account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieOdchudzanie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Charakterystyka i właściwości semaglutydu

Klaudia Gaickalek. Agnieszka Żędzian25.09.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Semaglutyd jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę w ściśle określonych okolicznościach. Tymczasem w ostatnich latach wiele osób nieleczących się z powodu cukrzycy, która jest wskazaniem do przyjmowania tego leku, zainteresował się tym lekiem. Wszystko to za sprawą skutku ubocznego, którym jest redukcja masy ciała. Czy semaglutyd faktycznie pomaga uzyskać wymarzoną sylwetkę? Co grozi w przypadku przyjmowania leku bez kontroli lekarza?


jakie-wlasciwosci-ma-semaglutyd-co-to-jest
Adobe Stock

Polecane

otylosc-gynoidalna-co-to-jest-jak-ja-leczyc-dieta-cwiczenia
Odżywianie
1 min.
Otyłość gynoidalna - co to jest? Jak ją leczyć? Dieta, ćwiczenia
28.10.2021
laknienie-spaczone-co-to-jest-jak-je-leczyc
Odżywianie
2 min.
Łaknienie spaczone - co to jest? Jak je leczyć?
28.10.2021
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
nadwaga-jakie-sa-rodzaje-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
2 min.
Co to jest nadwaga i jak ją ocenić? Jak walczyć z nadmierną masą ciała?
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to jest semaglutyd?
  2. Jak działa semaglutyd?
  3. Wpływ na glikemię
  4. Działanie odchudzające
  5. Działanie na układ krwionośny
  6. Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania semaglutydu
  7. Inne metody leczenia cukrzycy

Co to jest semaglutyd?

Semaglutyd to lek o właściwościach hipoglikemizujących (obniża stężenie glukozy we krwi), który wydawany jest jedynie na receptę. Substancję stosuje się u części pacjentów, u których wykryto cukrzycę typu 2. Semaglutyd jest agonistą receptora glukonopodobnego peptydu 1 (GLP-1), czyli aktywuje go do działania. GLP-1 to hormon, który występuje w kilku obszarach w organizmie (np. w trzustce i mózgu) i ma szereg funkcji, które wpływają na zdrowie. Oddziałuje on m.in. na:

  • normowanie poziomu apetytu,

  • poziom glikemii (stężenia glukozy we krwi),

  • regulację pracy układu sercowo-naczyniowego (receptory hormonu znajdują się w układzie krążenia, nerkach i sercu) i układu immunologicznego.

Jak działa semaglutyd?

Wpływ na glikemię

Lek z semaglutydem w składzie sprawia, że substancja łączy się z receptorem dla wspomnianego GLP-1. W wyniku tego powiązania receptor się aktywuje i następuje szereg reakcji organizmu. Przede wszystkim reguluje się stężenie glukozy we krwi. Jeżeli w tym czasie występuje podwyższony poziom glukozy (czyli hiperglikemia), uwalnia się insulina, a wydzielanie glukagonu zostaje zredukowane. Dzięki tej reakcji łańcuchowej poziom cukru we krwi się obniża.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy lek zostaje przyjęty w momencie, gdy poziom glukozy jest niski (podczas hipoglikemii). W tym przypadku semaglutyd jedynie zmniejsza wydzielanie insuliny i nie oddziałuje blokująco na glukagon.

Działanie odchudzające

Powodem, z którego w ostatnich latach jest bardzo głośno o semaglutydzie, jest jego wpływ na masę ciała. Podczas przyjmowania preparatu utrata kilogramów jest skutkiem ubocznym, wywołanym przede wszystkim poprzez obniżenie apetytu. Wskutek przyjmowania mniejszej ilości kalorii w czasie posiłków następuje zmniejszenie masy ciała, w tym ilości tkanki tłuszczowej.

