account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Nerwica wegetatywna – co to jest? Przyczyny powstawania, objawy i sposoby leczenia

Olga Dąbska

22.02.2023

Aktualizacja: 25.06.2023

Nerwica wegetatywna to zaburzenie o podłożu psychicznym, któremu towarzyszy szereg objawów somatycznych, w tym m.in. kołatanie serca, suchość w ustach i nadmierna potliwość. Choroba ta, mimo iż występuje często, w znacznym odsetku przypadków pozostaje nierozpoznana. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny powstania nerwicy wegetatywnej oraz na czym polega jej leczenie.


nerwica-wegetatywna-co-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

hipnoza-co-to-jest-jak-dziala-jakie-sa-techniki
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hipnoza - co to jest? Jak działa? Jakie są techniki?
30.07.2021
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
nullofobia-lek-przed-odrzuceniem-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Nullofobia (lęk przed odrzuceniem) - przyczyny, leczenie
28.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest nerwica wegetatywna?
 2. Kogo najczęściej dotyka nerwica wegetatywna?
 3. Nerwica wegetatywna – przyczyny powstawania
 4. Nerwica wegetatywna – objawy
 5. Nerwica wegetatywna – jak leczyć?

Co to jest nerwica wegetatywna?

Nerwica to zwyczajowe określenie zaburzeń lękowych, które stanowią szeroką grupę schorzeń psychicznych. Wśród wielu rodzajów nerwic wyróżnia się m.in.: uogólnione zaburzenia lękowe, nerwicę natręctw, nerwicę lękową, nerwicę depresyjną, fobie i jej odmiany oraz nerwicę wegetatywną, której poświęcony jest niniejszy artykuł. Jest ona inaczej nazywana nerwicą narządową, co jest bezpośrednio związane z towarzyszącymi jej dolegliwościami. W przebiegu tego zaburzenia psychicznego chory doświadcza nieprawidłowości ze strony wielu narządów, zwłaszcza żołądka i mięśnia sercowego. 

Kogo najczęściej dotyka nerwica wegetatywna?

Nerwica wegetatywna rozwija się najczęściej u osób przejawiających wysoki poziom wrażliwości, które mocno przeżywają różne zdarzenia. Są nawet zdolne nadmiernie analizować codzienne sytuacje niemające większego znaczenia. Ryzyko rozwoju nerwicy wegetatywnej jest również większe u osób nieradzących sobie ze stresem, które nie mają zdolności panowania nad własnymi emocjami i kumulują je w sobie.Zaburzenia o charakterze nerwicowym częściej obserwuje się u egocentryków oraz osób z osobowością lękową i zależną. Do powstania nerwicy wegetatywnej może dojść w każdym wieku – zarówno u osób młodych, jak i seniorów. Niemniej najczęściej zaburzenie to diagnozowane jest u kobiet w czwartej dekadzie życia.

Nerwica wegetatywna – przyczyny powstawania

Wśród głównych przyczyn nerwicy wegetatywnej specjaliści wymieniają stres. Niestety w obecnych czasach jesteśmy narażeni na jego działanie niemal na każdym kroku. Czynniki stresogenne mogą wystąpić w środowisku domowym i poza domem – w szkole, pracy, urzędach, na ulicy itd. Narażenie na silny stres wpływa negatywnie na układ wegetatywny (część układu nerwowego). W sytuacjach wysokiego napięcia emocjonalnego dochodzi do zaburzenia jego równowagi, co prowadzi do ograniczonej kontroli własnych odruchów, a tym samym pojawienia się objawów somatycznych.

Wśród czynników sprzyjających powstawaniu nerwicy wegetatywnej wymienia się zwłaszcza:

 • czynniki biologiczne – sposób funkcjonowania układu nerwowego – szybkie pobudzenie, a wolne uspokojenie się, 

 • czynniki wychowawcze – brak stabilizacji emocjonalnej i poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie, 

 • traumatyczne doświadczenia – wstrząsające przeżycia, np. utrata bliskiej osoby, bycie ofiarą wypadku, doświadczenie poważnej choroby i inne trudne sytuacje.

