account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Stłuczenie mózgu – przyczyny, objawy, rozpoznanie

Olga Dąbska11.04.2024Aktualizacja: 11.04.2024

Stłuczenie mózgu to uszkodzenie, do którego doszło w wyniku zamkniętego urazu głowy. Oznacza to, że nie doszło do przerwania ciągłości czaszki i bezpośredniego zranienia mózgu. Poznaj możliwe przyczyny stłuczenia mózgu. Sprawdź, jakie objawy mogą towarzyszyć temu urazowi. Na podstawie jakich badań lekarz rozpoznaje stłuczenie mózgu?


stluczenie-mozgu-czym-sie-objawia
Pixabay.com

Polecane

skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
Spis treści
 1. Przyczyny stłuczenia mózgu
 2. Objawy stłuczenia mózgu
 3. Zapewnij sobie pomoc na czas choroby
 4. Rozpoznawanie stłuczenia mózgu
 5. Stłuczenie mózgu – leczenie

Przyczyny stłuczenia mózgu

Stłuczenie mózgu to obok wstrząśnienia jeden z częstszych rodzajów urazowych uszkodzeń tego organu, zwanych też urazami wewnątrzczaszkowymi. Eksperci określają w ten sposób uszkodzenie mózgu, do którego doszło w wyniku działania zewnętrznej siły (urazu). Urazy powstają na skutek bezpośredniego uderzenia bądź pośrednio w konsekwencji gwałtownego zadziałania sił przyspieszenia lub hamowania. Najczęściej stłuczeniu ulegają płaty: czołowy, skroniowy i potyliczny. Za najbardziej niebezpieczne eksperci uważają stłuczenie pnia mózgu.

Wśród jednych z częstszych przyczyn stłuczenia mózgu wymieniane są:

 • wypadki komunikacyjne;

 • upadki z wysokości;

 • przypadkowe uderzenia (np. w żyrandol, stół, podczas uprawiania sportu);

 • bójki i inne formy przemocy fizycznej.

Stłuczenie tego organu to pierwotny uraz, który należy do tzw. uszkodzeń zamkniętych. Jednak w jego wyniku rozwinąć się może wtórny uraz mózgu. Stanowi on konsekwencję niedokrwienia i niedotlenienia, co tylko pogłębia powstałe pierwotnie uszkodzenie mózgu. Dodatkowo w efekcie urazu zamkniętego rozwinąć mogą się zmiany w miejscach odległych od miejsca obrażenia. Są one efektem tzw. odbicia, czyli bezwładnego przemieszczenia mózgu w czaszce i uderzenia o krawędzie kości podstawy czaszki.

Objawy stłuczenia mózgu

Rodzaj i intensywność objawów stłuczenia mózgu zależy od siły czynnika, który wywołał uraz. Obszar stłuczenia zwykle powiększa się w ciągu doby, a czasami nawet kilku dni po urazie. Najczęściej występującą dolegliwością są zaburzenia świadomości lub zaburzenia pamięci – w łagodnych przypadkach mogą trwać kilka sekund, a w ciężkich utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Poszkodowany skarży się na zawroty oraz ból głowy i oczu. Częstym objawem stłuczenia mózgu są nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, objaw Babińskiego (odruchowe wyprostowanie dużego palca u nogi z jego zgięciem grzbietowym). Małe stłuczenia mogą być też bezobjawowe.

W ciężkich przypadkach konsekwencją stłuczenia mózgu mogą być niedowłady lub porażenie kończyn, zaburzenia mowy, uszkodzenie nerwów czaszkowych, otępienie, objawy rzekomonerwicowe – zmiany zachowania, drażliwość, zaburzenia snu, zmęczenie. Zdarza się, że poszkodowany traci przytomność, ale nie od razu po urazie, tylko po jakimś czasie i to na dłuższy okres (nawet kilku godzin). Miejsca stłuczenia mogą ulec ukrwotocznieniu, co wiąże się z ryzykiem powstania krwiaków. Obserwuje się wówczas pogorszenie ogólnego stanu klinicznego. Zazwyczaj dolegliwości narastają stopniowo w ciągu tygodni. Przeważnie są to: apatia, senność, bóle głowy, spowolnienie psychoruchowe, objawy otępienne, rzadziej napady padaczkowe.

 • Sprawdź, kiedy może dojść do zasłabnięcia i jakie objawy temu towarzyszą.

