account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Placebo – na czym polega ten efekt? Jakie ma zastosowanie?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian07.05.2024Aktualizacja: 07.05.2024

Placebo to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w medycynie. Pod tym pojęciem kryje się substancja lub procedura, która nie ma żadnego działania leczniczego, ale wywołuje pozytywną reakcję u pacjenta. Placebo jest wykorzystywane przede wszystkim w badaniach klinicznych, rzadziej w praktyce medycznej. Sprawdź, czym dokładnie jest, jakie są teorie na temat jego działania i w przebiegu jakich chorób najczęściej jest ono stosowane.


placebo-efekt-zastosowanie
Unsplash.com

Polecane

jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
jaki-jest-wplyw-halasu-na-zdrowie-czlowieka
Zdrowie
2 min.
Jaki jest wpływ hałasu na zdrowie człowieka?
17.09.2021
jaki-jest-wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie
Zdrowie
1 min.
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie
17.05.2021
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
Spis treści
 1. Czym jest placebo?
 2. Teorie na temat efektu placebo
 3. Przykłady zastosowania placebo
 4. Choroby, dla których stosuje się placebo
 5. Czy pacjent świadomie stosuje placebo?
 6. Efekt placebo a nocebo

Czym jest placebo?

Placebo to łaciński termin, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza “będę się podobał” i oznacza zastosowanie leku lub procedury medycznej, która – z naukowego punktu widzenia – nie powinna działać, ale może poprawić stan zdrowia pacjenta. Efekt ten wykorzystywano już wiele stuleci temu, kiedy np. wycinano prawidłowo funkcjonującą okrężnicę pod pretekstem leczenia epilepsji – mimo że działanie tego zabiegu było obojętne dla zdrowia układu nerwowego, zoperowany pacjent miał wrażenie, że poprawia się stan jego zdrowia, a symptomy choroby zmniejszały się lub nawet ustępowały. 

Amerykański psychiatra Arthur K. Shapiro w 1989 r. opracował definicję placebo, według której efekt ma przede wszystkim znaczenie psychologiczne lub psychoterapeutyczne i w pewnym sensie uruchamia uzdrawiające właściwości ludzkiego umysłu. Dana substancja lub metoda jest elementem procedury lub eksperymentu medycznego, ale nie jest to powszechnie stosowana praktyka medyczna, np. w pracy lekarza rodzinnego.

Efekt placebo może polegać np. na podaniu tabletki bez aktywnego składnika, soli fizjologicznej w zastrzyku zastrzyku, a nawet wykonaniu chirurgicznego zabiegu, który nie ma terapeutycznego działania.

Teorie na temat efektu placebo

Mechanizm działania placebo nie jest do końca zrozumiały, ale istnieje kilka teorii, które próbują wyjaśnić ten fenomen. Jedną z nich jest teoria oczekiwania. Według niej pacjent oczekuje poprawy swojego stanu zdrowia po zażyciu placebo, co prowadzi do aktywacji mózgu i wywołania fizjologicznych zmian. Mózg wytwarza endorfiny i inne neuroprzekaźniki, które działają na receptory bólu i poprawiają ogólne samopoczucie.

Istnieje też teoria warunkowania behawioralnego. Zgodnie z tą nią pacjent kojarzy przyjmowanie placebo ze zmniejszeniem nasilenia objawów. To oznacza, że pacjent automatycznie reaguje na substancję lub procedurę, ponieważ nauczył się, że jest to związane z poprawą zdrowia.

Według innej teorii relacja między pacjentem a lekarzem ma ogromne znaczenie dla efektu placebo. Jeśli czujesz się  wspierany przez lekarza, wzrasta szansa na poprawę stanu zdrowia.

Przykłady zastosowania placebo

Efekt placebo stosuje się przede wszystkim w badaniach klinicznych, aby ocenić skuteczność nowych leków. Grupa kontrolna otrzymuje placebo, podczas gdy grupa badana otrzymuje nowy lek. Porównanie wyników między grupą kontrolną a grupą badaną pozwala ocenić, czy nowy preparat jest skuteczny.

