account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Charakterystyka muchomora sromotnikowego i objawy zatrucia

Paulina Bulek15.02.2023Aktualizacja: 15.02.2023

Muchomor sromotnikowy należy do najbardziej trujących grzybów, jakie można spotkać w polskich lasach. Jeden grzyb jest w stanie zabić kilka osób. Łatwo go pomylić z kanią, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania, by muchomor sromotnikowy nie dostał się do naszego koszyka.


muchomor-sromotnikowy-jak-wyglada-objawy-zatrucia
pixabay.com

Polecane

cholesterol-jak-go-obnizyc-jaka-diete-stosowac
Odżywianie
1 min.
Jak obniżyć cholesterol? Wskazane i zakazane produkty, zasady zdrowego odżywiania
14.05.2021
dieta-na-wrzody-zoladkowe-co-mozna-jesc
Odżywianie
1 min.
Poznaj zasady diety na wrzody żołądka. Co można jeść, a czego należy unikać?
10.05.2022
dieta-bez-weglowodanow-co-jesc-jakie-sa-zasady
Odżywianie
1 min.
Dieta bez węglowodanów - co jeść? Jakie są zasady?
29.10.2021
dieta-w-zespole-jelita-drazliwego-co-jesc-jadlospis
Odżywianie
2 min.
Dieta w zespole jelita drażliwego – co jeść? Jadłospis
24.01.2022
Spis treści
  1. Jak wygląda muchomor sromotnikowy? Charakterystyka
  2. Jak działa muchomor sromotnikowy?
  3. Muchomor sromotnikowy – pierwsza pomoc po spożyciu

Jak wygląda muchomor sromotnikowy? Charakterystyka

Muchomor sromotnikowy, nazywany również zielonawym, odpowiada za śmiertelne zatrucia grzybami na całym świecie. Znajduje się w czołówce grzybów trujących razem z: muchomorem jadowitym, muchomorem plamistym, borowikiem szatańskim, maślanką wiązkową czy piestrzenicą kasztanowatą.

Osoba, która spożyje muchomora sromotnikowego, jest narażona na ciężkie zatrucie, które niestety może doprowadzić do śmierci – nawet pomimo wdrożonego leczenia. Ludzki organizm nie potrafi poradzić sobie z rozkładem toksyn znajdujących się w tym grzybie. Najczęściej dochodzi do niewydolności wielonarządowej.

Muchomora sromotnikowego można znaleźć w polskich lasach zarówno iglastych, jak i liściastych. Najczęściej wyrasta pod sosnami, świerkami, dębami, bukami, grabami czy nawet leszczynami i kasztanowcami. Ma całkiem przyjemny aromat i miły smak, wabi owady i ślimaki. Są one odporne na toksyny muchomora sromotnikowego. Niestety to bywa zwodnicze dla ludzi. Widząc, że ślimak czy owad konsumują grzyba i nic im nie jest, można dojść do błędnego przekonania, że człowiekowi również nie zaszkodzi.

Zanim pójdziesz na grzyby, zapoznaj się dobrze z tym, jak wygląda muchomor sromotnikowy, a jak gołąbek zielonawy, gąska zielonka czy czubajka kania. Te grzyby są bardzo podobne do trującego muchomora. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący, czy nie, lepiej go nie zbierać.

Muchomor sromotnikowy ma na trzonie pod kapeluszem wyraźny pierścień, który przypomina nieco kołnierz. Na dole trzon zakończony jest bulwą, która mieści się w pochewce.

Grzyb najczęściej ma średnicę około 10 cm. Gdy jest młody, jego kapelusz jest półkolisty. W miarę rozwoju zmienia kształt na postać dzwonu, a gdy w pełni dojrzeje, kapelusz staje się rozpostarty. Najczęściej jest on koloru białozielonego z jaśniejszymi brzegami lub z odcieniami białego, brązowego, żółtego i szarego. Da się go obrać ze skóry, która zbudowana jest z ułożonych w sposób promienisty włókien. Charakterystyczną cechą jest to, że blaszki muchomora sromotnikowego są białe, a gdy grzyb jest już w pełni dojrzały, mogą zmienić odcień na żółtawy.