Zapewnij sobie pomoc na czas choroby

Stłuczenia mózgu i innych urazów czaszkowych nie wolno bagatelizować. Niebezpieczne są zarówno ich objawy, jak i możliwe konsekwencje. Zapewnij sobie szybki dostęp do lekarzy i badań, kupując Polisę Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. W ramach miesięcznej składki już od 69 zł zyskasz możliwość umówienia się na konsultację z lekarzem rodzinnym i minimum 14 innymi specjalistami, w tym neurologiem. Forma konsultacji oraz liczba dostępnych specjalistów różni się w zależności od tego, który z trzech pakietów wybierzesz. Na konsultację z lekarzem rodzinnym będziesz czekać nie dłużej niż 24 godziny, a ze specjalistą – przeważnie nie więcej niż 3 dni robocze.

Oprócz tego w każdym pakiecie jest lista badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, które zrobisz bez dodatkowych opłat i czekania w długich kolejkach, np. w pakiecie OCHRONA GOLD jest ich łącznie niemal 300.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może wesprzeć Cię w dochodzeniu do zdrowia, gdy będziesz tego potrzebować.

Rozpoznawanie stłuczenia mózgu

Podstawą oceny urazu czaszkowo-mózgowego jest szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski. Podczas niego specjalista pyta m.in. o mechanizm zdarzenia, doświadczane objawy, towarzyszące choroby i historię medyczną. Następnie przechodzi do badania przedmiotowego, które powinno obejmować badanie neurologiczne, w tym ocenę nerwów czaszkowych, prawidłowej siły mięśniowej i koordynacji, a także badanie źrenic, głowy, kręgosłupa i uszu. Podczas badania neurologicznego lekarz szuka przede wszystkim oznak zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, czyli wymiotów, objawów ogniskowych, zaburzeń świadomości, bólu głowy, nudności. Późnymi objawami są: spowolnienie pracy serca (bradykardia), nieregularny tor oddychania, podwyższone ciśnienie tętnicze. Do oceny stopnia nasilenia uszkodzenia mózgu lekarz wykorzystać może specjalne skale, w tym m.in. Skalę Śpiączki Glasgow czy Skalę Amnezji Pourazowej Westmead. Cennych informacji dostarczają badania obrazowe. Zazwyczaj wykonuje się tomografię komputerową. Stłuczenie mózgu widoczne jest na zdjęciach jako ogniska stłuczenia. W przypadku konieczności dalszej diagnostyki pacjenta kieruje się na rezonans magnetyczny. Badanie to pozwala na ocenę niedokrwienia mózgu, ognisk martwiczych czy uszkodzeń aksonalnych.

Stłuczenie mózgu – leczenie

Pacjent z rozpoznanym stłuczeniem mózgu wymaga zazwyczaj hospitalizacji. Czas pobytu w szpitalu zależy od stopnia uszkodzenia tkanek tego organu. Uszkodzone tkanki obumierają, a krew wchłania się powoli (nawet kilka tygodni). Stosuje się leczenie objawowe, w zależności od potrzeb podaje się m.in. środki uspokajające, przeciwgorączkowe, przeciwpadaczkowe, na nadciśnienie tętnicze lub przeciwbólowe. Jeżeli doszło do obrzęku mózgu, podejmowane jest leczenie przeciwobrzękowe (leki, a w ciężkich przypadkach zabieg). Jeśli rozwinął się krwiak, konieczna okazać się może interwencja chirurgiczna. Eksperci zwracają uwagę, że późne krwiaki pojawiają się nawet 30 dni po urazie głowy. W leczeniu przewlekłym kluczowe są rehabilitacja i opieka neuropsychologiczna.

Źródła
 1. E. Bućko, P. Sosnowska-Sienkiewicz, P. Lebioda i wsp., Postępowanie z pacjentem pediatrycznym z urazem głowy w szpitalnym oddziale ratunkowym dla dorosłych, „Polski Przegląd Chirurgiczny” 2023, t. 95, nr 2, s. 39–45.
 2. A. Kubik, Obrażenia czaszkowo-mózgowe. Diagnostyka różnicowa i postępowanie ratownika medycznego, „Ostry Dyżur” 2017, t. 10, nr 2, s. 55–63.
 3. A. Radek, M. Radek, Urazy czaszkowo-mózgowe, „Neurologia po Dyplomie” 2016, nr 1, https://podyplomie.pl/neurologia/20561,urazy-czaszkowo-mozgowe [dostęp: 27.10.2023].
 4. J. Tyrak, Postępowanie w urazach czaszkowo-mózgowych, „Anestezjologia i Ratownictwo” 2017, nr 11, s. 412–431.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.