account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Medulloblastoma – jak się objawia i jak wygląda terapia?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian04.05.2024Aktualizacja: 04.05.2024

Medulloblastoma, znany również jako rdzeniak zarodkowy, jest złośliwym nowotworem mózgu, który najczęściej dotyka małe dzieci. Stanowi on najczęstszy typ złośliwego guza mózgu u dzieci poniżej 15. roku życia. Otrzymanie takiej diagnozy ze zrozumiałych względów wzbudza niepokój, ale nowoczesne metody diagnostyki i leczenia dają coraz lepsze szansę na walkę z tą chorobą. Sprawdź, jak wyglądają jej pierwsze objawy i jak wygląda terapia.


medulloblastoma-objawy-leczenie
Unsplash.com

Polecane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
 1. Medulloblastoma – co to?
 2. Czynniki ryzyka medulloblastomy
 3. Jak objawia się medulloblastoma?
 4. Jak zdiagnozować medulloblastomę?
 5. Podejrzenie medulloblastomy – do jakiego lekarza się udać?
 6. Jak wygląda leczenie medulloblastomy?
 7. Chirurgia
 8. Radioterapia
 9. Chemioterapia
 10. Medulloblastoma – jakie są rokowania?

Medulloblastoma – co to?

Medulloblastoma, znany również jako rdzeniak zarodkowy, jest złośliwym nowotworem mózgu, który najczęściej dotyczy małych dzieci, choć może występować również u osób dorosłych. Stanowi on najczęstszy typ złośliwego guza mózgu u dzieci poniżej 15. roku życia. Medulloblastoma powstaje z prymitywnych komórek neuroektodermalnych w móżdżku, czyli tej części mózgu, który kontroluje równowagę i koordynację. Jest to poważne schorzenie, podobnie jak tętniak mózgu czy choroby naczyniowe mózgu, jednak dzięki nowoczesnym metodom leczenia, szanse na wyzdrowienie są większe, niż jeszcze parę dekad temu. 

Medulloblastoma jest stosunkowo rzadkim nowotworem mózgu, stanowiącym około 20% wszystkich guzów mózgu u dzieci i 4% wszystkich nowotworów u dzieci poniżej 15 roku życia. Szacuje się, że w Polsce diagnozuje się około 500 nowych przypadków medulloblastomy u dzieci rocznie. Szczyt zachorowań przypada na dwa okresy: w wieku 3-4 lat oraz 5-9 lat.

Częstotliwość występowania medulloblastoma jest nieco wyższa u chłopców niż u dziewczynek.

Czynniki ryzyka medulloblastomy

Istnieje kilka czynników ryzyka rozwoju medulloblastomy, ale dokładna przyczyna jego powstawania nie jest do końca poznana. Do czynników ryzyka należą:

 • Zespół Gorlina – rzadkie schorzenie genetyczne, które zwiększa ryzyko wystąpienia medulloblastoma oraz innych nowotworów.

 • Ekspozycja na promieniowanie jonizujące – narażenie na tego rodzaju promieniowanie przed urodzeniem lub w dzieciństwie może nieznacznie zwiększyć ryzyko medulloblastoma;

 • Niektóre mutacje genetyczne – mutacje w niektórych genach, takich jak PTEN i SMO, mogą zwiększać ryzyko zachorowania.

Pamiętaj, że posiadanie jednego lub więcej czynników ryzyka nie oznacza, że dziecko zachoruje na medulloblastomę. 

Jak objawia się medulloblastoma?

Objawy medulloblastomy mogą się różnić w zależności od lokalizacji i wielkości guza. Do typowych symptomów należą:

 • ból głowy;

 • nudności i wymioty;

 • zawroty głowy lub chwiejność;

 • problemy z chodzeniem;

 • dwojenie widzenia;

 • zmiany słuchu;

 • problemy z mówieniem;

 • trudności z koordynacją;

 • zmiany nastroju lub zachowania.

Jak zdiagnozować medulloblastomę?

