Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Co na popękane pięty? Moczenie, kremowanie i inne zabiegi

Agata Oleszkiewicz

27.03.2023

Aktualizacja: 02.05.2023

Jednym z najważniejszych sposobów na pękające pięty jest właściwa pielęgnacja stóp. Polecane są różnorodne zabiegi enzymatyczne z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków, np. moczenie i kremowanie. Czasem niezbędna bywa też specjalistyczna pomoc podologiczna. Sprawdź, co jest dobre na popękane pięty.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
pekajace-piety-w-czym-moczyc-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
  1. Jak wyleczyć pękające pięty?
  2. W czym moczyć popękane pięty?
  3. Zabiegi złuszczające na suche popękane pięty
  4. Kremy na mocno popękane pięty
  5. Specjalistyczne metody na popękane pięty

Jak wyleczyć pękające pięty?

Choć rogowacenie naskórka jest naturalnym procesem związanym z aktywnością skóry, to postępujące w niewłaściwym tempie bywa przyczyną nie tylko nieestetycznych, widocznych zmian w postaci łuszczących się łusek i szczelinowych pęknięć, ale także uporczywego świądu. Co więcej, bardzo popękane pięty bywają przyczyną bólu, a nawet otwartych, sączących się ran, które stwarzają ryzyko wdania się infekcji ze względu na bezpośredni kontakt uszkodzonego ciała ze środowiskiem zewnętrznym. Suche popękane pięty nierzadko powodują nieprzyjemny dyskomfort w postaci drętwego odczucia przy dotyku.

Nadmierny rozrost tkanki najczęściej występuje w wyniku niewłaściwej pielęgnacji skóry tej okolicy ciała czy źle dopasowanego obuwia, ale zdarza się także, że pękające pięty towarzyszą niektórym chorobom natury dermatologicznej czy metabolicznej. Nierzadko są też związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i wadami postawy dotyczącymi kończyn dolnych. Co ciekawe, hiperkeratoza może powodować nie tylko pękające pięty, ale także inne zmiany na podeszwach czy w okolicach palców, jak nagniotki na stopie i modzele. Bez względu na przyczynę problemu dobrze jest wiedzieć, jak leczyć popękane pięty. Odpowiednie zabiegi, jak kąpiele, moczenie i kremowanie, zmiękczą naskórek i stworzą optymalne warunki do regeneracji. Uelastycznią skórę i wzmocnią jej barierę lipidową, chroniąc przed nawrotem dolegliwości.

W czym moczyć popękane pięty?

Suche i popękane pięty dobrze reagują przede wszystkim na zabiegi moczenia w różnorodnych roztworach wody z olejkami eterycznymi, solami i naparami ziołowymi bądź suszem roślinnym. Dobroczynne właściwości (przeciwzapalne, kojące, przeciwgrzybiczne, zmiękczające i nawilżające) mają m.in. siemię lniane, liście brzozy, ziele krwawnika, koszyczek nagietka, olejek lawendowy, nasiona kozieradki i sól morska. Powszechnie wykorzystywana w ramach profilaktyki i leczenia jest również soda na popękane pięty. Wybrany surowiec możesz po prostu dodać do ciepłej wody w odpowiednich proporcjach i moczyć w niej stopy przez 15–30 minut lub stworzyć kompres.

Zabiegi złuszczające na suche popękane pięty

Wydawałoby się, że na suche i pękające pięty najlepiej zastosować peeling mechaniczny, który usunie martwy naskórek, co odciąży daną okolicę podeszwy od nadmiaru rogowacizny, ale to tak nie działa. Jeśli stosujesz tarki, pumeksy, frezarki czy peelingi ziarniste, uważaj z częstotliwością ich używania i głębokością ścierania. Poza tym nie w każdym stadium hiperkeratozy są one wskazane, bo mogą pogłębić uszkodzenia naskórka. Uważaj także ze skarpetkami złuszczającymi. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta, lekarza lub farmaceuty. 

Kremy na mocno popękane pięty

Na pękające pięty najlepiej wybierać kremy, masła, maści i maseczki bogate przede wszystkim w mocznik, aloes, alantoinę oraz witaminy A i E. Cenne są także niektóre oleje i kwasy, w tym oliwa z oliwek i gliceryna. Oprócz tego, że podane składniki mają działanie nawilżające, to również ochronne i antyoksydacyjne. Nakładając wybrany kosmetyk, warto wykonać delikatny masaż. To istotny zabieg również na odciski na stopach, które po regularnym głaskaniu, rozcieraniu i ugniataniu, są bardziej miękkie. Masaż sprzyja ich rozchodzeniu się. Wybierając krem do stóp, zwróć uwagę na jego przeznaczenie. Sięgaj po ten dedykowany pękającym piętom, a kiedy szczeliny się zagoją, zmień produkt np. na krem do suchych stóp i stosuj go profilaktycznie.

Specjalistyczne metody na popękane pięty

W przypadku problemu pękających pięt czy innych zmian i dolegliwości dokuczających w okolicy stopy bezcennego wsparcia udzieli podolog. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, zwłaszcza kiedy domowe sposoby są niewystarczające. Nie wahaj się umówić na wizytę, jeśli masz pięty pękające do krwi. Wówczas konieczne może być nawet opracowanie pięty skalpelem i nałożenie specjalnych preparatów keratolitycznych w postaci maski. Do lekarza możesz również udać się z problemem płytkich szczelin czy samej suchości naskórka. Lekarz dobierze odpowiednie metody, które pozwolą usunąć nadmiar martwej tkanki i zapobiegają jej ponownemu narastaniu. Pomoże także w wyborze odpowiedniego obuwia, które nie będzie powodować otarć czy maceracji skóry, a także będzie wspierało prawidłowe sklepienie podeszwy i jej funkcje amortyzujące.

Źródła
  1. M. Klamczyńska, M. Ciupińska, Podologia, PWL, Warszawa 2020.
  2. M. Klamczyńska i in., Atlas podologiczny, PZWL, Warszawa 2019.
  3. A. Majewska, Gdy ostry ból idzie w pięty, „Żyjmy Zdrowo” 2007, nr 6.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.