Czym jest neuroblastoma? Objawy, przyczyny, leczenie
Neuroblastoma jest rzadkim, ale agresywnym nowotworem, który rozwija się z komórek nerwowych. To jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u niemowląt i małych dzieci. W tym artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat diagnozy i terapii neuroblastomy. Dowiesz się o objawach, przyczynach oraz dostępnych metodach leczenia tego schorzenia.
Neuroblastoma – co to jest?
Neuroblastoma jest nowotworem, który rozwija się z niezróżnicowanych komórek nerwowych, zwykle w tkankach nadnerczy, ale może również występować w innych okolicach ciała, takich jak jama brzuszna, klatka piersiowa, szyja i miednica. Jest to nowotwór zarodkowy, który rozwija się z neuroblastów – komórek nerwowych, które występują w prenatalnym okresie rozwoju. W prawidłowo rozwijającym się organizmie komórki te powinny normalnie dojrzewać i przekształcać się w komórki nerwowe. Jednak w przypadku neuroblastoma nie dojrzewają prawidłowo, a zaczynają się dzielić i rosnąć niekontrolowanie.
U kogo najczęściej rozwija się neuroblastoma?
Neuroblastoma to najczęstszy guz złośliwy u niemowląt i małych dzieci, występujący również u starszych dzieci, ale znacznie rzadziej. Neuroblastoma u dorosłych rozwija się sporadycznie. Częściej występuje u ludzi rasy białej niż czarnej, oraz nieznacznie częściej u mężczyzn niż kobiet.
Czym są guzki Oslera? Dowiedz się więcej o tej przypadłości.
Jakie są przyczyny neuroblastomy?
Przyczyny powstania neuroblastomy nie są w pełni znane, ale istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą wpływać na rozwój tej choroby. Wśród nich znajdują się:
mutacje genetyczne – zmiany w materiale genetycznym związanym z rozwojem komórek nerwowych. Przykładem takiego zmutowanego genu jest gen MYCN, który jest odpowiedzialny za regulację wzrostu neuronów;
dziedziczność – istnieje większe ryzyko wystąpienia neuroblastomy u dzieci, których rodzice lub rodzeństwo również chorowali na ten nowotwór;
ekspozycja na czynniki środowiskowe – narażenie na promieniowanie jonizujące lub kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi, mogą zwiększać ryzyko rozwoju neuroblastomy.
Od czego pojawiają się guzki reumatoidalne na palcach?
Jakie są objawy neuroblastomy?
Objawy neuroblastomy różnią się w zależności od lokalizacji guza oraz stopnia zaawansowania choroby. Najczęstsze objawy neuroblastomy to:
guz w jamie brzusznej lub miednicy, który może być wyczuwalny jako masa lub powiększenie tkanki,
ból brzucha lub miednicy,
wzmożona potliwość,
zaburzenia oddychania,
wymioty lub biegunka,
nadmierny wzrost masy ciała u dzieci,
nieregularne tętno, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi i inne objawy związane z nadczynnością układu współczulnego,
osłabienie mięśni,
obrzęk twarzy i/lub kończyn.
W jaki sposób objawia się rumień guzowaty? Sprawdź, jakie dolegliwości mu towarzyszą
Neuroblastoma charakteryzuje się występowaniem wielu niespecyficznych objawów i przez złożony obraz kliniczny choroba ta może upodabniać się zarówno do innych nowotworów, ale i chorób nienowotworowych. Dlatego jeśli zauważysz u swojego dziecka ww. objawy lub inne niepokojące dolegliwości to skonsultuj się z lekarzem, aby dokładnie zbadać ich przyczynę.
Na czym polega diagnoza neuroblastomy?
Diagnoza neuroblastoma wiąże się z przeprowadzeniem rozmaitych badań. Do kluczowych testów diagnostycznych należą:
badanie podmiotowe – szczegółowy wywiad z pacjentem, a w przypadku pacjentów nieletnich również z opiekunem;
badanie fizykalne – zwane również przedmiotowym, lekarz szukać guza lub powiększenia tkanki w określonych obszarach ciała i innych zmian, które mogą wydać się niepokojące;
badanie krwi i moczu – w celu sprawdzenia obecności substancji wydzielanych przez guz neuroblastoma i ogólnej oceny stanu organizmu (morfologia krwi, odczyn Biernackiego,stężenie białka CRP, glukozy);
badania obrazowe: rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (CT) lub pozytonowa tomografia emisyjna (PET-CT) mogą być wykorzystane do zobrazowania guza, określenia jego lokalizacji oraz stopnia zaawansowania;
badanie szpiku kostnego, aby stwierdzić obecność w szpiku typowych dla neuroblastomy komórek nowotworowych;
biopsja – ostateczne rozpoznaje zapewnia biopsja i analiza histopatologiczna pobranej próbki tkanki guza, badanie pozwala na określenie typu komórek nowotworowych.
