account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Na czym polega niedowidzenie połowicze? Czy można je leczyć?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian15.03.2024Aktualizacja: 15.03.2024

Ubytki pola widzenia nie muszą wynikać z patologii w obrębie oczu. Niekiedy stanowią konsekwencję uszkodzeń w mózgu. Tak jest w przypadku niedowidzenia połowiczego. Powstaje po udarze mózgu, w wyniku rozwoju gruczolaka przysadki czy jako powikłanie wodogłowia. Jest to objaw, a nie choroba sama w sobie. Podobnie leczenie defektu pola widzenia wymaga terapii patologii podstawowej. Choć to trudne, to jednak odzyskanie lub poprawa wzroku są niekiedy możliwe.


niedowidzenie-polowiczne-objawy-przyczyny-leczenie
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest niedowidzenie połowicze?
  2. Co jest przyczyną niedowidzenia połowiczego?
  3. Jak rozpoznać niedowidzenie połowicze?
  4. Czy można leczyć niedowidzenie połowicze?

Czym jest niedowidzenie połowicze?

Wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie wskazać, mniej lub bardziej precyzyjnie, środka listewki czy tasiemki. Wyobraź sobie, że nie potrafisz przerysować na kartce papieru nawet prostego wzoru. Wyobraź sobie, że dostając w restauracji danie na talerzu, nie dostrzegasz połowy porcji bez zmiany ułożenia głowy. W każdym z tych przypadków za zaburzenie percepcji może odpowiadać tzw. niedowidzenie połowicze.

Ta niegroźnie brzmiąca nazwa odnosi się do zmian wynikających z uszkodzenia:

  • pasma wzrokowego (część drogi wzrokowej w mózgu, która przenosi obraz z każdego oka, czyli dwóch połów widzenia),

  • promienistości wzrokowej (zbiór komórek nerwowych, które przenoszą dane wzrokowe z półkul mózgowych do płata potylicznego),

  • kory potylicznej jednej z półkul.

Uszkodzenie kory potylicznej prawej półkuli mózgowej powoduje niedowidzenie obszaru po lewej stronie. W tym wypadku możesz nawet nie wiedzieć, że chorujesz. Jest to anozognozja, czyli niezdolność do zrozumienia pewnych defektów. W zależności od ulokowania uszkodzenia może jednak wystąpić tzw. połowicza agnozja przestrzenna, czyli wspomniana już niezdolność do przerysowania wzoru czy wyznaczenia środka odcinka.

Jeśli uszkodzenie wystąpi w korze potylicznej lewej półkuli, wówczas możliwe jest kompensowanie ograniczeń, co nie zaburza aż tak znacznie codziennego funkcjonowania.

Co jest przyczyną niedowidzenia połowiczego?

Stwierdzenie „widzieć coś na własne oczy” błędnie utwierdza w przekonaniu, że proces widzenia to domena wyłącznie oczu. One jednak są tylko narzędziem. W rzeczywistości widzimy mózgiem. Oczywiście pogorszenie wzroku może być następstwem wad w obrębie gałki ocznej (np. zmętnienia soczewki). Wówczas mózg nie jest w stanie interpretować sygnałów odbieranych przez oczy. Jednak nawet jeśli oczy są zdrowe, a doszło do uszkodzeń struktur mózgowych odpowiedzialnych za widzenie – wówczas nie będziesz dostrzegać wyraźnie tego, co masz przed twarzą.

Nie ma jednej przyczyny niedowidzenia połowiczego. Są one odmienne w zależności od postaci patologii:

  • jednoimienne niedowidzenie połowicze (oboczny defekt pola widzenia po tej samej stronie oczu, tzn. prawej lub lewej części pola widzenia każdego oka) – stanowi konsekwencję uszkodzenia pasma wzrokowego, promienistości wzrokowej lub kory wzrokowej;

  • niedowidzenie połowicze dwuskroniowe (defekt pola widzenia po przeciwstawnych stronach oczu) – stanowi konsekwencję uszkodzenia miejsca skrzyżowania nerwów wzrokowych;

  • niedowidzenie połowicze dwunosowe (defekt pola widzenia po stronie nosowej oczu) – jest konsekwencją rozwoju guza w miejscu skrzyżowania nerwów wzrokowych.