Jeśli lekarz podejrzewa medulloblastomę, z pewnością zleci szereg badań diagnostycznych, aby potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie. Do podstawowych badań należą:

 • Badanie neurologiczne – lekarz ocenia funkcje neurologiczne pacjenta, takie jak wzrok, słuch, równowaga, koordynacja i siła mięśni;

 • Badanie obrazowe mózgu – tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) mózgu pozwalają na dokładną ocenę wielkości, lokalizacji i charakteru guza.

 • Badanie płynu rdzeniowo-mózgowego (LMR) – pobranie próbki LMR i ich analiza pod mikroskopem mogą pomóc w wykryciu komórek nowotworowych.

 • Biopsja guza – w niektórych przypadkach konieczna może być biopsja guza, czyli pobranie niewielkiej próbki tkanki do badania histopatologicznego i genetycznego.

Podejrzenie medulloblastomy – do jakiego lekarza się udać?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u dziecka, pierwsze kroki skieruj do gabinetu lekarza pediatry, a jeśli problem dotyczy osoby dorosłej, właściwym lekarzem będzie internista lub specjalista medycyny rodzinnej. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa medulloblastomę, zleci podstawowe badania i skieruje dziecko lub dorosłego pacjenta do onkologa.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które zamówisz na Welbi. Otrzymasz dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz wybrane korzyści, zależne od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań (w tym laboratoryjnych). Dzięki niemu zyskasz możliwość:

 • korzystania z e-konsultacji (w pakiecie OCHRONA PLUS) lub e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD); czas oczekiwania nie będzie z reguły dłuższy niż 3 dni robocze;

 • wykonania diagnostyki (np. badań laboratoryjnych) – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań;

 • odbycia 4 wizyt domowych w ciągu roku (w pakiecie OCHRONA GOLD);

Zatroszcz się o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać dzięki pakietom ubezpieczenia. Wykupując prywatne ubezpieczenie medyczne, możesz ubezpieczyć również swoje dziecko. 

Jak wygląda leczenie medulloblastomy?

Leczenie medulloblastomy zazwyczaj obejmuje kombinację chirurgii, radioterapii i chemioterapii. Szczegółowy plan leczenia będzie zależeć od wieku pacjenta, lokalizacji i wielkości guza oraz ogólnego stanu zdrowia dziecka.

Chirurgia

Celem operacji jest usunięcie jak największej masy guza. W niektórych przypadkach usunięcie całego guza może nie być możliwe.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych. Metoda ta może być podawana przed lub po operacji.

Chemioterapia

Chemioterapia wykorzystuje leki (m.in. winkrystynę, cyklofosfamid) do niszczenia komórek nowotworowych. Środki te mogą być podawane przed lub po operacji, w zależności od wskazań i zaleceń lekarza prowadzącego.

Medulloblastoma – jakie są rokowania?

Rokowanie w medulloblastoma zależy od wielu czynników. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rokowania w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia są gorsze niż u nieco starszych pacjentów. Dzieci, u których guzy zlokalizowane są w centralnej części mózgu, mają mniejsze szanse na wyzdrowienie niż ich rówieśnicy, u których guzy zlokalizowane są w innych częściach mózgu.

Przy leczeniu pięcioletni wskaźnik przeżycia – tj. odsetek pacjentów, którzy chorowali na daną chorobę i nadal żyli pięć lat po jej zdiagnozowaniu – dla dzieci z medulloblastoma wynosi około 80%. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko średnia, a indywidualne rokowanie dla każdego dziecka będzie się różnić.

Źródła
 1. A. Jeziorski, Onkologia Podręcznik dla pielęgniarek, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2024.
 2. P. Anderson i in., Najnowsze metody leczenia nowotworów. Źródło wiedzy dla każdego, kto szuka pomocy przy leczeniu raka, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
 3. A. Deptała, Onkologia w praktyce, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2006.
 4. Medulloblastoma: Diagnosis and Treatment, https://www.cancer.gov/rare-brain-spine-tumor/tumors/medulloblastoma [dostęp 04.2024].

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.