account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Mioglobina – czym jest? Jakie funkcje pełni w organizmie?

Marta Drzazgalek. Wiktor Trela05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Mioglobina jest ważnym białkiem występującym w mięśniach poprzecznie prążkowanych, w tym mięśniach szkieletowych oraz sercu. Pełni ona kluczową rolę w magazynowaniu tlenu w komórkach mięśniowych, umożliwiając im produkcję energii potrzebnej do skurczu. Sprawdź, jakie są funkcje mioglobiny, jakie jest jej znaczenie dla mięśni i kiedy warto skontrolować jej poziom.


mioglobina-funkcja-znaczenie
Unsplash.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Spis treści
  1. Mioglobina – co to takiego?
  2. Jakie funkcje pełni mioglobina?
  3. Znaczenie mioglobiny dla mięśni
  4. Kiedy należy zbadać poziom mioglobiny?
  5. Badanie poziomu mioglobiny
  6. Normy dla mioglobiny
  7. Poziom mioglobiny a dieta

Mioglobina – co to takiego?

Mioglobina to białko globularne obecne w komórkach mięśniowych. Jej główną funkcją jest magazynowanie cząsteczek tlenu. Mioglobina składa się z pojedynczego łańcucha polipeptydowego, który jest podobny w strukturze do hemoglobiny. Jednak w przeciwieństwie do hemoglobiny, mioglobina jest białkiem nieswoistym narządowo i występuje zarówno w mięśniach poprzecznie prążkowanych szkieletowych, jak i w mięśniu sercowym.

Jakie funkcje pełni mioglobina?

Główną funkcją mioglobiny jest magazynowanie tlenu w komórkach mięśniowych. Podczas intensywnego wysiłku, gdy zapotrzebowanie na tlen przekracza dostępność, mioglobina uwalnia zgromadzony tlen, dostarczając go do mitochondriów komórkowych. Tam tlen jest wykorzystywany do produkcji energii niezbędnej do skurczu mięśni. Dzięki temu mioglobina odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu wydolności mięśni podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Oprócz tego mioglobina może wiązać wolne rodniki, czyli szkodliwe cząsteczki, które mogą uszkodzić komórki. W ten sposób – podobnie jak przeciwutleniacze (antyoksydanty) – chroni mięśnie przed stresem oksydacyjnym.

Znaczenie mioglobiny dla mięśni

Mioglobina umożliwia dostarczanie tlenu do mięśni w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na tlen jest wysokie, a przepływ krwi ograniczony. Dzięki temu mięśnie są w stanie produkować energię potrzebną do skurczu, nawet w warunkach niedoboru tlenu. Mioglobina pełni również rolę w ochronie mięśni przed uszkodzeniami wywołanymi niedotlenieniem.

Chociaż poziom mioglobiny we krwi może wzrosnąć w odpowiedzi na stan zapalny, nie jest ona klasyfikowana jako białko ostrej fazy (np. CRP). 

Mioglobina jest bardziej swoistym markerem uszkodzenia mięśni. Wysoki poziom mioglobiny we krwi może wskazywać na:

  • Zawał mięśnia sercowego – czyli nagłe niedokrwienie mięśnia sercowego, które może prowadzić do jego uszkodzenia lub martwicy. Mioglobina uwalnia się z uszkodzonych mięśni sercowych do krwiobiegu i może być wykryta w badaniu krwi w ciągu kilku godzin od zawału;

  • Urazy mięśni – urazy mechaniczne, takie jak uderzenia, upadki i nadmierny wysiłek fizyczny również mogą prowadzić do uszkodzenia mięśni i wzrostu poziomu mioglobiny we krwi.

  • Choroby mięśni – Niektóre choroby mięśni, takie jak miopatia rabdomioliza, kardiomiopatia mogą powodować rozpad mięśni i uwalnianie mioglobiny do krwiobiegu.

Kiedy należy zbadać poziom mioglobiny?

