account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Co to jest łysienie androgenowe? Jak je rozpoznać?

Angelika Janowicz24.01.2022Aktualizacja: 11.04.2024

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów. Charakteryzuje się ono cofnięciem linii włosów i ich przerzedzeniem. Często pierwsze objawy pojawiają się już w młodzieńczym wieku i z czasem nasilają się. Zaburzenie to obserwuje się również u kobiet. Sprawdź, jak powstrzymać łysienie androgenowe.


lysienie-androgenowe-jakie-sa-objawy-leczenie
pexels.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Łysienie androgenowe
  2. Przyczyny łysienia androgenowego
  3. Objawy łysienia androgenowego
  4. Łysienie androgenowe u kobiet
  5. Leczenie łysienia androgenowego
  6. Łysienie androgenowe a choroby serca

Łysienie androgenowe

Wypadanie włosów jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Dochodzi do niego każdego dnia, zwłaszcza w czasie czesania lub wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Dzięki temu mogą rosnąć nowe włosy.

Problem zaczyna się, gdy dochodzi do nadmiernej utraty włosów. Uważa się, że nieprawidłowe jest wypadanie ponad 100 sztuk dziennie. Wówczas można wyraźnie zauważyć, że fryzura nie jest już tak bujna, jak kiedyś. Ponadto na skórze głowy mogą pojawić się miejsca całkowicie pozbawione włosów (tak objawia się np. łysienie plackowate).

Za najczęstszą przyczynę nadmiernej utraty włosów uważa się łysienie androgenowe. Jest ono zaliczane do typu niebliznowaciejącego, ponieważ skóra właściwa pozostaje bez zmian (nie jest zastępowana tkanką łączną, jak ma to miejsce w niektórych typach łysienia). W jego przebiegu dochodzi natomiast do postępującej utraty funkcji mieszków włosowych i ich stopniowego zaniku. Skutkiem tego jest niezdolność do wytwarzania nowych włosów oraz osłabienia tych, które już są na głowie. Ryzyko wystąpienia łysienia androgenowego wzrasta wraz z wiekiem. Dotyczy ono nawet 50% mężczyzn, którzy nie ukończyli jeszcze 50 lat. Odsetek ten wzrasta o 20% po 70. roku życia. Androgenowe łysienie u kobiet również występuje. Ma to jednak miejsce zdecydowanie rzadziej - dotyczy 30% pań po 50. roku życia.

Przyczyny łysienia androgenowego

W łysieniu androgenowym obserwuje się zniszczenie mieszków włosowych przez pochodną testosteronu. Dzieje się tak z powodu nadwrażliwości organizmu na tę substancję. Receptory androgenowe znajdują się właśnie m.in. w skórze głowy (a dokładniej w brodawce mieszka włosowego). U kobiet łysienie tego typu może być związane z zaburzeniami hormonalnymi, np. zespołem policystycznych jajników.

Przyczyn łysienia androgenowego upatruje się w wielu czynnikach. Najważniejszą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Jednak na nasilenie objawów mogą mieć wpływ także: styl życia (np. palenie papierosów), promieniowanie UV, zanieczyszczenia obecne w środowisku, nieprawidłowa pielęgnacja (powodująca zaburzenia mikrobiomu skóry głowy). Do rozwoju łysienia androgenowego przyczyniają się także czynniki zapalne.

Objawy łysienia androgenowego

Objawy łysienia androgenowego są dosyć charakterystyczne. U mężczyzn dochodzi do przesunięcia się linii włosów. Odsłonięciu ulegają skronie, powstają tzw. zakola. Włosy ulegają przerzedzeniu (lub całkowitemu wypadnięciu) głównie na wierzchołku głowy. Zwykle pozostają w nienaruszonym stanie w okolicy potylicznej. Ich utrata następuje stopniowo. Nieco inaczej wyglądają objawy łysienia androgenowego u kobiet.

Łysienie androgenowe u kobiet

W przebiegu łysienia androgenowego u kobiet nie dochodzi do przesunięcia się linii włosów. Oznacza to, że nie pojawiają się zakola. Przerzedzenie włosów występuje na całej głowie, ale najmniej w okolicy potylicznej.

Leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe nie wymaga leczenia. Pacjenci jednak często się na nie decydują, ponieważ utrata włosów wpływa na pogorszenie samopoczucia psychicznego. Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, udaj się do lekarza dermatologa. Specjalista przeprowadzi badania w celu ustalenia przyczyny i na ich podstawie dopasuje odpowiednią terapię.

W leczeniu łysienia androgenowego można zastosować farmakoterapię. Lekiem jest minoksydyl. Powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych w okolicy mieszków włosowych. Stosuje się go miejscowo. Doustnie można stosować finasteryd. Pomóc mogą też zabiegi kosmetyczne, np. mezoterapia skóry głowy. Czasami tego typu leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków. Wówczas możesz pomyśleć o przeszczepie włosów.

Do codziennej pielęgnacji możesz włączyć domowe sposoby na wypadanie włosów. Są to przede wszystkim płukanki, które wykonuje się z naparów ziołowych (np. pokrzywy). Wykorzystać możesz też naturalne oleje (np. lniany). Pamiętaj, aby codziennie jeść 5 porcji warzyw i owoców, ponieważ zawierają witaminy dobre dla skóry głowy. Ogranicz też zabiegi fryzjerskie (np. prostowanie włosów).

Łysienie androgenowe a choroby serca

W licznych badaniach wykazano, że osoby cierpiące na łysienie androgenowe są w grupie ryzyka wystąpienia chorób serca (nadciśnienia, miażdżycy i choroby niedokrwiennej). Jeżeli zmagasz się z tym problemem, pamiętaj o regularnych kontrolach swojego stanu zdrowia.

Obserwujesz u siebie wzmożone wypadanie włosów? Skonsultuj problem ze specjalistą. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na konsultację u specjalisty (np. endokrynologa) nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Możesz też liczyć na wykonanie badań diagnostycznych (nawet blisko 300 w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym oznaczenie poziomu hormonów.

Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. E. Kowalska-Olędzka i in., Łysienie androgenowe - etiopatogeneza, diagnostyka i aktualne metody leczenia, „Dermatologia po Dyplomie” 2020 <a href="https://podyplomie.pl/dermatologia/35162,lysienie-androgenowe-etiopatogeneza-diagnostyka-i-aktualne-metody-leczenia">https://podyplomie.pl/dermatologia/35162,lysienie-androgenowe-etiopatogeneza-diagnostyka-i-aktualne-metody-leczenia</a> (dostęp 22.07.2021).
  2. A. Wernicka i in., Łysienie androgenowe jako czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, „Przegląd Dermatologiczny” 2018, nr 105, s. 716-725.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
domowe-sposoby-na-wszy-jak-sie-pozbyc-tych-pasozytow
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na wszy
01.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.