Zweryfikowane przez eksperta

Łuszczyca skóry głowy – domowe sposoby leczenia

Karolina Bińkowska

lek. Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Łuszczyca skóry głowy to przykra i uciążliwa choroba, której niestety nie można całkowicie wyleczyć. Istnieją za to proste sposoby na to, aby załagodzić objawy i odzyskać komfort życia. Jakich metod warto używać, a czego lepiej się wystrzegać? Czy naturalne sposoby wystarczą?


Wygląda nieestetycznie, jest uporczywa i niezwykle krępująca. W dodatku nie ma jednego uniwersalnego schematu leczenia. Właśnie dlatego warto, abyś wypróbował różne metody, i przekonał się, które z nich są odpowiednie dla ciebie. Domowe sposoby są świetnym uzupełnieniem terapii zaproponowanej przez lekarza i mogą przynieść dużą ulgę w walce z przykrymi dolegliwościami.

luszczyca-skory-glowy-domowe-sposoby-leczenia
pixabay.com

Aloes

Żele na bazie aloesu świetnie nawilżają zmienione chorobowo obszary. Redukują również nieprzyjemne uczucie swędzenia i zaczerwienienie. Wmasuj preparat dokładnie w całą powierzchnię skóry głowy i pozostaw na kilka minut, aby miał czas zadziałać. Następnie umyj głowę delikatnym szamponem.

Ocet jabłkowy

Przede wszystkim zniweluje uczucie swędzenia. Rozcieńcz ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:1 (unikniesz możliwego pieczenia) i wetrzyj w łuszczycowe obszary skóry głowy. Spłucz dokładnie zaraz po wyschnięciu, aby uniknąć podrażnień. Kuracja octem jabłkowym nie jest wskazana, jeśli na głowie pojawiają się rany czy krwawiące miejsca.

Sól z Morza Martwego

Aby rozmiękczyć twarde łuski, warto spróbować płukanki z solą z Morza Martwego. Niewielką jej ilość rozpuść w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie i polewaj nią głowę po umyciu, delikatnie masując. Następnie umyj ponownie głowę nawilżającym szamponem

Płatki owsiane

Okazuje się, że płatki owsiane potrafią przynieść niesamowitą ulgę w objawach łuszczycy. Namocz płatki w wodzie przez kilka godzin, a następnie zrób z nich swego rodzaju okład, maskę na powierzchnię głowy. Może to przynieść odżywienie, wyciszyć zmiany i poprawić kondycję skóry głowy.

Joga

Wpływ na wyciszenie objawów łuszczycy ma w tym przypadku zadziałanie na stres, który jest czynnikiem zaostrzającym. Joga polega na kontrolowaniu oddechu, medytacji, relaksacji i ćwiczeniu odpowiednich pozycji ciała, co obniża poziomy tzw. hormonów stresu. Hormony te nasilają reakcje zapalne, więc zmniejszenie ich ilości okazuje się bardzo pomocne w walce z łuszczycą na głowie.

Dieta

Bardzo ważne, aby w diecie dostarczać wiele składników odżywczych, wpływających pozytywnie na stan skóry. Pożądane są witaminy A, C, D, E, kwasy omega-3, -6 i -9. Unikaj tłuszczów trans, nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Duży wpływ na stan skóry ma także poziom nawodnienia, dlatego ważne jest, aby pić odpowiednio dużą ilość wody.Czy domowe sposoby wyleczą łuszczycę głowy?Jak zostało już wspomniane, łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nie znamy sposobu na jej całkowite wyleczenie. Nie zmienia to faktu, że postępy medycyny są bardzo dynamiczne; pojawia się wiele obiecujących terapii, które znacznie zwiększają komfort życia. Warto zacząć z nich korzystać jak najwcześniej i udać się do lekarza lub trychologa na początku choroby. Nie ulega jednak wątpliwości, że domowe sposoby leczenia łuszczycy wspierają terapię zaleconą przez specjalistów i ta kombinacja potrafi przynieść świetne efekty.

Źródła
  1. M.A. Basińska, L. Szymańska, Związek nastroju z cechami choroby u osób z łuszczycą, Przegląd Dermatologiczny 2013, <a href="https://www.researchgate.net/profile/Malgorzata-Basinska/publication/288469166_Relationship_of_mood_with_characteristics_of_the_disease_among_a_group_of_psoriasis_patients/links/57821d7108ae9485a43decf0/Relationship-of-mood-with-characteristics-of-the-disease-among-a-group-of-psoriasis-patients.pdf">https://www.researchgate.net/profile/Malgorzata-Basinska/publication/288469166_Relationship_of_mood_with_characteristics_of_the_disease_among_a_group_of_psoriasis_patients/links/57821d7108ae9485a43decf0/Relationship-of-mood-with-characteristics-of-the-disease-among-a-group-of-psoriasis-patients.pdf</a>, dostęp 14.03.2021.

  2. K.K. Singh, S. Tripathy, Natural Treatment Alternative for Psoriasis: A Review on Herbal Resources, Journal of Applied Pharmaceutical Science Vol. 4, 2014, <a href="http://www.japsonline.com/admin/php/uploads/1380_pdf.pdf">http://www.japsonline.com/admin/php/uploads/1380_pdf.pdf</a>, dostęp 15.03.2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Najchętniej czytane

gdzie-udac-sie-do-lekarza-podczas-urlopu
Zdrowie
1 min.
Gdzie udać się do lekarza podczas urlopu?
20.08.2021
poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie
1 min.
Poznaj 5 sposobów na dobry sen
20.08.2021
jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie
1 min.
Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
31.08.2021
dlaczego-sniadanie-jest-wazne-i-nie-powinno-sie-go-pomijac
OdżywianieZdrowie
1 min.
Dlaczego śniadanie jest ważne i nie powinno się go pomijać?
30.08.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.