Nerwica wegetatywna – objawy

Na obraz kliniczny nerwicy wegetatywnej składają się dolegliwości somatyczne i psychiczne. Wśród najczęściej występujących fizycznych objawów nerwicy wegetatywnej wymienia się: 

 • kłucie i uciski w klatce piersiowej, kołatania serca, ból serca (zespół tych objawów określa się często jako nerwicę serca),

 • ból i zawroty głowy,

 • wzmożoną potliwość,

 • częste uczucie parcia na mocz i oddawanie moczu, 

 • ściskanie w gardle, które niekiedy utrudnia połykanie,

 • suchość w ustach,

 • nudności, wymioty, biegunkę,skurcze i ból żołądka (zespół tych objawów określa się często jako nerwicę wegetatywną jelit),

 • płytki oddech, duszności,

 • drżenie kończyn,

 • problemy ze snem, bezsenność,

 • napięcie w mięśniach,

 • czerwone wykwity na skórze twarzy i dekoltu.

W niektórych przypadkach u chorych na nerwicę wegetatywną mogą również pojawiać się dolegliwości psychiczne, a przede wszystkim:

 • niepokój, lęk, obawa,

 • zaburzenia nastroju,

 • rozdrażnienie, pobudzenie, agresja, wybuchowość,

 • depersonalizacja,

 • zaburzenia koncentracji.

Psychofizyczne dolegliwości wpisują się także w obraz innych rodzajów nerwic, lecz ich nasilenie jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku nerwicy wegetatywnej. Sprawdź, jakie są objawy nerwicy lękowej. 

Nerwica wegetatywna – jak leczyć?

Rozpoznanie nerwicy wegetatywnej może okazać się problematyczne. Pacjenci kierowani są na rozmaite badania z uwagi na złożony charakter doświadczanych przez nich objawów somatycznych, których początkowo nie łączy się z problemami na tle psychicznym. Obraz kliniczny jest niejednoznaczny i może sugerować wiele innych chorób. Chorzy zgłaszają się do lekarza, zazwyczaj myśląc, że rozwija się u nich schorzenie układu krążenia. Nierzadko dopiero wykluczenie podłoża somatycznego staje się powodem do rozszerzenia diagnostyki o nerwicę wegetatywną.Jest to tak zwane rozpoznanie poprzez wykluczenie.

Leczenie nerwicy wegetatywnej opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Jej celem jest pomoc pacjentowi w zrozumieniu tego, co leży u podłoża jego dolegliwości. W cięższych przypadkach konieczne okazuje się leczenie skojarzone – uzupełnienie psychoterapii o farmakoterapię. Wykorzystuje się wtedy leki o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. Najczęściej stosowane są selektywne inhibitory wychwytu serotoniny, które są dobrze tolerowane i mają mało skutków ubocznych. Zaleca się je w terapii wszelkiego rodzaju zaburzeń nerwicowych, fobii społecznych oraz lęku napadowego i uogólnionego. 

Bardzo ważna jest też nauka radzenia sobie ze stresem i eliminowania jego negatywnego wpływu na organizm. Wspomagającą rolę w leczeniu nerwicy wegetatywnej mają oddziaływania naturalne. Mowa o preparatach opartych na ziołach, zazwyczaj kozłku lekarskim, chmielu zwyczajnym, dziurawcu zwyczajnym,melisie lekarskiej, werbenie i passiflorze (męczennicy). Zioła można stosować w postaci suszu do zaparzenia herbaty, tabletek do połykania, kropli lub syropów do picia. Dowiedz się więcej na temat ziół na nerwicę.

Źródła
 1. A. D. Cameron, Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
 2. B. K. Puri, I. H. Treasaden, Psychiatria. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014. 
 3. A. Reber, Słownik psychologii, Wydawnictwo Scholar Sp. z o.o., Warszawa 2002.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
osobowosc-chwiejna-emocjonalnie-jakie-sa-typy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest osobowość chwiejna emocjonalnie?
19.05.2021
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.