Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.

Łysienie telogenowe - jakie są przyczyny wypadania włosów?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Łysienie telogenowe wiąże się z utratą włosów z powodu zaburzenia cyklu ich życia. Na tego typu nieprawidłowości wpływa wiele czynników. Często są to zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów, stres, ale też choroby przewlekłe. Z problemem możesz skutecznie walczyć. Zobacz, jak pokonać łysienie telogenowe.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
lysienie-telogenowe-jak-wyglada-przyczyny-objawy
pixabay.com

Polecane

woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Cykl życia włosa
 2. Łysienie telogenowe
 3. Jak wygląda łysienie telogenowe?
 4. Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?
 5. Jak leczyć łysienie telogenowe?

Cykl życia włosa

Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Są to:

 • anagen,

 • katagen,

 • telogen.

Każda z nich ma różny czas trwania. Anagen trwa nawet 6 lat, katagen zaledwie 14 dni, a telogen - kilka miesięcy. W czasie pierwszej fazy następuje wzrost włosa. Komórki ulegają licznym i intensywnym podziałom. Po niej następuje faza przejściowa (katagen). Charakteryzuje się ona tym, że włos staje się cieńszy. Ostatni jest telogen, czyli faza spoczynkowa (znajduje się w niej do 15% włosów). To właśnie w jej trakcie ma miejsce wypadanie włosów. Pamiętaj, że proces ten jest całkowicie naturalny.

Każdego dnia tracisz około 100 włosów. Zdarza się, że wypada ich znacznie więcej. Ma to związek z różnymi nieprawidłowościami - również z zaburzeniem faz cyklu życia włosa. W takim przypadku rozpoznaje się łysienie telogenowe.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe należy do zaburzeń niebliznowaciejących. Charakteryzują się one tym, że nie dochodzi do zmian w strukturze skóry głowy - nie pojawia się w niej tkanka łączna włóknista, pozbawiona mieszków włosowych i gruczołów. Tym samym możliwe jest jego wyleczenie oraz odrost włosa.

W przebiegu łysienia telogenowego obserwuje się zwiększenie ilości włosów, które przechodzą do fazy telogenu. Tym samym dochodzi do ich nadmiernej utraty. Wynosi ona nawet kilkakrotność tego, co uznawane jest za fizjologiczne. Z tego powodu możesz zaobserwować, że Twoja fryzura uległa istotnej zmianie.

Najczęściej tego typu łysienie rozpoznawane jest u kobiet. U panów nadmierna utrata włosów jest związana z nadwrażliwością organizmu na androgeny (to tzw. łysienie androgenowe). Zaburzenia mogą pojawić się w każdym wieku. Odpowiada za nie kilka czynników, dlatego przy przerzedzeniu włosów konieczne jest wykonanie serii badań diagnostycznych.

Jak wygląda łysienie telogenowe?

W łysieniu telogenowym możesz zaobserwować, że przerzedzeniu uległy włosy na całej głowie. Są one osłabione, dlatego wypadają bardzo łatwo - nie trzeba ich mocno pociągać. Mimo że utrata jest spora, zwykle nie przekracza 50% wszystkich włosów.

Przy łysieniu telogenowym nie występują żadne inne objawy. Skóra głowy pozostaje bez zmian. Nie ma żadnych wykwitów skórnych lub stanów zapalnych. Z tego powodu bardzo dużo osób przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że zmaga się z łysieniem.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

Za łysienie telogenowe często odpowiadają problemy hormonalne. Mowa przede wszystkim o zaburzeniach pracy tarczycy. Nadmierne wypadanie włosów obserwuje się zarówno przy nadczynności, jak i w niedoczynności tego narządu. Łysienie telogenowe może wystąpić u kobiet, które zrezygnowały ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Ma to związek z obniżeniem poziomu estrogenów. Hormony te znacząco wpływają na wygląd i kondycję włosów. Sprawiają, że są one mocniejsze i gęstsze.

Przyczyny łysienia telogenowego są związane z czynnikami psychologicznymi. Długotrwałe i silne napięcie emocjonalne oraz stres zaburzają funkcjonowanie całego organizmu, dlatego objawy mogą dotyczyć włosów. Istotny jest nie tylko stres emocjonalny, ale też ten związanym z urazami, ostrymi infekcjami, porodem.

Łysienie telogenowe może być skutkiem nieprawidłowego odżywiania się, stosowania restrykcyjnych diet i głodzenia. Takie postępowanie prowadzi do niedoborów witamin i pierwiastków. Jednym z ważniejszych jest żelazo. Jego niski poziom powoduje, że pojawiają się objawy anemii.

Do łysienia telogenowego mogą przyczynić się zabiegi fryzjerskie. Jednym z nich jest farbowanie. Farby zawierają substancje, które osłabiają strukturę włosów, co skutkuje ich utratą i zaburzeniem cyklu życia.

Jak leczyć łysienie telogenowe?

Leczenie łysienia telogenowego zależy w głównej mierze od jego przyczyny. Jeżeli zostaną rozpoznane niedobory witamin i pierwiastków, konieczne jest ich uzupełnienie. Podobnie w przypadku zaburzeń hormonalnych.

W leczeniu łysienia telogenowego dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta, dzięki której można dostarczyć organizmowi pierwiastków i witamin na włosy. Trzeba także zadbać o właściwą pielęgnację.

Po wyleczeniu łysienia telogenowego włosy odrastają w ciągu 6 miesięcy. Porost można wzmocnić lekami. Jest to np. minoksydyl, który przyczynia się do poprawienia krążenia w mieszku włosowym. O wdrożeniu takiej terapii zawsze decyduje lekarz.

Źródła
 1. A. Kosmala i in., Łysienie telogenowe - przyczyny, diagnostyka i leczenie, „Aesthetica” 2019, nr 34, s. 20-26.
 2. L. Brzezińska-Wcisło i in., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260-266.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.