account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Choroba niedokrwienna serca – co warto wiedzieć?

Emilia Kruszewska08.04.2024Aktualizacja: 08.04.2024

Choroba niedokrwienna serca rozwija się w konsekwencji niehigienicznego trybu życia. Wpływ na pogorszenie jakości pracy mięśnia sercowego mają nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i używki. Diagnostyka schorzenia jest złożona, a o przebiegu jej leczenia decyduje kardiolog. Pierwszym, niepokojącym objawem może być napadowa duszność i ból w klatce piersiowej.


na-czym-polega-choroba-niedokrwienna-serca
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest choroba niedokrwienna serca?
  2. Grupy ryzyka choroby niedokrwiennej serca
  3. Choroba niedokrwienna serca – objawy i ich rozwój
  4. Diagnostyka i leczenie choroby niedokrwiennej serca
  5. Profilaktyka choroby niedokrwiennej serca
  6. Dieta w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca
  7. Aktywność fizyczna w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca
  8. Używki a choroba niedokrwienna serca

Czym jest choroba niedokrwienna serca?

Choroba niedokrwienna serca to określenie dla wszystkich stanów patologicznych, powodujących niedokrwienie mięśnia sercowego. Choroba stwierdzana jest, gdy do mięśnia sercowego wpływa coraz mniej krwi, co skutkuje jego niedokrwieniem i niedotlenieniem. 

Wśród przyczyn choroby niedokrwiennej serca eksperci wskazują:

  • miażdżycę tętnic wieńcowych (chorobę wieńcową); 

  • zator tętnicy wieńcowej;

  • chorobę Takayasu;

  • chorobę Kawasaki; 

  • toczeń rumieniowaty; 

  • zakrzepicę tętniczą; 

  • kiłę; 

  • niedomykalność zastawki aortalnej; 

  • niewyrównaną lub nieleczoną nadczynność tarczycy; 

  • nieleczoną niedokrwistość. 

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego, a w szczególności choroba niedokrwienna serca, aż w 30% są przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych [1]. 

Grupy ryzyka choroby niedokrwiennej serca

Częstotliwość diagnozowania choroby niedokrwiennej serca wzrasta wraz z wiekiem i z wynikającą z tego kumulacją negatywnych nawyków, m.in. ograniczeniem aktywności fizycznej, obniżeniem jakości życia. Eksperci wskazują ponadto na grupę czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Są to m.in.: nieprawidłowe nawyki żywieniowe (szczególnie dieta wysokotłuszczowa i przetworzona), niedobory witaminowe i mineralne. Ryzyko choroby niedokrwiennej serca podnoszą również przewlekłe choroby współistniejące, m.in.: otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej, nadciśnienie tętnicze. Duże znaczenie w rozwoju choroby niedokrwiennej serca mają predyspozycje genetyczne.

Choroba niedokrwienna serca – objawy i ich rozwój

Objawy choroby niedokrwiennej serca mają charakter epizodyczny lub przewlekły. Charakterystyczne objawy to uczucie ucisku w klatce piersiowej, ból promieniujący od mostka do żuchwy i do lewego ramienia. Objawy pojawiają się nagle i trwają do kilku minut. W zaawansowanej postaci choroby pacjent może doświadczać duszności wysiłkowej, spoczynkowej, astmy sercowej, silnych zawrotów głowy, przyspieszonego lub niemiarowego bicia serca.

Diagnostyka i leczenie choroby niedokrwiennej serca

Obecnie medycyna umożliwia dostęp do wielu nieinwazyjnych i skutecznych metod oceny ryzyka lub wykrycia choroby niedokrwiennej serca. Podstawowym badaniem jest EKG, czyli spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne. Umożliwia ono analizę czynności elektrycznej mięśnia sercowego i wykrycie w nim nieprawidłowości. Wynik badania EKG jest również podstawą i wskazówką do dalszej diagnostyki.

Kolejnym krokiem diagnostyki, dość często wybieranym przez lekarzy, jest elektrokardiograficzna próba wysiłkowa. Umożliwia ono wykrycie niedokrwienia serca u pacjentów, u których EKG wykonane w spoczynku nie wykazało istotnych nieprawidłowości. Badania uzupełniają metody obrazowe. Do oceny pracy serca służą: echokardiografia obciążeniowa, scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego, tomografia, rezonans magnetyczny. U pacjentów, u których ryzyko rozwoju choroby jest bardzo wysokie, przeprowadzana jest koronarografia. 

