Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Podolog – kto to jest i co leczy?

Marta Drzazga

27.03.2023

Aktualizacja: 02.05.2023

Podolog to specjalista z zakresu kosmetologii, który leczy choroby stóp oraz płytki paznokciowej. Warto udać się do niego z problemem wrastającego paznokcia, grzybicy stóp czy po prostu w celu uzyskania profesjonalnej porady dotyczącej pielęgnacji. Fachowiec ten zazwyczaj współpracuje z chirurgami, ortopedami, dermatologami, a nawet z diabetologami. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach należy zgłosić się do podologa.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
podolog-kim-jest-od-czego-co-leczy
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
  1. Podolog – kto to taki?
  2. Podolog – z jakimi schorzeniami warto się do niego zgłosić?
  3. Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?
  4. Jak przygotować się do wizyty u podologa?
  5. Czy podolog może wystawić zwolnienie lekarskie?
  6. Podolog dziecięcy – czym się zajmuje i kiedy warto się do niego udać?

Podolog – kto to taki?

Pękające pięty lub wrastający paznokieć to powszechne problemy, z którymi warto udać się do podologa. Jest to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp oraz płytki paznokciowej. Wbrew temu, co może sugerować nazwa zawodu, zazwyczaj nie jest to lekarz, ale fachowiec w zakresie kosmetologii. Podolog nie widnieje na liście zawodów medycznych, więc do otwarcia własnego gabinetu nie potrzebuje tytułu lekarza medycyny. Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce nie prowadzi dofinansowania dla konsultacji podologicznych.

Niemniej dermatolodzy lub ortopedzi mogą zdobyć uprawnienia podologa, aby poszerzyć swoje kompetencje i dawać pacjentom jeszcze więcej porad na temat zdrowych stóp. Dobrego podologa można poznać nie tylko po latach doświadczenia w branży, ale także po tym, że pozostaje w stałej współpracy z chirurgami, dermatologami, ortopedami, a nawet diabetologami. W praktyce oznacza to, że jeśli udasz się do podologa z wrośniętym paznokciem i Twój przypadek okaże się wyjątkowo skomplikowany, specjalista poleci Ci wizytę u chirurga, który rozwiąże problem.

Podolog – z jakimi schorzeniami warto się do niego zgłosić?

Do gabinetu podologa można zgłosić się z różnymi chorobami i problemami, które dotyczą stóp oraz płytki paznokciowej. Ten specjalista pomoże Ci poradzić sobie z takimi problemami, jak:

  • brodawki wirusowe;

  • grzybica stóp;

  • infekcje bakteryjne skóry stóp;

  • nadmierne pocenie się stóp;

  • zrogowacenia (np. odciski na stopach, nagniotki lub modzele) – usuwanie odcisków to prosty zabieg, który odbywa się z użyciem jednorazowego, małego dłuta;

  • pękające pięty;

  • odklejanie się płytki paznokciowej;

  • wrastający paznokieć;

  • infekcje bakteryjne i grzybicze płytki paznokciowej;

  • haluksy.

Podolog może zrobić rekonstrukcję płytki paznokciowej, a także wykonać profesjonalny masaż stóp. Oprócz tego doradzi w doborze ortezy i pomoże dopasować obuwie przyjazne dla konkretnego profilu stopy. Do gabinetu możesz zgłosić się po prostu po fachową poradę na temat pielęgnacji stóp i profilaktyki chorób związanych z tą partią ciała. 

Podolog zajmuje się nie tylko kosmetyką, lecz także poważnymi sprawami, do których należy wsparcie leczenia stopy cukrzycowej. W tym przypadku specjalista w dziedzinie kosmetologii nie zastąpi oczywiście lekarza diabetologa, jednak pomaga odpowiednio zadbać o kończynę, na której pojawiają się owrzodzenia i trudno gojące się rany.

Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?

Wizyta w gabinecie podologa rozpoczyna się podobnie jak wizyta u lekarza – w pierwszej kolejności zbierany jest wywiad na temat kontuzji, przewlekłych chorób i prowadzonego stylu życia. Następnie specjalista ogląda powstałe zmiany, np. nagniotki na stopie lub odciski, ocenia ich charakter i proponuje konkretną metodę leczenia. Można też poddać się szczegółowemu badaniu za pomocą specjalistycznej aparatury. Podobaroskop służy do kompleksowej oceny stopy, a także określenia środka ciężkości ciała oraz wzorców ruchowych. Jeśli dolegliwości będą wymagały poszerzonej diagnostyki, podolog z pewnością poleci wizytę u konkretnego specjalisty lub wykonanie badań.

Jak przygotować się do wizyty u podologa?

Wizyta u podologa wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed udaniem się do gabinetu:

  • dokładnie umyj i osusz stopy;

  • nie nakładaj na umyte i osuszone stopy żadnych kremów lub maści;

  • zabierz ze sobą obuwie, które aktualnie nosisz. Nie zakładaj nowych butów, chyba że chcesz, aby profesjonalista pomógł Ci w doborze wkładek;

  • nie usuwaj odcisków i innych zrogowaciałych zmian samodzielnie – podolog zrobi to za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi;

  • weź ze sobą wyniki ostatnich badań, np.zdjęcia RTG lub badania krwi;

  • sporządź listę suplementów diety oraz leków, które przyjmujesz na stałe. Dla podologa będzie to cenna informacja na temat ogólnego stanu Twojego organizmu.

Pamiętaj, że przed specjalistą nie trzeba wstydzić się wyglądu swoich stóp. Jego rolą nie jest ocena ich estetyki, ale usunięcie ewentualnych mankamentów i przywrócenie im pięknego, zdrowego wyglądu.

Czy podolog może wystawić zwolnienie lekarskie?

Choroby stóp mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków, także tych zawodowych. Niestety, podolog nie może wystawić zwolnienia lekarskiego (tzw. L4), ponieważ nie ma takich samych kompetencji jak lekarz. Jeśli dolegliwość staje się wyjątkowo uciążliwa, możesz umówić się na konsultację z internistą i poprosić o wystawienie zwolnienia. Aby nie czekać w kolejce, skorzystaj z konsultacji online, podczas której również możesz otrzymać e-receptę, e-zwolnienie lub skierowanie na dalsze badania, jeśli będzie to konieczne. Korzystaj również z domowych sposobów łagodzenia bólu, takich jak soda na popękane pięty.

Podolog dziecięcy – czym się zajmuje i kiedy warto się do niego udać?

Podolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp i paznokci u najmłodszych pacjentów. Specjalista, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, potrafi sprawnie usunąć wrastający paznokieć czy bezboleśnie pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Warto zaprowadzić dziecko do podologa, jeśli skarży się ono na ból stóp, a w ich obrębie widać niepokojące zmiany. Podolog doradzi też w kwestii obuwia i zaleci wizytę u ortopedy, jeśli zauważy dysfunkcję stopy.

Źródła
  1. M. Klamczyńska i in., Podologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. D. Szafarowska, Defekty stóp i paznokci. Praktyczny poradnik podologa, PZWL  Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.