account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Opóźnienie wytrysku – z czego wynika? Jak można je leczyć?

lek. Agnieszka Żędzian31.10.2023Aktualizacja: 31.10.2023

Opóźnienie wytrysku jest określeniem stosowanym do opisania zaburzenia erekcji, którego cechą jest opóźnienie lub niemożność osiągnięcia orgazmu przez mężczyznę. Problem ten dotyczy dość dużej części populacji – nawet 1–4% mężczyzn między 18. a 59. rokiem życia. Z uwagi na dość wstydliwą naturę zaburzenia nie każdy decyduje się na konsultację z lekarzem, co uniemożliwia podjęcie diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Sprawdź, z czego może wynikać opóźnienie wytrysku i jak można je leczyć.


opoznienie-wytrysku-z-czego-wynika-jak-leczyc
Pixabay.com

Polecane

temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
Spis treści
  1. Opóźnienie wytrysku – kiedy można je rozpoznać?
  2. Wytrysk – jak przebiega proces ejakulacji?
  3. Przyczyny opóźnionego wytrysku
  4. Czynniki psychiczne
  5. Czynniki biologiczne
  6. Diagnostyka opóźnionego wytrysku – jakie badania wykonać?
  7. Metody leczenia opóźnionej ejakulacji

Opóźnienie wytrysku – kiedy można je rozpoznać?

Opóźnieniem wytrysku określa się w terminologii medycznej trudność lub niemożność osiągnięcia orgazmu i ejakulacji przez mężczyznę. Zaburzenie to można rozpoznać, jeżeli mężczyzna miał trudności z osiągnięciem orgazmu podczas 75–100% stosunków seksualnych lub prób masturbacji. Co istotne, postawienie diagnozy jest możliwe pod warunkiem, iż opóźnienie wytrysku powtarza się od co najmniej 6 miesięcy. Zaburzenie to można podejrzewać też, jeżeli mimo pełnej erekcji nie można osiągnąć orgazmu przez ponad 10 minut trwania stosunku wewnątrzpochwowego. Może ono też wywoływać frustrację i stres, które mogą dodatkowo pogarszać samopoczucie.

Opóźnienie wytrysku jest jednym z najmniej poznanych zaburzeń erekcji. Nie jest to jednak tak rzadki problem. Szacuje się, iż opóźnienie ejakulacji może dotyczyć nawet 1–4% mężczyzn w wieku od 18 do 59 lat. Jeżeli podejrzewasz, że opóźnienie wytrysku dotyczy także Ciebie – nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Dzięki profesjonalnej diagnostyce i leczeniu masz szansę na pozbycie się tego problemu na zawsze. 

Wytrysk – jak przebiega proces ejakulacji?

Czy wiesz, jak przebiega ejakulacja? Jest to złożony proces zachodzący organizmie, za którego przebieg odpowiadają m.in. nerwy oraz neurotransmitery (serotonina, dopamina i noradrenalina). Rdzeniowe nerwy współczulne T10-L2 kontrolują wydzielanie spermy do cewki moczowej i powodują zamykanie szyi pęcherza moczowego. Ma to na celu zapobieganie ejakulacji wstecznej podczas stosunku płciowego. Wytrysk, czyli wyrzut spermy z cewki moczowej, jest możliwy dzięki współdziałaniu mięśni opuszkowo-gąbczastych i mięśni dna miednicy pod kontrolą nerwów rdzeniowych S2-S4.

A może zainteresują Cię również te tematy?:

Przyczyny opóźnionego wytrysku

Rozpoznanie etiologii opóźnionego wytrysku jest kluczowe do rozpoczęcia leczenia tego zaburzenia. Za możliwe przyczyny opóźnienia ejakulacji lekarze uważają czynniki psychiczne i czynniki biologiczne.

Czynniki psychiczne

Do czynników psychicznych można zaliczyć m.in.: depresję, lęk przed ciążą, utratą kontroli, odrzuceniem czy wyrządzeniem krzywdy partnerowi. Opóźnienie wytrysku może także wynikać z braku niepewności co do własnej orientacji seksualnej, braku pewności siebie czy problemów w związku.