Sprawdź: Do jakiego lekarza zgłosić się z guzkami Heberdena?
Prawidłowe rozpoznanie neuroblastomy z dokładną oceną histopatologiczną, genetyczną, obrazową jest niezbędne do opracowania terapii najbardziej odpowiedniej dla danego Pacjenta.
Metody leczenia neuroblastomy
Leczenie neuroblastomy zależy od stopnia zaawansowania choroby i obejmuje różne metody, takie jak:
usunięcie guza chirurgicznie może być pierwszym krokiem w leczeniu neuroblastomy, zwłaszcza jeśli guz jest łatwo dostępny;
chemioterapia – leki przeciwnowotworowe mogą być stosowane w celu zmniejszenia rozmiaru guza przed operacją lub w celu zniszczenia pozostałych komórek nowotworowych po operacji;
radioterapia – promieniowanie może być stosowane w celu zniszczenia komórek nowotworowych lub zmniejszenia rozmiaru guza;
terapia immunologiczna może być stosowana w celu wzmocnienia układu odpornościowego i zwalczania komórek nowotworowych;
terapia celowana polega na stosowaniu leków, które są ukierunkowane na określone cechy komórek nowotworowych.
Przeczytaj, jakie są metody leczenia guzka wartowniczego
W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie kombinacji tych metod w celu osiągnięcia najlepszych wyników leczenia.
Prognoza i rokowanie
Prognoza neuroblastomy zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, wiek pacjenta, obecność przerzutów i odpowiedź na leczenie. Niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi jest triada objawów opisana przez Coldmana i Evans, na którą składają się: mnogie przerzuty w kościach, wysoki poziom ferrytyny >142 mcg/dl w surowicy, która jest produkowana przez część guzów, wysoki poziom LDH >1500 j.U. LDH to dehydrogenaza mleczanowa, czyli enzym wewnątrzkomórkowy, który ma kluczowe znaczenie w procesie produkcji energii w organizmie. Korzystnym czynnikiem rokowniczym jest za to wczesna (w ciągu 1. miesiąca po podjęciu leczenia) normalizacja poziomu katecholamin w surowicy krwi.
W przypadku pacjentów z lokalnym guzem bez przerzutów, rokowanie jest zwykle dobre. Jednak neuroblastoma o zaawansowanym stadium ma zwykle gorsze rokowanie. Rozpoznanie neuroblastomy w początkowym etapie zaawansowania może w sposób istotny wpływać na poprawę wyników leczenia. W piśmiennictwie naukowym spotyka się doniesienia o przypadkach neuroblastoma (szczególnie u pacjentów w wieku niemowlęcym), które uległy samoistnej remisji. W przypadku starszych dzieci spotyka się doniesienia wskazujące na możliwość samoistnego przekształcenia guza od postaci złośliwej do postaci łagodnej (ganglioneuroma).
Jeśli potrzebujesz wsparcia w diagnostyce i leczeniu chorób, które mogą dotknąć CIebie lub Twoje dziecko, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które może dać Ci łatwy i szybki dostęp do lekarzy i badań (nawet 39 specjalistów i blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, w pakiecie OCHRONA GOLD). Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć starania o poprawę stanu zdrowia.
- E. Adamkiewicz-Drożyńska, Czynniki prognostyczne i nowe możliwości leczenia neuroblastoma, “Współczesna Onkologia” 2000, t. 4, nr 2, s. 72–75.
- W. Balwierz, A. Wieczorek, K. Szewczyk i wsp., Standardy postępowania diagnostycznego w nerwiaku zarodkowym współczulnym u dzieci, “Przegląd Pediatryczny” 2019, t. 48, nr 3, s. 89–98.
- A. Budny, J. Litak, C. Grochowski, Neuroma embryonic sympathetic – Neuroblastoma. Review of the literature, “Journal of Education, Health and Sport” 2017, t. 7, nr 4, s. 504–513.
- A. Szczekilk, P. Gajewski, Interna Szczekilka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.