Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.

Łysienie telogenowe - jakie są przyczyny wypadania włosów?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Łysienie telogenowe wiąże się z utratą włosów z powodu zaburzenia cyklu ich życia. Na tego typu nieprawidłowości wpływa wiele czynników. Często są to zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów, stres, ale też choroby przewlekłe. Z problemem możesz skutecznie walczyć. Zobacz, jak pokonać łysienie telogenowe.


lysienie-telogenowe-jak-wyglada-przyczyny-objawy
pixabay.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Cykl życia włosa
 2. Łysienie telogenowe
 3. Jak wygląda łysienie telogenowe?
 4. Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?
 5. Jak leczyć łysienie telogenowe?

Cykl życia włosa

Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Są to:

 • anagen,

 • katagen,

 • telogen.

Każda z nich ma różny czas trwania. Anagen trwa nawet 6 lat, katagen zaledwie 14 dni, a telogen - kilka miesięcy. W czasie pierwszej fazy następuje wzrost włosa. Komórki ulegają licznym i intensywnym podziałom. Po niej następuje faza przejściowa (katagen). Charakteryzuje się ona tym, że włos staje się cieńszy. Ostatni jest telogen, czyli faza spoczynkowa (znajduje się w niej do 15% włosów). To właśnie w jej trakcie ma miejsce wypadanie włosów. Pamiętaj, że proces ten jest całkowicie naturalny.

Każdego dnia tracisz około 100 włosów. Zdarza się, że wypada ich znacznie więcej. Ma to związek z różnymi nieprawidłowościami - również z zaburzeniem faz cyklu życia włosa. W takim przypadku rozpoznaje się łysienie telogenowe.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe należy do zaburzeń niebliznowaciejących. Charakteryzują się one tym, że nie dochodzi do zmian w strukturze skóry głowy - nie pojawia się w niej tkanka łączna włóknista, pozbawiona mieszków włosowych i gruczołów. Tym samym możliwe jest jego wyleczenie oraz odrost włosa.

W przebiegu łysienia telogenowego obserwuje się zwiększenie ilości włosów, które przechodzą do fazy telogenu. Tym samym dochodzi do ich nadmiernej utraty. Wynosi ona nawet kilkakrotność tego, co uznawane jest za fizjologiczne. Z tego powodu możesz zaobserwować, że Twoja fryzura uległa istotnej zmianie.

Najczęściej tego typu łysienie rozpoznawane jest u kobiet. U panów nadmierna utrata włosów jest związana z nadwrażliwością organizmu na androgeny (to tzw. łysienie androgenowe). Zaburzenia mogą pojawić się w każdym wieku. Odpowiada za nie kilka czynników, dlatego przy przerzedzeniu włosów konieczne jest wykonanie serii badań diagnostycznych.

Jak wygląda łysienie telogenowe?

W łysieniu telogenowym możesz zaobserwować, że przerzedzeniu uległy włosy na całej głowie. Są one osłabione, dlatego wypadają bardzo łatwo - nie trzeba ich mocno pociągać. Mimo że utrata jest spora, zwykle nie przekracza 50% wszystkich włosów.

Przy łysieniu telogenowym nie występują żadne inne objawy. Skóra głowy pozostaje bez zmian. Nie ma żadnych wykwitów skórnych lub stanów zapalnych. Z tego powodu bardzo dużo osób przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że zmaga się z łysieniem.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

Za łysienie telogenowe często odpowiadają problemy hormonalne. Mowa przede wszystkim o zaburzeniach pracy tarczycy. Nadmierne wypadanie włosów obserwuje się zarówno przy nadczynności, jak i w niedoczynności tego narządu. Łysienie telogenowe może wystąpić u kobiet, które zrezygnowały ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Ma to związek z obniżeniem poziomu estrogenów. Hormony te znacząco wpływają na wygląd i kondycję włosów. Sprawiają, że są one mocniejsze i gęstsze.

Przyczyny łysienia telogenowego są związane z czynnikami psychologicznymi. Długotrwałe i silne napięcie emocjonalne oraz stres zaburzają funkcjonowanie całego organizmu, dlatego objawy mogą dotyczyć włosów. Istotny jest nie tylko stres emocjonalny, ale też ten związanym z urazami, ostrymi infekcjami, porodem.

Łysienie telogenowe może być skutkiem nieprawidłowego odżywiania się, stosowania restrykcyjnych diet i głodzenia. Takie postępowanie prowadzi do niedoborów witamin i pierwiastków. Jednym z ważniejszych jest żelazo. Jego niski poziom powoduje, że pojawiają się objawy anemii.

Do łysienia telogenowego mogą przyczynić się zabiegi fryzjerskie. Jednym z nich jest farbowanie. Farby zawierają substancje, które osłabiają strukturę włosów, co skutkuje ich utratą i zaburzeniem cyklu życia.

Jak leczyć łysienie telogenowe?

Leczenie łysienia telogenowego zależy w głównej mierze od jego przyczyny. Jeżeli zostaną rozpoznane niedobory witamin i pierwiastków, konieczne jest ich uzupełnienie. Podobnie w przypadku zaburzeń hormonalnych.

W leczeniu łysienia telogenowego dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta, dzięki której można dostarczyć organizmowi pierwiastków i witamin na włosy. Trzeba także zadbać o właściwą pielęgnację.

Po wyleczeniu łysienia telogenowego włosy odrastają w ciągu 6 miesięcy. Porost można wzmocnić lekami. Jest to np. minoksydyl, który przyczynia się do poprawienia krążenia w mieszku włosowym. O wdrożeniu takiej terapii zawsze decyduje lekarz.

Źródła
 1. A. Kosmala i in., Łysienie telogenowe - przyczyny, diagnostyka i leczenie, „Aesthetica” 2019, nr 34, s. 20-26.
 2. L. Brzezińska-Wcisło i in., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260-266.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
domowe-sposoby-na-wszy-jak-sie-pozbyc-tych-pasozytow
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na wszy
01.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.