account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest neuroblastoma? Objawy, przyczyny, leczenie

Olga Dąbskalek. Agnieszka Żędzian06.05.2024Aktualizacja: 06.05.2024

Neuroblastoma jest rzadkim, ale agresywnym nowotworem, który rozwija się z komórek nerwowych. To jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u niemowląt i małych dzieci. W tym artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat diagnozy i terapii neuroblastomy. Dowiesz się o objawach, przyczynach oraz dostępnych metodach leczenia tego schorzenia.


neuroblastoma-diagnoza-terapia
Unsplash.com

Polecane

nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
Spis treści
 1. Neuroblastoma – co to jest?
 2. U kogo najczęściej rozwija się neuroblastoma?
 3. Jakie są przyczyny neuroblastomy?
 4. Jakie są objawy neuroblastomy?
 5. Na czym polega diagnoza neuroblastomy?
 6. Metody leczenia neuroblastomy
 7. Prognoza i rokowanie

Neuroblastoma – co to jest?

Neuroblastoma jest nowotworem, który rozwija się z niezróżnicowanych komórek nerwowych, zwykle w tkankach nadnerczy, ale może również występować w innych okolicach ciała, takich jak jama brzuszna, klatka piersiowa, szyja i miednica. Jest to nowotwór zarodkowy, który rozwija się z neuroblastów – komórek nerwowych, które występują w prenatalnym okresie rozwoju. W prawidłowo rozwijającym się organizmie komórki te powinny normalnie dojrzewać i przekształcać się w komórki nerwowe. Jednak w przypadku neuroblastoma nie dojrzewają prawidłowo,  a zaczynają się dzielić i rosnąć niekontrolowanie. 

U kogo najczęściej rozwija się neuroblastoma?

Neuroblastoma to najczęstszy guz złośliwy u niemowląt i małych dzieci, występujący również u starszych dzieci, ale znacznie rzadziej. Neuroblastoma u dorosłych rozwija się sporadycznie. Częściej występuje u ludzi rasy białej niż czarnej, oraz nieznacznie częściej u mężczyzn niż kobiet.

 • Czym są guzki Oslera? Dowiedz się więcej o tej przypadłości.

Jakie są przyczyny neuroblastomy?

Przyczyny powstania neuroblastomy nie są w pełni znane, ale istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą wpływać na rozwój tej choroby. Wśród nich znajdują się:

 1. mutacje genetyczne – zmiany w materiale genetycznym związanym z rozwojem komórek nerwowych. Przykładem takiego zmutowanego genu jest gen MYCN, który jest odpowiedzialny za regulację wzrostu neuronów;

 2. dziedziczność – istnieje większe ryzyko wystąpienia neuroblastomy u dzieci, których rodzice lub rodzeństwo również chorowali na ten nowotwór;

 3. ekspozycja na czynniki środowiskowe –  narażenie na promieniowanie jonizujące lub kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi, mogą zwiększać ryzyko rozwoju neuroblastomy.

Jakie są objawy neuroblastomy?

Objawy neuroblastomy różnią się w zależności od lokalizacji guza oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęstsze objawy neuroblastomy to:

 • guz w jamie brzusznej lub miednicy, który może być wyczuwalny jako masa lub powiększenie tkanki,

 • ból brzucha lub miednicy,

 • wzmożona potliwość,

 • zaburzenia oddychania,

 • wymioty lub biegunka,

 • nadmierny wzrost masy ciała u dzieci,

 • nieregularne tętno, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi i inne objawy związane z nadczynnością układu współczulnego,

 • osłabienie mięśni,

 • obrzęk twarzy i/lub kończyn.

 • W jaki sposób objawia się rumień guzowaty? Sprawdź, jakie dolegliwości mu towarzyszą

Neuroblastoma charakteryzuje się występowaniem wielu niespecyficznych objawów i przez złożony obraz kliniczny choroba ta może upodabniać się zarówno do innych nowotworów, ale i chorób nienowotworowych. Dlatego jeśli zauważysz u swojego dziecka ww. objawy lub inne niepokojące dolegliwości to skonsultuj się z lekarzem, aby dokładnie zbadać ich przyczynę.

Na czym polega diagnoza neuroblastomy?

