeciwzakrzepowe, odstaw je przed planowanym zabiegiem (czas odstawienia leku zależy od jego rodzaju i musi być skonsultowany ze specjalistą), a przyjmowanie wszystkich innych medykamentów konsultuj z lekarzem. Przed liposukcją trzeba wykonać zlecone przez lekarza ogólne badanie moczu oraz krwi: morfologię podstawową, oznaczenie grupy krwi, wskaźniki krzepnięcia, glukozę i kreatyninę.

W dniu zabiegu – zwłaszcza jeśli będzie on wykonywany w znieczuleniu ogólnym – powinieneś być na czczo. Odsysanie tłuszczu trwa od 2 do 6 godzin. W czasie jego trwania lekarz wykonuje małe nacięcia na ciele, przez które zostanie wprowadzona kaniula (wenflon) odsysająca tłuszcz. Tak jak w przypadku innych operacji zostaniesz podpięty do aparatury monitorującej parametry życiowe i zostaną ci podane dożylnie płyny, aby uzupełnić ich braki powstałe w trakcie zabiegu. 

Liposukcja – czy jej efekty są trwałe?

Usunięte w trakcie zabiegu komórki tłuszczowe nie odradzają się w tych samych miejscach. Efekt zabiegu jest więc trwały, jednak trzeba pamiętać, że tłuszcz może gromadzić się w innych partiach ciała, a sprzyjają temu nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Dlatego poznaj swoje zapotrzebowanie kaloryczne i staraj się, aby ilość spożywanych kalorii go nie przekraczała.

Źródła
 1. W. Hanke i in., Liposukcja, Seria Dermatologia Kosmetyczna, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2008.
 2. E. Frederike, Lipodemia. Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej, cellulitu i otyłości nóg oraz złagodzić ból, dzięki skutecznym zabiegom i prawidłowej diecie, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
laknienie-spaczone-co-to-jest-jak-je-leczyc
Odżywianie
2 min.
Łaknienie spaczone - co to jest? Jak je leczyć?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.