account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Przyczyny pogorszenia się wzroku

Agata Oleszkiewicz24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Pogorszenie się widzenia może nastąpić w wyniku wielu chorób dotyczących oczu, niektórych zaburzeń ogólnoustrojowych, a także zmęczenia, ciąży czy innych stanów. Postępujący wiek również Ci nie sprzyja. Sprawdź, co może wywołać pogorszenie się ostrości wzroku o charakterze nagłym i postępującym.


pogorszenie-wzroku-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
  1. Pogorszenie się wzroku - przyczyny
  2. Pogorszenie się wzroku w krótkim czasie
  3. Pogorszenie się wzroku w ciąży

Pogorszenie się wzroku - przyczyny

Zaburzona percepcja wzrokowa to zwykle problem natury okulistycznej. Zmiany ostrości widzenia, mroczki, jasne rozbłyski czy zaniki pola widzenia stanowią najczęściej wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, choć mogą być również przejawem chorób takich jak zaćma czy jaskra. Nierzadko bywają związane z zaburzeniami natury ogólnoustrojowej. Pogorszenie się widzenia postępuje jednak również z wiekiem, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i nie powinno wzbudzać w Tobie niepokoju, zwłaszcza jeśli jesteś po 40., a Twojego organizmu nie obciążają dodatkowo przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy nowotwory. Pogorszenie się wzroku po 40. jest związane ze zwyrodnieniem i z zesztywnieniem soczewki oka. Osłabieniu ulegają zdolności akomodacji oka, co oznacza, że narząd wzroku stopniowo traci umiejętność dostosowania ostrości obrazu na różnych odległościach. Mimo że nagłe pogorszenie wzroku Ci nie grozi, to jego postęp jest nieuchronny. Możesz jednak w tym czasie szczególnie zatroszczyć się o zdrowie, wzbogacając dietę o witaminy na wzrok w formie rozszerzonego jadłospisu lub suplementacji. Zadbaj też o higienę oczu, zwłaszcza w trakcie czytania oraz pracy przed komputerem. Ważne są: odpowiednie oświetlenie pokoju, odległość oczu od książki i kąt patrzenia w monitor, przerwy w oglądaniu TV i pielęgnacja twarzy. Nieprzyjemny stan może pogłębić także Twój dotychczasowy problem, np. krótkowzroczność. Równie powszechne bywa pogorszenie wzroku od komputera, któremu nierzadko towarzyszą zaczerwienienie i swędzenie powiek oraz bóle głowy.

Pogorszenie się wzroku w krótkim czasie

Nagłe pogorszenie się wzroku w jednym oku bywa wynikiem bezpośredniego urazu gałki ocznej lub nerwu wzrokowego. Zaburzeń tego typu możesz doświadczyć na przykład po wypadku komunikacyjnym lub też w trakcie bójki, a także podczas plażowania, kiedy pod powiekę dostanie się ciało obce. Szybkie pogorszenie się wzroku bywa związane też z bólami głowy różnego rodzaju. Najczęściej migrena stanowi przyczynę kłopotów. W jej przebiegu możesz doświadczyć mroczków, błysków, zmiany pola widzenia i ostrości, a nawet światłowstrętu. Pogorszenie się wzroku z dnia na dzień bywa ponadto związane z reakcją organizmu na niektóre leki, chemioterapię, a także spożywany zbyt często w dużych ilościach alkohol. Szczególne zagrożenie niosą farmaceutyki na zaburzenia rytmu komorowego i nadkomorowego. Mogą one powodować mikrourazy w rogówce oka. Wśród przyczyn stanowiących źródło problemu wymienia się też zapalenie siatkówki, które może być wynikiem toksoplazmozy lub infekcji wirusa HIV, ostry atak jaskry, neuropatię nerwu II, blizny rogówki spowodowane niedoborami witaminy A lub stosowanie niektórych leków. Źródłem może być też retinopatia, czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka spowodowane zwiększoną lepkością krwi powstałą w przebiegu takich chorób, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy toczeń rumieniowaty.

Pogorszenie się wzroku w ciąży

Na pogorszenie się wzroku w ciąży skarżą się szczególnie panie, którym jeszcze przed zajściem w ciążę dokuczały problemy ze zdrowiem. Dotyczy to szczególnie cukrzycy. Zmiany hormonalne zwiększają ryzyko postępu retinopatii, jeśli więc planujesz powiększenie rodziny lub już spodziewasz się dziecka, korzystaj z regularnych wizyt okulistycznych. Również kobiety z chorobami nerek powinny być czujne. Inny poziom hormonów w przebiegu ciąży mimo wszystko może dać się we znaki, nawet jeśli nie jesteś obciążona chorobami, ale dolegliwości, jakich wówczas doznasz, mogą być lepiej przez Ciebie zniesione. Estrogeny powodują retencję wody w tkankach kolagenowych i wpływają na stan rogówki, soczewki i twardówki, natomiast progesteron oddziałuje na włókna mięśniowe. Zaburzona równowaga tych enzymów może powodować krótkowzroczność i astygmatyzm lub nasilenie posiadanych wad wzroku. Poza refrakcją możesz zauważyć zaburzenia widzenia zmierzchowego, nazywanego kurzą ślepotą. To szczególnie niebezpieczne, jeśli jesteś czynnym kierowcą. W ciąży może towarzyszyć Ci też suchość oka spowodowana zmniejszoną ilością wytwarzanych łez. Zmiany ostrości widzenia możesz też doznać po porodzie. Pogorszenie się wzroku po ciąży również jest powszechne, ale na jego wystąpienie bardziej są narażone panie z wadami wzroku typu dalekowzroczność i astygmatyzm. Co prawda w czasie porodu naturalnego dochodzi do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego i przekrwienia naczyniówki, ale jeśli masz zdrowe oczy, to nie ma to większego znaczenia. Na pogorszenie się wzroku po porodzie większy wpływ ma stan dna oka. U pań z wadami wzroku struktury oka są cieńsze, często zwyrodniałe lub uszkodzone, dlatego poród siłami natury może wywołać pogorszenie się wzroku po ciąży.

Obserwujesz u siebie pogorszenie widzenia, które powinno zostać skonsultowane z okulistą? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na wizytę u specjalisty będzie trwało z reguły nie dłużej niż 3 dni robocze. Zyskasz też możliwość wykonania wielu badań, w tym badania dna oka, ostrości widzenia.

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. A. Len i in., Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  2. B. Bowling, Okulistyka kliniczna, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
  3. L.A. Yannuzzi, Atlas chorób siatkówki, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.