Semaglutyd wpływa nie tylko na zmniejszenie ogólnego łaknienia. Dodatkowo oddziałuje też na rodzaj posiłków, jakie ma się ochotę spożywać. Pacjent przyjmujący lek z substancją ma znacznie mniejszą ochotę na produkty i posiłki wysokotłuszczowe. Przykłady takich produktów i dań to tłuste mięsa (np. wieprzowina, wołowina i drób), jaja, wędliny, parówki, pasztety, tłuste ryby (np. śledź, makrela, sardynka czy łosoś), sery, masło, majonez, niektóre nasiona (np. migdały czy pestki dyni).

Działanie na układ krwionośny

Naukowcy odkryli, że semaglutyd może wpływać w znacznym stopniu na ilość lipidów, zmniejszenie procesu zapalnego i obniżenie skurczowego ciśnienia krwi. Wszystkie te funkcje przekładają się na kondycję i zdrowie układu krwionośnego. Eksperymenty na zwierzętach wykazały także wpływ semaglutydu na zmniejszenie się stanu zapalnego blaszki miażdżycowej. Dzięki temu częściowo hamowany jest rozwój miażdżycy.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania semaglutydu

Ulotka leku z semaglutydem prezentuje długą listę skutków ubocznych i przeciwwskazań do jego stosowania. Jest to ogromnie ważne, ponieważ leku poszukują często nie tylko chorzy na cukrzycę, a po prostu osoby chcące osiągnąć szczuplejszą figurę. Semaglutyd powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza i wyłącznie na jego zalecenie, tak aby stosowanie leku było bezpieczne. 

Niewłaściwe stosowanie semaglutydu może powodować m.in. zapalenie trzustki, hipoglikemię czy powikłania retinopatii cukrzycowej. Producent leku wspomina również o działaniach niepożądanych takich jak:

  • nudności i biegunka,

  • ciężkie reakcje alergiczne, wymioty, hipoglikemia, niestrawność, zapalenie żołądka, zaparcie, odbijanie się, kamica żółciowa, zawroty głowy, nadmierna ilość gazów jelitowych, zwiększona aktywność enzymów trzustkowych (takich jak lipaza i amylaza).

Jeśli w przebiegu leczenia cukrzycy semaglutydem zaobserwujesz u siebie któreś z wymienionych dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem, aby lepiej dopasować terapię farmakologiczną.

Inne metody leczenia cukrzycy

Semaglutyd nie jest jedynym lekiem, który stosuje się do leczenia cukrzycy. Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogłyby świadczyć o cukrzycy, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, a on rozpocznie diagnostykę i w razie potrzeby skieruje Cię do diabetyka.

Według niektórych badań stan przedcukrzycowy może dotyczyć nawet 5 mln Polaków. Jeżeli w porę nie zauważysz pierwszych objawów cukrzycy, nieleczona choroba może doprowadzić do schorzeń oczu, nerek, serca czy układu nerwowego.

W ostatnich latach powstało wiele skutecznych i nowoczesnych metod pomocnych diabetykom (pacjentom, którzy są chorzy na cukrzycę). To m.in.:

  • sensory mierzące poziom glukozy we krwi,

  • insulina w formie inhalatora czy sprayu,

  • pompy insulinowe nowej generacji.

Na szczególną uwagę zasługują sensory, które umożliwiają pomiary bez regularnego wkłuwania się w ciało. Innowacyjne urządzenia mają 3 części – sensor, transmiter i czytnik. Sensor jest zakończony malutką igłą – ta część przyklejana jest do ciała pacjenta na mniej więcej 7–10 dni. Transmiter (nadajnik) przekazuje informacje do czytnika, na którym dostępne są dane dotyczące poziomu glikemii.

Źródła
  1. A. Thrash, C. Thrash, Cukrzyca i zespół hipoglikemiczny. Zapobieganie i leczenie, Warszawa 2011.
  2. J. Kapusta, P. Kapusta, Jak żyć z cukrzycą?, Warszawa 2016.
  3. J. Watoła, M. Kossobudzka, Jak dobrze żyć z cukrzycą? Siedem naturalnych praw, Warszawa 2018.
  4. K. Cyganek i in., Cukrzyca i otyłość. Opieka farmaceutyczna, wytyczne, leki i suplementacja, Kraków 2021.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.