Takie konsekwencje (uszkodzenia struktur odbierających i przesyłających sygnał wzrokowy) mogą powstać na skutek:

Jak rozpoznać niedowidzenie połowicze?

Jakiekolwiek ubytki pola widzenia wymagają konsultacji z okulistą. Wszystko po to, aby potwierdzić lub wykluczyć wady wzroku czy inne zmiany chorobowe w obrębie gałki ocznej (np. krwawienie wewnątrzgałkowe czy odwarstwienie siatkówki). 

Lekarz najpewniej wykona perymetrię statyczną. W czasie badania wyświetlane są nieruchome obiekty. Mają tę samą wielkość, ale zmienną jasność. Zdolność do ich zauważania pozwala stworzyć mapę pola widzenia i tym samym wstępnie zdiagnozować zaburzenie.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości konieczne może być wykonanie rezonansu magnetycznego (RTG) lub tomografii komputerowej (TK). To pozwoli zobrazować zmiany w mózgu odpowiedzialne za niedowidzenie połowicze. Tym samym lekarz neurolog będzie w stanie rozpocząć leczenie.

Czy wiesz, że osoby dobrze widzące powinny badać wzrok raz na dwa lata, a te, które noszą szkła korekcyjne – raz w roku? Badania profilaktyczne są w stanie wykryć drobne anomalie, nim przeobrażą się w poważny defekt widzenia. To także szansa na wykrycie zmian mózgowych wymagających konsultacji z neurologiem i wdrożenia odpowiedniej terapii.

O dobry wzrok możesz zadbać z prywatną opieką zdrowotną, której ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz otrzymać dostęp do lekarzy, w tym neurologa i okulisty (w pakiecie już od 119 zł miesięcznie), a także wielu badań diagnostycznych.

Usługi medyczne w ramach Polisy Zdrowie Welbi dostarcza TU Zdrowie, ubezpieczyciel działający na polskim rynku od ponad 13 lat i współpracujący obecnie z ponad 3500 placówek medycznych.

W ramach wybranego pakietu możesz zyskać:

  • konsultacje ze specjalistami (bez długich kolejek i skierowania!),

  • krótki czas oczekiwania na wizytę (u specjalistów nie dłużej niż 3 dni robocze),

  • dostęp do diagnostyki obrazowej (np. RTG, TK) i laboratoryjnej, a także badań czynnościowych, np. EKG

  • coroczny profilaktyczny przegląd zdrowia (w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD)

  • możliwość umówienia wizyty online, dzięki temu zrobisz to o każdej porze.

Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę”, wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Czy można leczyć niedowidzenie połowicze?

Niedowidzenie połowicze nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem. To sygnał wysyłany przez organizm, że doszło do uszkodzeń w mózgu w obrębie pasma wzrokowego, promienistości wzrokowej czy kory potylicznej.

Wyleczenie defektu widzenia nie jest możliwe inaczej niż przez skupienie się na terapii choroby odpowiedzialnej za powstanie wady, np. udaru mózgu, gruczolaka przysadki mózgowej czy innego guza mózgu.

Nawet jeśli usłyszysz dość stresującą informację np. na temat uszkodzeń skrzyżowań nerwów wzrokowych – wiedz, że diagnoza otwiera szansę na odzyskanie lub poprawę widzenia. Najbardziej niebezpieczne jest udawanie, że problemu nie ma.

Źródła
  1. U. Stolarska, A. Zając i in., Zaburzenia percepcji wzrokowej pochodzenia korowego, „Przegląd Lekarski” 2009 nr 66/11, s. 976–982.
  2. M. Walkiewicz-Krutak, Mózgowe uszkodzenie widzenia u małych dzieci, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, Warszawa 2018.
  3. J. Pniewski, Przyrządy optometryczne, https://www.igf.fuw.edu.pl/m/documents/37/a8/37a83604-f9d0-4bd1-b672-b28b459c597f/optodevices_2018_perymetria.pdf, dostęp: 21.08.2023 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.