Trzon muchomora sromotnikowego ma najczęściej około 10 cm wysokości. Natomiast grubość jego nóżki dochodzi nawet do 2 cm. Trzon jest walcowaty w białym kolorze z odcieniami żółci lub zieleni. Sam miąższ muchomora jest biały. Nie zmienia koloru, gdy zostanie uszkodzony. Pomimo miłego aromatu i smaku nie należy go spożywać ani nawet próbować, gdyż może mieć to tragiczne skutki dla zdrowia i życia.

Jak działa muchomor sromotnikowy?

Muchomor sromotnikowy jest bardzo groźny. Trucizna zawarta w jednym grzybie może zabić kilka dorosłych osób. Zawiera on w sobie 12 różnych toksyn, z czego 2 są zabójcze dla człowieka. Zostały one podzielone na 3 grupy: fallotoksyny, amatoksyny oraz wirotoksyny. Młodsze grzyby zawierają mniejsze stężenie substancji trujących, a starsze większe.

Ryzyko śmierci po spożyciu muchomora sromotnikowego sięga nawet 50%. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości może być zabójcze. Toksyny, które zawiera muchomor sromotnikowy, uszkadzają poważnie serce, wątrobę i nerki.

Pierwszymi objawami zatrucia muchomorem sromotnikowym są: bóle brzucha, wymioty i wodnista biegunka. Najczęściej pojawiają się 8 godzin po konsumpcji. Zwodnicze może być to, że po 48 godzinach objawy ustępują. Niestety, toksyny działają w utajeniu i po przejściu tego etapu zatrucie organizmu rozwija się błyskawicznie. Alfa-amanityna, spożyta nawet w bardzo małej ilości, może uszkodzić wątrobę i inne narządy. Zaczynają pojawiać się u chorego zawroty, ból głowy i problemy z oddychaniem, tętno przyspiesza. Może dojść do zaburzenia świadomości, a nawet do utraty przytomności. Toksyny zawarte w grzybie uszkadzają coraz bardziej narządy wewnętrzne. Najczęściej do zgonu dochodzi po 3 dniach. W przypadku lżejszego zatrucia śmierć może przyjść dopiero po 2 tygodniach.

Muchomor sromotnikowy – pierwsza pomoc po spożyciu

Bardzo istotne jest, by po spożyciu muchomora sromotnikowego znaleźć się jak najszybciej pod opieką personelu medycznego. Tylko w ten sposób osoba, która zjadła muchomora, ma realne szanse, aby przeżyć. Dzięki obecnym metodom leczenia śmiertelność po zatruciu muchomorem sromotnikowym zmniejszyła się o 15%. Niestety, nawet jeżeli uda się przeżyć, trzeba zmagać się z bolesnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak trwałe uszkodzenie wątroby czy innych narządów.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym leczy się na trzy sposoby:

  • poprzez podanie środków farmakologicznych,

  • poprzez próby oczyszczania organizmu z toksyn grzyba,

  • poprzez przeszczepienie wątroby.

Najważniejsze jest poprawne postawienie diagnozy. Często chory nie łączy swojego stanu ze spożyciem grzybów ze względu na opóźnione wystąpienie dolegliwości. Jest to kluczowe, by lekarz mógł określić, jaki grzyb został zjedzony, i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Niestety nie istnieje konkretne antidotum na amatoksynę. Nie ma też jednej skutecznej metody leczenia zatrucia tą toksyną. Konieczne są działania, takie jak: podanie środków wspomagających, płukanie przewodu pokarmowego, detoksykacja, przeszczep wątroby czy chemioterapia. Możliwe jest też przeprowadzenie dializ pozaustrojowych, które mają na celu poprawienie funkcjonowania wątroby.

Podejmuje się próby leczenia sylibininą. Nie ma jednak badań klinicznych, które dałyby miarodajne wyniki. Podawanie dożylne sylibininy pomaga chronić wątrobę i ogranicza wchłanianie amatoksyny przez ten narząd. Gdy usunie się ją z organizmu, da to szansę wątrobie na zregenerowanie się. W innym przypadku konieczna jest transplantacja narządu.

Źródła
  1. I. Jankowska i in., Diagnostyka i leczenie zatrucia muchomorem sromotnikowym, „Postępy Nauk Medycznych” t. XXIII, nr 1, 2010.
  2. T. Ferenc i in., Zatrucia muchomorem sromotnikowym (Amanita phalloides), „Medycyna Pracy” 60(5), 2009.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
hummus-co-to-jest-jak-wyglada-jak-go-zrobic
Odżywianie
1 min.
Dlaczego warto jeść hummus?
26.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.