Placebo wykorzystuje się również w praktyce medycznej, choć zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej można stosować je w terapii eksperymentalnej i tylko w przypadku, gdy konwencjonalne metody leczenia nie przynoszą spodziewanego efektu. Doskonałym przykładem placebo są leki homeopatyczne pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego. W ich składzie nie ma substancji czynnych w ilości, które mogłyby wywołać działanie na organizm, o czym pacjenci doskonale wiedzą z informacji na opakowaniu lub ulotce. Jednak skuteczność działania danego preparatu u innych osób pozwala wierzyć w jego działanie. Metoda wywołuje liczne kontrowersje i nie powinna zastępować tradycyjnego leczenia.

Efekt placebo dotyczy również antykoncepcji hormonalnej – w blistrze znajduje się 21 tabletek, z czego 7 z nich nie ma żadnych właściwości. Praktyka ta ma służyć wyrobieniu nawyku codziennego dawkowania. 

Choroby, dla których stosuje się placebo

Placebo bywa stosowane w różnych schorzeniach, takich jak:

 • migrena;

 • astma oskrzelowa;

 • nadciśnienie tętnicze;

 • depresja;

 • lęki;

 • nadczynność tarczycy. 

Preparaty i procedury placebo mogą być również stosowane w leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych i bezsenności.

W przypadku bólu przewlekłego, placebo może działać poprzez zmniejszenie percepcji bólu i poprawę samopoczucia pacjenta. W przypadku depresji i lęków, placebo w formie leków przeciwlękowych i leków przeciwlękowych bez recepty może wywoływać efekt antydepresyjny i przynieść ulgę.

Jeśli widzisz u siebie objawy choroby, korzystaj z konwencjonalnych metod. Dzięki Polisie Zdrowie Welbi, czyli prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu od TU Zdrowie, możesz skrócić czas oczekiwania na konsultację z lekarzem POZ lub specjalistą i zyskać szybki dostęp do badań diagnostycznych. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość:

 • konsultacji z 39 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

 • wykonania w krótkim czasie badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, łącznie blisko 300 różnych testów;

 • wykonania profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz do roku w wersji dla kobiet lub dla mężczyzn; 

 • umówienia 4 wizyt domowych i 2 konsultacji z psychologiem lub psychiatrą w roku;

 • poddania się zabiegom rehabilitacyjnym po złamaniach i zwichnięciach;

 • wykonania szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej.

Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Czy pacjent świadomie stosuje placebo?

Efekt placebo to ciekawe zagadnienie, ale również kwestia, która budzi mnóstwo wątpliwości natury moralnej. W przypadku badań nad skutecznością leku, uczestnicy nie są informowani, czy zostanie im podany nowatorski lek czy środek placebo. Brak świadomości jest tu jednak ważną częścią eksperymentu i przynosi wiedzę na temat skuteczności nowego leku.

Niektórzy świadomie sięgają po placebo. Przykładem może być eksperymentalna terapia, którą lekarz proponuje, gdy inne metody leczenia nie przynoszą spodziewanego efektu. Z omawianego efektu korzystają także zwolennicy homeopatii, którzy twierdzą, że preparaty tego rodzaju są bezpieczne dla zdrowia i nie niosą ze sobą skutków ubocznych. Ponadto wierzą, że za pomocą tych preparatów – których skład doskonale znają – można skutecznie leczyć różne schorzenia, a w procesie leczenia ważną rolę odgrywa psychika. 

Efekt placebo a nocebo

Przeciwieństwem placebo jest efekt nocebo, czyli zjawisko, w którym negatywne oczekiwania osoby przyjmującej substancję obojętną (np. placebo) prowadzą do wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Przykładem może być sytuacja, gdy czytasz o działaniach niepożądanych danego leku i pod wpływem silnego lęku i negatywnego nastawienia zaczynasz ich doświadczać, nawet jeśli preparat leczniczy jest dla Ciebie bezpieczny.

Źródła
 1. W. Kostowski i in., Farmakologia. Podręcznik dla studentów medycyny i farmacji, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020. 
 2. M. Malec-Milewska (red.), Kompendium leczenia bólu, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2023.
 3. J. Dispenza, Efekt placebo. Naukowe dowody na uzdrawiającą moc Twojego umysłu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
 4. B. Dolińska, Placebo – dlaczego działa coś, co nie działa?, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.