Czynniki biologiczne

Wśród czynników biologicznych można wyróżnić:

  • wiek – jest niezależnym czynnikiem ryzyka zaburzeń erekcji, w tym opóźnienia ejakulacji. Według badaczy może mieć to związek ze zmniejszeniem czułości prącia na stymulację;

  • wrodzone wady anatomiczne – przyczyną opóźnionego wytrysku mogą być spodziectwo, torbiel przewodu Müllera czy obecność zastawki tylnej cewki moczowej;

  • uszkodzenie nerwów – może być zarówno konsekwencją urazu rdzenia kręgowego, przebytej radioterapii okolicy miednicy, jak i neuropatii w przebiegu cukrzycy;

  • choroby zapalne – przejściowe zaburzenia erekcji mogą być spowodowane zapaleniem cewki moczowej, prostaty czy jąder;

  • zaburzenia endokrynologiczne – m.in. w przebiegu nadczynności tarczycy i hiperprolaktynemii (podwyższonego stężenia prolaktyny).

Za opóźnienie wytrysku mogą być odpowiedzialne także przyjmowane leki, w szczególności leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne.

Dowiedz się więcej, przeczytaj artykuły:

Diagnostyka opóźnionego wytrysku – jakie badania wykonać?

Jeżeli powtarzają się u Ciebie problemy z osiągnięciem orgazmu i ejakulacją, zgłoś się do lekarza rodzinnego. Porozmawia on z Tobą na temat zaobserwowanych objawów, częstości i okoliczności ich występowania. Zapyta Cię również o obecność innych objawów, pozornie niezwiązanych z zaburzeniami erekcji, które mogą świadczyć o towarzyszących chorobach. Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Po szczegółowej rozmowie specjalista przejdzie do badania fizykalnego (m.in. osłuchiwania, pomiaru ciśnienia tętniczego), które pozwoli mu na ocenę Twojego aktualnego stanu zdrowia. Lekarz może poprosić Cię o zdjęcie bielizny celem zbadania zewnętrznych narządów płciowych. Oceni także wielkość i strukturę Twojej prostaty podczas badania per rectum (palcem przez odbytnicę). Pamiętaj, iż badanie to trwa krótko i jest zwykle całkowicie bezbolesne.

Po badaniu lekarz zleci Ci wykonanie badań dodatkowych, w tym poziomu TSH, glukozy i swoistego antygenu sterczowego (PSA). Skieruje Cię także do specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem zaburzeń erekcji – neurologa, psychiatry, endokrynologa lub seksuologa. W przypadku podejrzenia wady wrodzonej układu moczowo-płciowego konieczna będzie konsultacja urologiczna.

Metody leczenia opóźnionej ejakulacji

Jeżeli opóźnienie wytrysku jest spowodowane chorobą somatyczną lub wadą wrodzoną, konieczne jest włączenie właściwego leczenia przyczynowego. Może ono obejmować np. suplementację hormonów tarczycy w niedoczynności tego gruczołu czy antybiotykoterapię w przypadku zapalenia prostaty. Jeżeli istnieje podejrzenie, że objawy mogą być spowodowane przyjmowanymi lekami, lekarz może zadecydować o konieczności ich zamiany na inne. Ogromną rolę w procesie zaburzeń erekcji odgrywa psychoterapia. Ma ona na celu nie tylko odkrycie psychicznej przyczyny opóźnienia wytrysku, ale także wypracowanie sposobu na pozbycie się tego problemu.

Źródła
  1. Chen J., The pathophysiology of delayed ejaculation, “Translational Andrology and Urology”, 2016, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5002008/.
  2. Abdel-Hamid I., Ali O., Delayed Ejaculation: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment, “The World Journal of Men’s Health”, 2018, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5756804/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
Popularne w kategorii Seks
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.