Eksperci podkreślają, że diagnostyka w kierunku wykrycia choroby niedokrwiennej serca powinna obejmować nie tylko osoby z objawami schorzenia, ale przede wszystkim pacjentów z grupy ryzyka. Kontrolne badanie EKG należy powtarzać przynajmniej raz w roku. O innych bardziej szczegółowych badaniach decyduje lekarz. 

Jeśli jesteś w grupie ryzyka choroby niedokrwiennej serca lub odczuwasz niepokojące objawy, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza rodzinnego lub do kardiologa. A jeśli nie chcesz zwlekać ani czekać w długich kolejkach, kup pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach miesięcznej składki będziesz mieć możliwość skonsultowania się z lekarzem rodzinnym, internistą, kardiologiem i innymi specjalistami (liczba dostępnych specjalistów różni się w zależności od wybranego pakietu). Oprócz tego bez ponoszenia dodatkowych kosztów będziesz mieć dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym np. EKG, morfologii, lipidogramu czy echokardiografii (sprawdź dostępne badania w Katalogu Świadczeń).

Zamów ofertę i wybierz pakiet najlepiej dopasowany do Twoich zdrowotnych potrzeb. 

 Leczenie choroby niedokrwiennej serca opiera się przede wszystkim na modyfikacji stylu życia i wyeliminowaniu złych nawyków. Dieta i aktywność fizyczna są niezbędne dla prawidłowej pracy serca. W celu zmniejszenia dolegliwości i ryzyka powikłań (np. zawału mięśnia sercowego) stosowane są środki farmakologiczne. Terapia dopasowana jest indywidualnie do pacjenta, a leczenie odbywa się pod kontrolą kardiologa. 

Profilaktyka choroby niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna serca rozwija się przede wszystkim w konsekwencji niehigienicznego trybu życia. Eksperci podkreślają, że problem ten dotyczy nawet połowy diagnozowanych co roku pacjentów. Oznacza to, że modyfikacja stylu życia i wyeliminowanie czynników ryzyka jest najbardziej skuteczną metodą profilaktyki. Do prozdrowotnego stylu życia wzmacniającego serce eksperci zaliczają: odpowiednio zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną, unikanie używek. 

Dieta w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca

Dieta jest głównym czynnikiem w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca. Wpływa na jakość, ale też i długość życia. Według naukowców najzdrowszym sposobem żywienia jest dieta śródziemnomorska. Mieszkańcy państw basenu Morza Śródziemnego nie tylko cieszą się dłuższym życiem, ale praktycznie w ogóle nie występują u nich choroby serca. Dietę warto wzbogacić o zioła na serce. Pamiętaj jednak, by ich stosowanie skonsultować z lekarzem. 

Aktywność fizyczna w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca

Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. Według zaleceń aktywność powinna być podejmowana codziennie w wymiarze minimum 30 minut.

Używki a choroba niedokrwienna serca

Zawarta w dymie papierosowym nikotyna przyspiesza rytm serca i podnosi ciśnienie tętnicze, zwiększając m.in. ryzyko miażdżycy. Prowadzi również do niedotlenienia komórek serca. Warto wspomnieć o zawartych w dymie papierosowym substancjach chemicznych, które mają toksyczne działanie na cały układ krwionośny. Natomiast w przypadku alkoholu eksperci dowiedli korzystny wpływ spożywania niskoprocentowych napojów alkoholowych, ale tylko w małych ilościach. Nadużywanie alkoholu wysokoprocentowego ma destrukcyjny wpływ na serce i cały układ krwionośny.

Źródła
  1. L. Piejko i in., Wybrane zachowania zdrowotne a jakość diety pacjentów z rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca i po przebytym zawale serca, „Rozprawy naukowe AWF we Wrocławiu”, 2017,59, s. 30–37.
  2. M. Ziołkowski i in., Zmniejszenie umieralności na chorobę niedokrwienną serca w Polsce – sukces terapii czy prozdrowotnego stylu życia?, „Folia Cardiologica Excerpta”, 2009, 4(5), s. 265–272.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.