Łysienie telogenowe - jakie są przyczyny wypadania włosów?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Łysienie telogenowe wiąże się z utratą włosów z powodu zaburzenia cyklu ich życia. Na tego typu nieprawidłowości wpływa wiele czynników. Często są to zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów, stres, ale też choroby przewlekłe. Z problemem możesz skutecznie walczyć. Zobacz, jak pokonać łysienie telogenowe.


lysienie-telogenowe-jak-wyglada-przyczyny-objawy
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Cykl życia włosa

Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Są to:

  • anagen,

  • katagen,

  • telogen.

Każda z nich ma różny czas trwania. Anagen trwa nawet 6 lat, katagen zaledwie 14 dni, a telogen - kilka miesięcy. W czasie pierwszej fazy następuje wzrost włosa. Komórki ulegają licznym i intensywnym podziałom. Po niej następuje faza przejściowa (katagen). Charakteryzuje się ona tym, że włos staje się cieńszy. Ostatni jest telogen, czyli faza spoczynkowa (znajduje się w niej do 15% włosów). To właśnie w jej trakcie ma miejsce wypadanie włosów. Pamiętaj, że proces ten jest całkowicie naturalny.

Każdego dnia tracisz około 100 włosów. Zdarza się, że wypada ich znacznie więcej. Ma to związek z różnymi nieprawidłowościami - również z zaburzeniem faz cyklu życia włosa. W takim przypadku rozpoznaje się łysienie telogenowe.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe należy do zaburzeń niebliznowaciejących. Charakteryzują się one tym, że nie dochodzi do zmian w strukturze skóry głowy - nie pojawia się w niej tkanka łączna włóknista, pozbawiona mieszków włosowych i gruczołów. Tym samym możliwe jest jego wyleczenie oraz odrost włosa.

W przebiegu łysienia telogenowego obserwuje się zwiększenie ilości włosów, które przechodzą do fazy telogenu. Tym samym dochodzi do ich nadmiernej utraty. Wynosi ona nawet kilkakrotność tego, co uznawane jest za fizjologiczne. Z tego powodu możesz zaobserwować, że Twoja fryzura uległa istotnej zmianie.

Najczęściej tego typu łysienie rozpoznawane jest u kobiet. U panów nadmierna utrata włosów jest związana z nadwrażliwością organizmu na androgeny (to tzw. łysienie androgenowe). Zaburzenia mogą pojawić się w każdym wieku. Odpowiada za nie kilka czynników, dlatego przy przerzedzeniu włosów konieczne jest wykonanie serii badań diagnostycznych.

Jak wygląda łysienie telogenowe?

W łysieniu telogenowym możesz zaobserwować, że przerzedzeniu uległy włosy na całej głowie. Są one osłabione, dlatego wypadają bardzo łatwo - nie trzeba ich mocno pociągać. Mimo że utrata jest spora, zwykle nie przekracza 50% wszystkich włosów.

Przy łysieniu telogenowym nie występują żadne inne objawy. Skóra głowy pozostaje bez zmian. Nie ma żadnych wykwitów skórnych lub stanów zapalnych. Z tego powodu bardzo dużo osób przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że zmaga się z łysieniem.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

Za łysienie telogenowe często odpowiadają problemy hormonalne. Mowa przede wszystkim o zaburzeniach pracy tarczycy. Nadmierne wypadanie włosów obserwuje się zarówno przy nadczynności, jak i w niedoczynności tego narządu. Łysienie telogenowe może wystąpić u kobiet, które zrezygnowały ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Ma to związek z obniżeniem poziomu estrogenów. Hormony te znacząco wpływają na wygląd i kondycję włosów. Sprawiają, że są one mocniejsze i gęstsze.

Przyczyny łysienia telogenowego są związane z czynnikami psychologicznymi. Długotrwałe i silne napięcie emocjonalne oraz stres zaburzają funkcjonowanie całego organizmu, dlatego objawy mogą dotyczyć włosów. Istotny jest nie tylko stres emocjonalny, ale też ten związanym z urazami, ostrymi infekcjami, porodem.

Łysienie telogenowe może być skutkiem nieprawidłowego odżywiania się, stosowania restrykcyjnych diet i głodzenia. Takie postępowanie prowadzi do niedoborów witamin i pierwiastków. Jednym z ważniejszych jest żelazo. Jego niski poziom powoduje, że pojawiają się objawy anemii.

Do łysienia telogenowego mogą przyczynić się zabiegi fryzjerskie. Jednym z nich jest farbowanie. Farby zawierają substancje, które osłabiają strukturę włosów, co skutkuje ich utratą i zaburzeniem cyklu życia.

Jak leczyć łysienie telogenowe?

Leczenie łysienia telogenowego zależy w głównej mierze od jego przyczyny. Jeżeli zostaną rozpoznane niedobory witamin i pierwiastków, konieczne jest ich uzupełnienie. Podobnie w przypadku zaburzeń hormonalnych.

W leczeniu łysienia telogenowego dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta, dzięki której można dostarczyć organizmowi pierwiastków i witamin na włosy. Trzeba także zadbać o właściwą pielęgnację.

Po wyleczeniu łysienia telogenowego włosy odrastają w ciągu 6 miesięcy. Porost można wzmocnić lekami. Jest to np. minoksydyl, który przyczynia się do poprawienia krążenia w mieszku włosowym. O wdrożeniu takiej terapii zawsze decyduje lekarz.

Źródła
  1. A. Kosmala i in., Łysienie telogenowe - przyczyny, diagnostyka i leczenie, „Aesthetica” 2019, nr 34, s. 20-26.
  2. L. Brzezińska-Wcisło i in., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260-266.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.