Przebarwienia na skórze twarzy i ciała – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Marta Skrzypek

21.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Przebarwienia na twarzy i skórze są spowodowane przede wszystkim nadmiernym wystawianiem ciała na promieniowanie UV. Czasami powodem może być zmiana leków, problemy z hormonami, alergie lub choroba. Nieestetyczne plamy pojawiają się na twarzy, rękach, nogach, plecach. Jak z tym walczyć?


przebarwienia-na-twarzy-nogach-dloniach
pixabay

Rodzaje przebarwień skórnych

Przebarwienia to pewien rodzaj zaburzenia barwnikowego. Pojawiają się wówczas, gdy na danym obszarze skóry znajduje się za mało lub za dużo melanocytów – komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik skórny. Ten z kolei chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, absorbując je i rozpraszając. Przebarwienia na skórze mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze. Powstają najczęściej pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce. Niedostatecznie chroniona skóra ulega poparzeniu, zaczyna schodzić, pozostają na niej nieestetyczne plamy. Niekiedy przebarwienia występują samoistnie, nie zawsze musi dojść do poparzenia. Wystarczy, że zapomnisz o odpowiedniej ochronie w postaci kremu czy balsamu z filtrem UV.Plamy na skórze powstają w różnych miejscach: na twarzy, karku, dłoniach, nogach, plecach. Nie zawsze ich przyczyna leży w nadmiernej ekspozycji na słońce. Można je podzielić na:

 • piegi – drobne plamki, często ciemniejsze od skóry właściwej. Mają tendencję do gromadzenia się w jednym miejscu. Powstają w wyniku ekspozycji na słońce i poprzez uwarunkowania genetyczne,

 • przebarwienia polekowe – powstają przez spożywanie hormonów, sterydów i innych leków fotouczulających,

 • plamy posłoneczne,

 • ostudy (melasmy) – ciemne plamy powstające najczęściej w ciąży lub w trakcie innych zmian hormonalnych,

 • przebarwienia/plamy starcze (soczewicowate) – zmiany skórne, brązowe lub żółte, pojawiające się głównie na twarzy i rękach z racji wieku i niedostatecznej ochrony przed słońcem,

 • plamy alergiczne – czerwone plamy na nogach i rękach (głównie), powstające w wyniku alergii na słońce, kosmetyki, żywność lub proszek,

 • przebarwienia pozapalne – jak przebarwienia potrądzikowe lub po innej chorobie skóry.

Przebarwienia mogą mieć kolor brązowy, czerwony lub biały. Kolor brązowy oznacza nadmiar melaniny i najczęściej powstaje przez ekspozycję na słońce i zmiany hormonalne. Czerwone plamy na skórze wskazują na alergię lub nietolerancję na czynnik zewnętrzny. Białe przebarwienia to efekt oparzenia słonecznego, zakażenia lub choroby autoimmunologicznej. Jeśli którekolwiek z nich zaczynają Cię niepokoić, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Większość z przebarwień to problemy natury estetycznej. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczną z nimi walkę.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Najmocniej doskwierają nam zwykle plamy na twarzy. Można je skutecznie usunąć lub rozjaśnić. Do dyspozycji masz domowe sposoby w postaci maseczek, szereg kosmetyków drogeryjnych lub wizytę w gabinecie dermatologicznym. Najpopularniejszymi zabiegami są laseroterapia i peelingi chemiczne.

Laseroterapia

Laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych metod na to, jak usunąć plamy na twarzy czy inne przebarwienia. Używa się jej głównie w obrębie skóry twarzy, szyi i dekoltu. Wiązki światła emitowane przez laser rozbijają melaninę, która traci swoje właściwości pigmentacyjne. Następnie barwnik wydalany jest z organizmu i zaczyna ciemnieć. Po około 2 tygodniach skóra blednie lub jaśnieje.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne są zazwyczaj połączeniem kwasu salicylowego, glikolowego, retinowego, witaminy C oraz rezorcyny. Zabieg polega na kontrolowanym złuszczaniu naskórka, dzięki czemu po kilku sesjach przebarwienie jest skutecznie usuwane lub rozjaśniane. Dodatkowo peelingi chemiczne działają liftingująco, nawilżają zwiotczałą skórę oraz pobudzają do produkcji kolagenu i elastyny. Usuwanie przebarwień tym sposobem najczęściej wykonuje się w obrębie twarzy, dekoltu i szyi oraz na plamy na dłoniach.

Maseczki

Nie tylko peelingi rozjaśniają uporczywe przebarwienia. Niektóre maseczki zawierają substancje depigmentujące, napinające i rozjaśniające skórę. Bardzo popularne są produkty z zawartością:

 • alg,

 • kwasu azelainowego,

 • ogórka,

 • kurkumy czy

 • rumianku pospolitego.

Część z nich możesz wykonać sama w domu: zmieszaj ogórka z miodem i jogurtem naturalnym, nałóż na 15 minut i spłucz letnią wodą.Kosmetyki i zabiegi na bazie kwasów są bezpieczne i skuteczne. Pamiętaj jednak, że jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, jesteś w ciąży lub masz alergie, warto najpierw zasięgnąć fachowej konsultacji, by maska czy kwas na przebarwienia nie wywołały reakcji ubocznych.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Przede wszystkim chronić skórę przed słońcem. Na ciało należy nakładać kremy z filtrem SPF 30, a na twarz najlepiej SPF 50. Gdy słońce jest silne, chroń głowę i oczy. Ponadto w okresie letnim powinno się unikać substancji zapachowych na bazie alkoholu, ponieważ mogą uczulać skórę i ją odbarwiać. W ciepłych miesiącach unikaj również stosowania kosmetyków z retinolem lub hydrokwasami. Dieta także nie jest bez znaczenia: staraj się ograniczać spożywanie alkoholu, odpowiednio nawadniaj skórę, spożywaj potrawy z beta-karotenem i dużą zawartością witaminy C i D. Wybieraj produkty mające w swoim składzie silne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, wspierają syntezę kolagenu w komórkach i wzmacniają odporność skóry.

Źródła
 1. B. Społowicz, Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

nawilzanie-gardla-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Nawilżanie gardła - jakie są domowe sposoby?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
brzydki-zapach-moczu-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.