Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Peelingi na przebarwienia - rodzaje i skuteczność

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Przebarwienia na skórze pojawiają się najczęściej po lecie w wyniku niedostatecznej ochrony przed słońcem. Zmiany barwnikowe powstają, ponieważ skóra wytwarza za dużo melaniny. O ile piegi na twarzy wyglądają uroczo, o tyle brązowe plamki już mniej. Na ratunek przychodzą peelingi: chemiczny, enzymatyczny lub kawitacyjny.


peelingi-na-przebarwienia-chemiczny-enzymatyczny
pexels.com

Polecane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Przebarwienia na skórze - skąd się biorą?
  2. Peelingi na przebarwienia - rodzaje
  3. Peeling chemiczny
  4. Peeling enzymatyczny
  5. Peeling kawitacyjny
  6. Peeling - na co uważać?

Przebarwienia na skórze - skąd się biorą?

Przebarwienia na skórze pojawiają się z różnych powodów: jako efekt przyjmowania leków, hormonów, z powodu cukrzycy lub anemii, działania promieni słonecznych, niedostatecznej ochrony przed słońcem w trakcie opalania. To właśnie ta ostatnia jest najczęstszą przyczyną pojawiania się plam, w szczególności na twarzy. Niestety, nie jest to tylko problem estetyczny, lecz również medyczny. Należy taką zmianę skonsultować w gabinecie lekarskim, aby upewnić się, że nie jest niebezpieczna dla zdrowia.Plamy na skórze możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • piegi - małe ciemne plamki na twarzy, dekolcie i przedramionach, są drobne i mają tendencję do gromadzenia się w wybranych miejscach,

  • ostuda (inaczej melasma lub chloasma) - przebarwienia występujące głównie na twarzy w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce i przyjmowania hormonów, są niewielkie, mają nieregularny kształt i nasilają się podczas opalania skóry,

  • przebarwienia soczewicowate - brązowe plamy, płaskie lub lekko wypukłe, występujące powyżej 50. roku życia,

  • białe przebarwienia - mogą pojawiać się na całym ciele, a przyczyna tkwi w problemach z hormonami lub niezdrową dietą i nieregularnym jedzeniem.

Czasami plamki na skórze pojawiają się w wyniku reakcji alergicznej. Czynnikiem mogą być: nowe ubrania, zmiana proszku, nowe kosmetyki, jedzenie, woda lub alergia na słońce.

Peelingi na przebarwienia - rodzaje

Jednym z polecanych sposobów na walkę z przebarwieniami skóry są wszelkiego rodzaju peelingi. Pomagają złuszczać martwy naskórek, przyspieszają odnowę komórkową, przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek i walczą z przebarwieniami. Najskuteczniejszymi z nich są: peeling chemiczny, peeling enzymatyczny i peeling kawitacyjny.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny polega na aplikacji substancji chemicznych dobranych pod indywidualny problem i przyspieszających odnowę komórkową. Jego aplikacja powoduje złuszczanie się naskórka natychmiast po zabiegu, a w ciągu kilku tygodni następuje regeneracja skóry i produkcja nowego kolagenu, dzięki czemu cera jest bardziej nawilżona, ma mniej zmarszczek i przebarwień. Bazą peelingu chemicznego są najczęściej kwasy:

  • AHA - do cery suchej i normalnej,

  • BHA - kwas salicylowy, glikolowy lub retinol, który idealnie walczy z trądzikiem, dogłębnie oczyszcza pory, szybciej złuszcza,

  • TCA - najskuteczniejszy w walce z przebarwieniami, zmarszczkami, a nawet kurzajkami i brodawkami, polecany szczególnie cerze łojotokowej,

  • kwas migdałowy - polecany przy stanach zapalnych skóry i trądziku,

  • kwas pirogronowy - do skóry dojrzałej, pozbawionej elastyczności,

  • kwas glikolowy - reguluje sebum, rozjaśnia przebarwienia,

  • kwas azelainowy - polecany jest osobom, które mają delikatną cerę, a chcą się pozbyć plam na skórze lub zmian trądzikowych.

Większość z peelingów chemicznych stosuje się zimą, aby nie narażać cery na nadmierną ekspozycję na słońce. Niektóre z nich są jednak tak delikatne, że można nakładać je przez cały rok. Oprócz peelingów na bazie kwasów dostępne są również maseczki, które głęboko oczyszczają i wyrównują koloryt skóry.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny jest delikatnym sposobem na walkę z przebarwieniami, dlatego poleca się go osobom z wrażliwą cerą. Zawiera enzymy, takie jak: keratolina, papaina lub bromelina. Dokładnie oczyszcza skórę z martwego naskórka, regeneruje, penetruje, usuwa przebarwienia i zmarszczki, rozjaśnia cerę. W odróżnieniu od peelingu mechanicznego nie wciera się go w skórę, a jedynie nakłada i czeka, aż substancje aktywne zaczną działać. Peeling chemiczny jest również rodzajem peelingu enzymatycznego.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny jest częstym zabiegiem wybieranym przez osoby walczące z przebarwieniami ze względu na delikatne działanie i skuteczność. Jest idealny dla wszystkich typów cery: suchej, tłustej, mieszanej i dojrzałej. W tej metodzie wykorzystywane jest zjawisko kawitacji, czyli szybkiej przemiany fazy ciekłej w gazową w wyniku obniżenia poziomu ciśnienia. Tworzą się wówczas mikroskopijne pęcherzyki, które się rozpadają i rozbijają martwy naskórek. Aby pozbyć się niechcianych przebarwień, peeling kawitacyjny powinien być regularnie wykonywany w gabinecie kosmetycznym.

Peeling - na co uważać?

Choć peelingi są bardzo skutecznym sposobem na usuwanie przebarwień skórnych, warto być ostrożnym i wziąć pod uwagę kilka przeciwwskazań. Zanim zdecydujesz się na którykolwiek z nich, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Bezwzględnie unikaj tego typu zabiegów, jeśli:

  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią,

  • cierpisz na atopowe zapalenie skóry lub egzemę,

  • bierzesz leki sterydowe,

  • zmagasz się z otwartymi ranami skóry,

  • cierpisz na nowotwór.

Upewnij się, że zabiegi będą wykonywane przez osobę doświadczoną. Unikaj peelingów w okresie letnim, aby nie nasilić problemów skórnych i pamiętaj o odpowiedniej ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, szczególnie przez pierwsze dni po zabiegu.

Źródła
  1. K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2014.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.