Diagnoza neuroblastoma wiąże się z przeprowadzeniem rozmaitych badań. Do kluczowych testów diagnostycznych należą:

 • badanie podmiotowe – szczegółowy wywiad z pacjentem, a w przypadku pacjentów nieletnich również z opiekunem;

 • badanie fizykalne – zwane również przedmiotowym, lekarz szukać guza lub powiększenia tkanki w określonych obszarach ciała i innych zmian, które mogą wydać się niepokojące;

 • badanie krwi i moczu – w celu sprawdzenia obecności substancji wydzielanych przez guz neuroblastoma i ogólnej oceny stanu organizmu (morfologia krwi, odczyn Biernackiego,stężenie białka CRP, glukozy);

 • badania obrazowe: rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (CT) lub pozytonowa tomografia emisyjna (PET-CT) mogą być wykorzystane do zobrazowania guza, określenia jego lokalizacji oraz stopnia zaawansowania;

 • badanie szpiku kostnego, aby stwierdzić obecność w szpiku typowych dla neuroblastomy komórek nowotworowych;

 • biopsja – ostateczne rozpoznaje zapewnia biopsja i analiza histopatologiczna pobranej  próbki tkanki guza, badanie pozwala na określenie typu komórek nowotworowych.

 • Sprawdź: Do jakiego lekarza zgłosić się z guzkami Heberdena?

Prawidłowe rozpoznanie neuroblastomy z dokładną oceną histopatologiczną, genetyczną, obrazową jest niezbędne do opracowania terapii najbardziej odpowiedniej dla danego Pacjenta.

Metody leczenia neuroblastomy

Leczenie neuroblastomy zależy od stopnia zaawansowania choroby i obejmuje różne metody, takie jak:

 • usunięcie guza chirurgicznie może być pierwszym krokiem w leczeniu neuroblastomy, zwłaszcza jeśli guz jest łatwo dostępny;

 • chemioterapia – leki przeciwnowotworowe mogą być stosowane w celu zmniejszenia rozmiaru guza przed operacją lub w celu zniszczenia pozostałych komórek nowotworowych po operacji;

 • radioterapia – promieniowanie może być stosowane w celu zniszczenia komórek nowotworowych lub zmniejszenia rozmiaru guza;

 • terapia immunologiczna może być stosowana w celu wzmocnienia układu odpornościowego i zwalczania komórek nowotworowych;

 • terapia celowana polega na stosowaniu leków, które są ukierunkowane na określone cechy komórek nowotworowych.

 • Przeczytaj, jakie są metody leczenia guzka wartowniczego

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie kombinacji tych metod w celu osiągnięcia najlepszych wyników leczenia.

Prognoza i rokowanie

Prognoza neuroblastomy zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, wiek pacjenta, obecność przerzutów i odpowiedź na leczenie. Niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi jest triada objawów opisana przez Coldmana i Evans, na którą składają się: mnogie przerzuty w kościach, wysoki poziom ferrytyny >142 mcg/dl w surowicy, która jest produkowana przez część guzów, wysoki poziom LDH >1500 j.U. LDH to dehydrogenaza mleczanowa, czyli enzym wewnątrzkomórkowy, który ma kluczowe znaczenie w procesie produkcji energii w organizmie. Korzystnym czynnikiem rokowniczym jest za to wczesna (w ciągu 1. miesiąca po podjęciu leczenia) normalizacja poziomu katecholamin w surowicy krwi. 

W przypadku pacjentów z lokalnym guzem bez przerzutów, rokowanie jest zwykle dobre. Jednak neuroblastoma o zaawansowanym stadium ma zwykle gorsze rokowanie. Rozpoznanie neuroblastomy w początkowym etapie zaawansowania może w sposób istotny wpływać na poprawę wyników leczenia. W piśmiennictwie naukowym spotyka się doniesienia o przypadkach neuroblastoma (szczególnie u pacjentów w wieku niemowlęcym), które uległy samoistnej remisji. W przypadku starszych dzieci spotyka się doniesienia wskazujące na możliwość samoistnego przekształcenia guza od postaci złośliwej do postaci łagodnej (ganglioneuroma).

Jeśli potrzebujesz wsparcia w diagnostyce i leczeniu chorób, które mogą dotknąć CIebie lub Twoje dziecko, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które może dać Ci łatwy i szybki dostęp do lekarzy i badań (nawet 39 specjalistów i blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, w pakiecie OCHRONA GOLD). Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć starania o poprawę stanu zdrowia.

Źródła
 1. E. Adamkiewicz-Drożyńska, Czynniki prognostyczne i nowe możliwości leczenia neuroblastoma, “Współczesna Onkologia” 2000, t. 4, nr 2, s. 72–75.
 2. W. Balwierz, A. Wieczorek, K. Szewczyk i wsp., Standardy postępowania diagnostycznego w nerwiaku zarodkowym współczulnym u dzieci, “Przegląd Pediatryczny” 2019, t. 48, nr 3, s. 89–98.
 3. A. Budny, J. Litak, C. Grochowski, Neuroma embryonic sympathetic – Neuroblastoma. Review of the literature, “Journal of Education, Health and Sport” 2017, t. 7, nr 4, s. 504–513.
 4. A. Szczekilk, P. Gajewski, Interna Szczekilka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.