account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Badanie prostaty – jak przebiega? Jak się przygotować?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Szacuje się, że u ponad połowy mężczyzn po 50. roku życia diagnozowany jest łagodny przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty. Nie każda nieprawidłowość w tym obszarze musi oznaczać raka prostaty, a patologiczne zmiany wykryte we wczesnym stadium nie muszą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia. Profilaktyka chorób układu moczowo-płciowego jest bardzo ważna, a badanie prostaty to jeden z jej obowiązkowych elementów. Każdy mężczyzna po przekroczeniu 45. roku życia powinien regularnie odwiedzać gabinet urologa. Sprawdź, jak wygląda badanie gruczołu krokowego i jak się do niego przygotować.


na-czym-polega-badanie-prostaty-charakterystyka
Pixabay.com

Polecane

skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
Spis treści
  1. Prostata – kto powinien ją badać i jak często?
  2. Badanie prostaty – do jakiego lekarza się udać?
  3. Jak wygląda badanie prostaty?
  4. Jak przygotować się do badania prostaty?
  5. Badanie prostaty z krwi – kiedy należy wykonać?

Prostata – kto powinien ją badać i jak często?

Prostata, inaczej zwana gruczołem krokowym lub sterczem, to element męskiego układu moczowo-płciowego. Odpowiada on za wytwarzanie mętnej, białej wydzieliny – wchodzącej w skład spermy – w której znajdują się i są odżywiane plemniki. Gruczoł krokowy znajduje się w miednicy mniejszej, za pęcherzem moczowym. Pod względem kształtu i rozmiaru możemy porównać ją do kasztana lub orzecha włoskiego. Przez omawiany gruczoł przechodzi część cewki moczowej, więc gdy prostata powiększy się, powstaje ucisk i pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. 

Na przerost prostaty cierpi ok. 50% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Statystyki pokazują również, że w Polsce ok. 18 tys. mężczyzn choruje na nowotwór prostaty, a co trzeci przypadek okazuje się śmiertelny. Jeśli ukończyłeś 45 lat, umów się raz w roku na rutynowe badania prostaty. Zwróć szczególną uwagę na profilaktykę, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki zachorowania na raka gruczołu krokowego lub Twoi krewni zmagali się z przerostem prostaty. 

  • Sprawdź, jakie schorzenia wymienia się wśród chorób prostaty – jak się objawiają i na czym polega leczenie

Badanie prostaty – do jakiego lekarza się udać?

Badanie prostaty odbywa się w gabinecie urologa, czyli specjalisty w zakresie diagnozowania i leczenia chorób układu moczowo-płciowego. Do tego lekarza zgłoś się zarówno wtedy, gdy zmagasz się z nietrzymaniem moczu, jak i w przypadku problemów z erekcją. Zbadanie gruczołu krokowego wymaga wizyty stacjonarnej. Urolog online pomoże Ci natomiast zinterpretować wyniki badania krwi w kierunku antygenu PSA – czynnika pomocnego w diagnozie nieprawidłowości w obrębie stercza.

Nie chcesz czekać w długich kolejkach? Zależy Ci na szybkiej konsultacji urologicznej w nowoczesnej placówce medycznej? Wybierz jeden z pakietów w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi. Od 119 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA COMPLEX możesz uzyskać dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy pierwszego kontaktu i 29 specjalistów, w tym urologa. Czas oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego i internisty do 24 godziny, a z innymi specjalistami skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych.

Opłacając miesięczną składkę, będziesz mieć możliwość wykonania ponad 200 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy, w tym badania PSA.

Co więcej, raz do roku będziesz mógł wykonać profilaktyczny przegląd zdrowia, który w wersji dla mężczyzn obejmuje konsultację kardiologiczną, lipidogram i EKG.

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu, np. OCHRONA COMPLEX, i dowiedz się, z jakich usług medycznych będziesz mógł skorzystać i jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może pomóc Ci zachować zdrowie na dłużej lub wrócić do pełni sił.

Jak wygląda badanie prostaty?

Badanie prostaty wykonywane jest per rectum, czyli przez odbyt. Urolog wkłada palec w jednorazowej rękawiczce do odbytnicy i palpacyjnie ocenia wielkość gruczołu krokowego i nieprawidłowości w jego obrębie. Podczas badania, trwającego ok. kilkanaście sekund, pacjent leży na boku lub podpiera się na łokciach i kolanach. Na początku lekarz patrzy, jak wygląda odbyt, a następnie nawilża palec specjalnym żelem i wprowadza go do odbytu. Substancja ta zmniejsza fizjologiczny opór podczas czynności, jakie musi wykonać urolog i sprawia, że badanie nie jest bolesne. Wielu pacjentów określa je jako nieprzyjemne, jednak nie powinno powodować ono dolegliwości bólowych. 

  • Sprawdź też, jak diagnozowane są inne dolegliwości układu moczowego, np. rak cewki moczowej

Jak przygotować się do badania prostaty?

Omawiane badanie nie wymaga specjalnych przygotowań i wcześniejszych badań. Przed jego wykonaniem specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Nie musisz być na czczo i nie ma konieczności wykonywania lewatywy przed wizytą u lekarza. Dla własnego komfortu zadbaj o higienę intymną, choć nie musi ona obejmować skomplikowanych zabiegów, np. usuwania włosów z okolic odbytnicy. Po zakończonym badaniu dostaniesz od lekarza ligninę, którą oczyścisz badany obszar z żelu. 

Badanie prostaty z krwi – kiedy należy wykonać?

Jeżeli badanie prostaty per rectum wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz zaleci dalszą diagnostykę na czele z badaniem krwi oceniającym stężenie PSA (ang. Prostate Specific Antigen), czyli antygenu sterczowego. W diagnostyce laboratoryjnej służy on do wykrywania oraz monitorowania przebiegu raka prostaty czy diagnozowania łagodnych przerostów gruczołu krokowego. Wynik badania prezentowany jest w jednostce ng/ml (nanogram na mililtr), a o podwyższonym (nieprawidłowym) stężeniu PSA mówimy, gdy mieści się on w przedziale 2–4 ng/ml [3]. Pamiętaj, że interpretacja wyniku to zadanie urologa, z którym skonsultujesz się w ramach wizyty stacjonarnej lub teleporady. 

Źródła
  1. M. Stengler, Zdrowa prostata, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021.
  2. E. Sklianskaja, Prostata – diagnoza i leczenie, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2021.
  3. T. Drewa i in., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  4. P. Wiechno, Rak stercza – Współczesne spojrzenie, PZWL Wydanictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
  5. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, Rak prostaty – czy warto się badać?, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-prostaty-czy-warto-sie-badac [28.10.2023].

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.