account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Jak wygląda muchomor jadowity i czy jest trujący?

Paulina Bulek30.03.2023Aktualizacja: 01.05.2023

Muchomor jadowity jest bardzo trującym grzybem i może doprowadzić do śmierci człowieka. Jest gatunkiem zagrożonym wymarciem.


muchomor-jadowity-jak-wyglada-objawy-zatrucia
pixabay.com

Polecane

dieta-bez-weglowodanow-co-jesc-jakie-sa-zasady
Odżywianie
1 min.
Dieta bez węglowodanów - co jeść? Jakie są zasady?
29.10.2021
jakie-sa-efekty-spozywania-regularnych-posilkow
Odżywianie
1 min.
Poznaj efekty regularnego spożywania posiłków
25.05.2022
dieta-na-stawy-co-jesc-aby-je-wzmocnic
Odżywianie
2 min.
Dieta na stawy - co jeść, aby je wzmocnić?
24.01.2022
dieta-dobra-dla-zebow-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Dieta dobra dla zębów – co jeść, a czego unikać, żeby mieć zdrowe zęby
04.11.2021
Spis treści
  1. Jak wygląda muchomor jadowity? Charakterystyka
  2. Jak muchomor jadowity wpływa na organizm człowieka?
  3. Jak odróżnić muchomora jadowitego od pieczarki polnej?

Jak wygląda muchomor jadowity? Charakterystyka

Muchomor jadowity nazywany jest również muchomorem białym, bedłką pstrokatą czy muchomorem cętkowanym. Podobnie jak grzyby: olszówka, muchomor plamisty, strzępiak ceglasty czy piestrzenica kasztanowata, jest on zaliczany do grzybów trujących. Trujące toksyny, które są zawarte w muchomorze jadowitym, prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby. Może on doprowadzić do śmierci człowieka.

Muchomor jadowity jest raczej rzadko występującym grzybem. Co ciekawe, znajduje się pod ochroną. Jest gatunkiem, któremu grozi wymarcie. Został wpisany na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski. Znajduje się również na podobnej liście w Holandii i też jest tam gatunkiem zagrożonym. Dlatego dobrze jest nauczyć się go rozpoznawać, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i życiu, a także nie doprowadzić do zniknięcia z powierzchni Ziemi tego zagrożonego wymarciem grzyba.

Muchomora jadowitego można spotkać w lasach od lipca do października. Rośnie przede wszystkim w rejonach górskich pod sosnami i świerkami. Rzadko spotyka się go w lasach mieszanych i liściastych. Jeśli już tam się pojawi, to pod bukami lub pod brzozami. Ewentualnie można spotkać go też na terenie bagiennym. Rośnie zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Lubi gleby kwaśne i wilgotne.

Muchomor jadowity osiąga średnicę kapelusza od 6 do 10 cm. Gdy grzyb jest młody, jego kapelusz układa się w kształt dzwonka lub stożka. Dorosły grzyb ma rozłożysty kapelusz z garbem na środku. Jego brzeg jest nieregularny, ostry i podwinięty. Kapelusz jest gładki. Niektóre okazy mają na jego powierzchni duże, nieregularne łatki.

Nóżka muchomora jadowitego, zwana trzonem, ma najczęściej od 7 do 15 cm wysokości. Jej grubość osiąga od 1 do 2 cm. Nóżka młodych grzybów jest w kształcie cylindryczna. Starsze osobniki mają smukły trzon, na dole bulwiasty. Jego podstawa znajduje się w błoniastej pochwie. Nóżka grzyba zwęża się ku górze. Ma biały kolor i jest pokryta gęstymi, dużymi łuskami.

Muchomor jadowity ma od spodniej części kapelusza blaszki. Są one koloru białego. Czasami pojawia się na nich kremowy odcień. Są one gęsto ułożone i nie trzymają się przy trzonie. Ich brzegi są postrzępione. Kolor miąższu muchomora jadowitego jest biały i nie zmienia się pod wpływem uciskania. W smaku jest łagodny, ale ma duszący i nieprzyjemny zapach.

Muchomora jadowitego można pomylić z innymi grzybami, m.in.: z muchomorem sromotnikowym, muchomorem wiosennym, a także z młodymi pieczarkami.

Jak muchomor jadowity wpływa na organizm człowieka?

Muchomor jadowity jest bardzo niebezpiecznym grzybem. Jego spożycie prowadzi do śmiertelnego zatrucia, podobnie jak w przypadku muchomora sromotnikowego.

Trującymi toksynami odpowiadającymi za zatrucia muchomorem jadowitym są oligopeptydy, takie jak fallotoksyny oraz amatoksycyny. Prowadzą one do zatrucia cytotropowego organizmu, w wyniku którego ulegają uszkodzeniu wątroba i nerki.

Zatrucie muchomorem jadowitym jest bardzo podobne do zatrucia muchomorem sromotnikowym. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się dopiero od 8 do 40 godzin od spożycia tego muchomora. Są to najpierw bóle brzucha, wymioty i biegunka. W ich następstwie dochodzi do odwodnienia organizmu. Pojawia się bardzo silne pragnienie. Dochodzi do kurczów mięśni, a także do zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia i pracy serca. Następnie stan osoby z zatruciem się poprawia. Jest to stan bardzo złudny i przemijający, gdyż po kilku dniach dochodzi do załamania zdrowia i nieodwracalnego uszkodzenia wątroby i nerek. 

Najczęściej w ciągu 4–9 dni dochodzi do zgonu z powodu wystąpienia uszkodzenia narządów i niewydolności wielonarządowej. Bardzo ważna jest jak najszybsza pomoc lekarska w przypadku spożycia muchomora jadowitego.

Jak odróżnić muchomora jadowitego od pieczarki polnej?

Pieczarkę polną można łatwo pomylić z muchomorem jadowitym. Oba grzyby mają białe, stożkowate kapelusze. Podstawową różnicą między nimi jest kolor blaszek. Blaszki muchomora jadowitego są białe, natomiast dorosła pieczarka polna ma blaszki brązowe. Największy problem stanowi odróżnienie młodych pieczarek od muchomora jadowitego. Młode pieczarki mają blaszki szare lub różowe, ale niestety wiele osób myli je z muchomorem jadowitym. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zbierać tylko dorosłe okazy pieczarek polnych, które mają wyraźnie ciemnobrązowe blaszki. Muchomor jadowity bez względu na wiek zawsze ma białe blaszki, a dodatkowo skórzastą pochwę przy bulwie nóżki.

Źródła
  1. H.E. Laux, Grzyby jadalne oraz ich trujące sobowtóry, Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1995.
  2. H.E. Laux, Atlas grzybów jadalnych i trujących, Wydawnictwo RM, 2014.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
dieta-przy-reumatoidalnym-zapaleniu-stawow-rzs
Odżywianie
1 min.
Dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawów – co jeść, a czego unikać?
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.