Wskazaniem do badania poziomu mioglobiny są następujące objawy:

  • ból mięśni, 

  • osłabienie mięśni, 

  • ciemny mocz (tzw. mocz barwy herbaty)

  • nudności i wymioty. 

Lekarz może zlecić badania krwi w celu sprawdzenia poziomu mioglobiny i innych markerów uszkodzenia mięśni.

Chcesz mieć łatwy dostęp do profilaktycznych badań i sprawdzać swój stan zdrowia zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz? Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić za pośrednictwem Welbi, nie tylko szybko zbadasz krew, ale w ciągu 3 dni roboczych skonsultujesz się z lekarzem specjalistą, a jeszcze tego samego dnia z lekarzem POZ.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie zyskasz także:

  • konsultacje ze specjalistami (w tym z kardiologiem, ponieważ nieprawidłowy poziom mioglobiny może wskazywać na problemy o podłożu kardiologicznym) zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych bez skierowania,

  • dostęp do diagnostyki obrazowej, w tym RTG i tomografii komputerowej – łącznie 121 rodzajów badań obrazowych,

  • dostęp do 152 badań laboratoryjnych (np. morfologii, CRP),

  • możliwość skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza),

  • możliwość skorzystania z 4 wizyt domowych w ciągu roku.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych pakietach. Korzystaj z usług po opłaceniu pierwszej składki.

Badanie poziomu mioglobiny

Badanie poziomu mioglobiny może być zalecane przez lekarza w celu oceny stanu mięśni lub diagnozy możliwych uszkodzeń mięśniowych. Najczęściej wykonywanym testem jest oznaczenie stężenia mioglobiny we krwi. Przed badaniem pacjent powinien być odpowiednio przygotowany, np. powinien czasowo powstrzymać się przed wykonywaniem intensywnego wysiłku fizycznego i na kilka godzin przed pobraniem krwi nie spożywać posiłków.

Badanie poziomu mioglobiny polega na pobraniu próbki krwi od pacjenta, która jest następnie analizowana w laboratorium. Wysoki poziom mioglobiny może świadczyć o obecności uszkodzeń lub stanach zapalnych mięśni. Natomiast niski poziom mioglobiny natomiast może być związany z niedoborem tego białka lub innymi czynnikami. Lekarz dokładnie oceni wyniki badań mioglobiny w kontekście objawów pacjenta, innych wyników badań i historii choroby.

Pamiętaj, że wyniki badań interpretuje lekarz, biorąc pod uwagę twój stan zdrowia i pozostałe wyniki badań.

Normy dla mioglobiny

Normy dla stężenia mioglobiny we krwi mogą się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium. Przykładowe normy wynoszą od 25 do 72 ng/ml dla mężczyzn i od 17 do 52 ng/ml [1] dla kobiet. Warto jednak pamiętać, że normy te są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od czynników takich jak wiek, płeć, stan zdrowia.

Poziom mioglobiny a dieta

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. Dehydratacja może zwiększać ryzyko uszkodzenia mięśni, co może prowadzić do wzrostu poziomu mioglobiny we krwi. Dlatego pij dużo wody, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego lub w upalne dni. Dieta korzystna dla mięśni, powinna być bogata w przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Ich źródłem są owoce, warzywa, orzechy i nasiona. Białko zwierzęce jak również roślinne białko wegańskie są niezbędne do budowy i naprawy mięśni. Spożywanie wystarczającej ilości białka może pomóc zmniejszyć ryzyko uszkodzenia mięśni. Dobrym źródłem białka są mięso, ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe i orzechy.

Źródła
  1. A.Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
  2. L. Hyla-Klekot i in., Badania laboratoryjne. Zakres i interpretacja, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  3. W.G. Guder i in., Próbki od pacjenta do laboratorium. Wpływ zmienności przedanalitycznej na jakość wyników badań laboratoryjnych, MedPharm, Wrocław 2019.
  4. R. Caquet, 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać. Jak interpretować, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
  5. G. Rozenberg, Przypadki w hematologii laboratoryjnej, Edra Urban & Partner, Wrocław 2013.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.